ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe: zalety i wady

Gaz ziemny jest jednym z najczęściej używanych źródeł energii, a wykorzystywany jest do ogrzewania, gotowania i celów sanitarnych. Składa się z metanu, powstaje z przemiany materii organicznej znajdującej się pod ziemią lub w obrębie dna morskiego. Oto spojrzenie na ogrzewanie gazowe domu, jago zalety i wady oraz gazu jako paliwa kopalnego dla Twoich instalacji, przede wszystkim grzewczej.

Rosnąca popularność ogrzewania gazowego

W dobie trwającej od lat publicznej dyskusji na temat mniej inwazyjnych dla środowiska metod ogrzewania domów ogrzewanie gazowe cieszy się rosnącą popularnością. Sama instalacja grzewcza mniej zanieczyszcza powietrze, użytkowanie jej jest komfortowe, a wymaga przyłącza gazowego lub w przypadku domów zbiornika na płynny gaz oraz odpowiedniego pieca. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Jakie są rodzaje pieców gazowych?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców gazowych, które różnią się metodą montażu, technologią i ceną. Jakie rodzaje się wyróżnia?

  • Piec stojący

Jak sama nazwa wskazuje, stawia się je na podłodze, i zwykle mają objętość wodną wynoszącą około kilkudziesięciu litrów. Nagrzewają się powoli, ale też stygną wolniej, a w okresach przejściowych stanowią dość budżetowe rozwiązanie.

  • Piec wiszący

Piece wiszące są na tyle kompaktowe, że nie wymagają osobnego pomieszczenia, a cały osprzęt montowany jest wewnątrz kotła. Mogą być montowane w kuchni lub łazience, można je zabudować, a przy okazji są bardzo wydajne.

  • Piec dwufunkcyjny

Piece tego rodzaju mogą być używane zarówno do podgrzewania wody, jak i do ogrzewania domu. Jest to o tyle ekonomiczne rozwiązanie, że nie wymaga inwestowania w oddzielny zasobnik ciepłej wody użytkowej. W tym wypadku podgrzewania wody odbywa się w sposób przepływowy w trakcie jej używania, ale za każdym razem trzeba chwilę odczekać aż z kranu zacznie płynąć ciepła woda.

  • Piec jednofunkcyjny

Używany jest wyłącznie do ogrzewania mieszkania, a jeśli chcemy, aby podgrzewał również wodę, konieczny jest zakup pojemnika ciepłej wody użytkowej i podłączenie go do pieca za pomocą wężownicy.

  • Kocioł tradycyjny

Jest  często wybierany ze względu na najniższą cenę, ale jego eksploatacja jest za to droższa. Kocioł taki może mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania.

  • Piec gazowy kondensacyjny

Taki piec zawsze ma zamkniętą komorę spalania i odbiera część ciepła ze spalin, a w związku z tym jest wydajniejszy i zapewnia energooszczędność.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Całkowity koszt instalacji gazowej wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a na finalną cenę ma wpływ wiele czynników, takich jak rodzaj piece, użyte materiały czy długość przewodów. W związku z tym wiele osób decyduje się na rządowe dotacje na ogrzewanie gazowe w ramach programu „Czyste powietrze„, a maksymalna refundacja kosztów wynosi w tym wypadku nawet do trzydziestu siedmiu tysięcy złotych. Ponadto niektóre banki oferują kredyty na tego rodzaju inwestycję, która cechują się stosunkowo niskim RRSO. Jeśli zaś chodzi o koszty użytkowania, to wiele zależy od metrażu, szczelności budynku oraz preferowanej temperatury w sezonie grzewczym. O ile ogrzewanie gazowe w ponad stumetrowym domu, który nie jest ocieplany, może kosztować ponad pięć tysięcy, o tyle w budynku ocieplonym i ze szczelnymi oknami rachunek może być nawet o dwa tysiące złotych niższy.

Jakie są wady i zalety ogrzewania gazowego?

Do najważniejszych zalet ogrzewania gazowego należy fakt, że jest ono tańsze niż ogrzewanie elektryczne. Ponadto w tym wypadku emisja zanieczyszczeń jest w tym wypadku dużo mniejsza niż w przypadku ogrzewania na węgiel lub drewno, ponieważ gaz spala się całkowicie i nie pozostawia popiołu oraz sadzy. Wiele osób ceni to rozwiązanie za to, że jest wygodne i komfortowe. Ostatecznie wystarczy tylko ustawić odpowiednią temperaturę, aby wkrótce się nią cieszyć.

Jakie są natomiast wady tego rozwiązania? Jest to opcja dostępna bez problemu dla właścicieli domów, a w mieszkaniach na doprowadzenie łącza muszą zgodzić się wszyscy mieszkańcy. Ponadto ogrzewanie gazowe nie jest najlepszym rozwiązaniem pod względem ekologicznym, a jedynie lepszym niż ogrzewanie paliwami stałymi. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej w ciągu nieco ponad dwóch dekad wszystkie piece gazowe muszą zniknąć, aby ustąpić miejsca odnawialnym źródłom energii. Nie bez znaczenia jest również to, że od 2024 roku nie ma już obowiązku urzędowego zatwierdzania cen gazu, a w związku z tym dostawcy gazu mogą decydować się na podwyżki cen.

05.04.2024