beton ozdobny

Rodzaje betonu w wydaniu ozdobnym

25.05.2024

Wielu z nas myśląc o betonie, ma od razu skojarzenia dotyczące klasycznej budowy domu jednorodzinnego. Jednak należy pamiętać także o tym, że beton wykorzystywany jest też jako element dekoracyjny, na przykład donice wykonane z betonu architektonicznego. Poznajmy więc takie to rodzaje betonu w wydaniu estetycznym:

  1. Beton dekoracyjny – może być barwiony w masie i po rozformowaniu mieć postać surowego betonu albo wykonany w wersji w specjalnej fakturze – uzyskiwanej za pomocą odpowiednich matryc, deskowań, szlifowania, śrutowania czy eksponowania kruszywa podczas płukania betonu.
  2. Beton architektoniczny – zwany także strukturalnym. Wykonany jest ze specjalnej mieszanki gwarantującej dekoracyjny powierzchni (której się już nie wykańcza). Na efekt estetyczny mają wpływ takie cechy jak: porowatość betonu, jego zabarwienie (może być bielony, jasno- lub ciemnoszary, antracytowy, ceglasty czy imitujący blachę corten), rodzaj faktury betonu, ilość przebarwień, liczba ściągów w deskowaniu oraz jakość samej formy.
  3. Lastriko – nazywane również lastryko, lastrico, terazzo.
    Lastryko – estetyczne wykorzystanie betonu

    Lastriko powstaje z mieszaniny cementu (białego, szarego lub barwionego w masie), drobnego kruszywa (bazaltowego, granitowego lub marmurowego) oraz wody. Kiedy beton stwardnieje, jego powierzchnię poddaje się odpowiedniej obróbce. Może być polerowana, niepolerowana lub płukana z odsłoniętym kruszywem, dzięki czemu jego płaszczyzna staje się chropowata. Należy wiedzieć, że lastriko trzeba koniecznie zaimpregnować. Do powierzchni płukanej zaleca się stosowanie lakierów do kamienia, zabezpieczających cementowe spoiwo przed wypłukaniem.

  4. Beton stemplowany – jest to rodzaj nawierzchni betonowej, której wygląd i fakturę (kiedy mieszanka zaczyna tężeć) kształtuje się przy użyciu specjalnych stempli z tworzyw sztucznych. Powstają w ten sposób imitacje kostki brukowej, kamienia, desek drewnianych, ale także wzory indywidualne. W trakcie stemplowania używa się także różnego rodzaju posypek i pigmentów poprawiających wygląd gotowej nawierzchni.

Dodatkowa uwaga – z betonu architektonicznego produkowane są meble, siedziska, donice, paleniska oraz inne części wyposażenia ogrodu. Dlatego też łatwo i szybko możemy z nich stworzyć spójną aranżację, którą w każdym momencie da się rozszerzyć o kolejne elementy. Bez obaw, czy będą do siebie pasować.