25.05.2024
Wielu z nas myśląc o betonie, ma od razu skojarzenia dotyczące klasycznej budowy domu jednorodzinnego. Jednak należy pamiętać także o tym, że beton wykorzystywany jest też jako element dekoracyjny, na przykład donice wykonane z betonu architektonicznego. Poznajmy więc takie to rodzaje betonu w wydaniu estetycznym:
- Beton dekoracyjny – może być barwiony w masie i po rozformowaniu mieć postać surowego betonu albo wykonany w wersji w specjalnej fakturze – uzyskiwanej za pomocą odpowiednich matryc, deskowań, szlifowania, śrutowania czy eksponowania kruszywa podczas płukania betonu.
- Beton architektoniczny – zwany także strukturalnym. Wykonany jest ze specjalnej mieszanki gwarantującej dekoracyjny powierzchni (której się już nie wykańcza). Na efekt estetyczny mają wpływ takie cechy jak: porowatość betonu, jego zabarwienie (może być bielony, jasno- lub ciemnoszary, antracytowy, ceglasty czy imitujący blachę corten), rodzaj faktury betonu, ilość przebarwień, liczba ściągów w deskowaniu oraz jakość samej formy.
- Lastriko – nazywane również lastryko, lastrico, terazzo.
Lastriko powstaje z mieszaniny cementu (białego, szarego lub barwionego w masie), drobnego kruszywa (bazaltowego, granitowego lub marmurowego) oraz wody. Kiedy beton stwardnieje, jego powierzchnię poddaje się odpowiedniej obróbce. Może być polerowana, niepolerowana lub płukana z odsłoniętym kruszywem, dzięki czemu jego płaszczyzna staje się chropowata. Należy wiedzieć, że lastriko trzeba koniecznie zaimpregnować. Do powierzchni płukanej zaleca się stosowanie lakierów do kamienia, zabezpieczających cementowe spoiwo przed wypłukaniem.
- Beton stemplowany – jest to rodzaj nawierzchni betonowej, której wygląd i fakturę (kiedy mieszanka zaczyna tężeć) kształtuje się przy użyciu specjalnych stempli z tworzyw sztucznych. Powstają w ten sposób imitacje kostki brukowej, kamienia, desek drewnianych, ale także wzory indywidualne. W trakcie stemplowania używa się także różnego rodzaju posypek i pigmentów poprawiających wygląd gotowej nawierzchni.
Dodatkowa uwaga – z betonu architektonicznego produkowane są meble, siedziska, donice, paleniska oraz inne części wyposażenia ogrodu. Dlatego też łatwo i szybko możemy z nich stworzyć spójną aranżację, którą w każdym momencie da się rozszerzyć o kolejne elementy. Bez obaw, czy będą do siebie pasować.