galeria ścienna grafiki

Galeria ścienna-jak ją stworzyć?

25.05.2024

Bardzo ważnym elementem modnych wnętrz są galerie ścienne z obrazami. Pod tym pojęciem rozumiemy pewną przestrzeń na ścianie, na której znajdują się zdjęcia, obrazy, grafiki czy plakaty. Odpowiednio skomponowana galeria przyczyni się do pięknego i ciekawego wyglądu wnętrza.

Zasady związane z umieszczaniem grafik na ścianach

obrazki na ścianę
Ilość produktów do dekorowania ścian jest dzisiaj bardzo duża

Do wyboru mamy tapety w wielu wzorach, sztukaterie i lamele. Oprócz tego są obrazy, plakaty i ilustracje, dzięki którym można wykonać bardzo szybką metamorfozę wnętrza. Szczególnie popularne w Polsce są galerie ze zdjęciami. Aby taka galeria wyglądała jeszcze ciekawiej można dodać tło, w postaci jednego ulubionego koloru. Jeśli chodzi o układ galerii to można obrazy ułożyć zarówno symetrycznie jak i niesymetrycznie. Można też zaprojektować galerię w systemie otwartym, dzięki temu co jakiś czas będą dochodziły nowe zdjęcia z ważnych wydarzeń życiowych.  Aby mieć pewność, że dany układ obrazów będzie nam odpowiadał, najlepiej jest obrazy ułożyć najpierw na podłodze, stworzyć swego rodzaju kompozycję i zrobić zdjęcie.
W mieszkaniach małych typu kawalerka warto zrobić na jednej ścianie galerię, w skład której będą wchodziły obrazy 3D. Dzięki temu zabiegowi uda się optycznie powiększyć małą przestrzeń. Inny sposób na powiększenie przestrzeni to podświetlenie grafik naturalnym światłem.
Dobrym pomysłem jest także łączenie stylów. Elementy nowoczesne mogą występować we wnętrzach klasycznych. Podobnie lekko stylizowane ryciny, pokazujące architekturę mogą być zawieszone we wnętrzu minimalistycznym, na betonowej ścianie. Aby było ciekawiej w galerię zdjęć można wkomponować napis, ozdobny zegar albo lustro. Dobrym pomysłem na ożywienie wnętrza jest zastosowanie plakatów. Są one łatwo dostępne, bo kupimy je w wielu marketach budowlanych. Plakaty dodają wnętrzu lekkości a ich ważną zaletą jest niski koszt. Plakaty można też co jakiś czas zmieniać, dzięki czemu wnętrze zyska nowy charakter.

Jak dobrać ramki do galerii?

Wiele osób przed stworzeniem galerii zdjęć zastanawia się nad wyborem ram. Specjaliści od projektowania wnętrz zalecają by zadbać o pewne uporządkowanie w tym zakresie. Gdy zdjęcia różnią się stylistyką, zdecydowanie warto ujednolicić ramy. Można wtedy wprowadzić mocny, czarny kolor, biel albo złoty.

Jak zamocować galerię na ścianie?

Klasyczny sposób to oczywiście wiercenie otworów i typowe wieszanie obrazów na ścianie. Nie zawsze jednak możemy to zrobić, bo zajmujemy na przykład mieszkanie wynajmowane. Wtedy z pomocą przychodzą nowoczesne sposoby nieinwazyjnego wieszania obrazów na ścianie. Możliwości jest co najmniej kilka: specjalne rzepy do obrazów, dwustronna taśma klejąca, samoprzylepne gwoździe czy wielorazowa masa do przyklejania grafik. Galerię można więc stworzyć szybko, bez konieczności wykonywania prac remontowych.