Jak wybrać fugę

Jak wybrać fugę?

14.11.2023

Płytki to najpopularniejsze wykończenie podłóg i ścian w pomieszczeniach, w których są one narażone na kontakt z wodą. Wybierając je do kuchni czy łazienki, największą uwagę zwracamy na rozmiar kafelek, kolor, fakturę. Nie możemy jednak zapominać, że wybór odpowiedniej fugi także jest bardzo ważny. Jej kolor i szerokość ma duży wpływ na efekt wizualny, a jej rodzaj wpływa także na trwałość wykończenia.

Dlaczego fuga jest tak ważna?

Fuga wypełnia odstępy między kolejnymi kafelkami, a tym samym chroni je przed wilgocią oraz zatrzymaniem się kurzu i brudu w szczelinach. Zapobiega także pękaniu i odkształcaniu się kafelków. Pełni rolę amortyzacji, dzięki której drgania z jednej płytki, na przykład na skutek upuszczenia ciężkiego przedmiotu, nie przeniosą się na kolejną. Nawet jeśli dojdzie wówczas do uszkodzenia, fuga pozwoli ograniczyć straty, a my wymienimy tylko jeden kafelek. Zastosowanie spoiny jest konieczne zarówno w przypadku płytek podłogowych, jak i ściennych, a także niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane. Powinniśmy jedynie zwrócić uwagę na jej rodzaj, ponieważ fugi cementowe, epoksydowe, akrylowe czy silikonowe różnią się od siebie wykazywanymi właściwościami.

Fuga akrylowa

Wspominaliśmy już, że poszczególne typy fug różnią się właściwościami. W związku z tym inne wybierzemy do wykończenia powierzchni narażonej na częsty kontakt z woda lub środkami chemicznymi, a inne w rzadko eksploatowane miejsca.

  • Fuga cementowa – najlepiej sprawdza się do wypełniania szczelin między niewielkimi kafelkami wewnątrz budynków. Można ją stosować zarówno do płytek ceramicznych, jak i kamiennych, z wyjątkiem marmurowych. Faktura fugi cementowej może być gładka lub lekko chropowata w zależności od wielkości zawartych w niej ziaren wypełniających. Wadą tego rodzaju fugi jest fakt, że stosunkowo łatwo się wymywa, dlatego nie warto stosować jej na powierzchniach, które będą miały częsty kontakt z wodą czy mocnymi środkami czyszczącymi. Zwykle poleca się ją na ściany w pewnym oddaleniu od umywalki czy wanny.
  • Fuga cementowo-epoksydowa – odznacza się znacznie większą wytrzymałością niż fuga cementowa. Wzbogacenie tworzywem sztucznym sprawia, że doskonale sprawdza się w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą czy środkami chemicznymi. Jest także odporna na ścieranie, dzięki czemu sprawdza się nawet w tak intensywnie eksploatowanej przestrzeni jak garaż. Zwykle stosuje się ją do fugowania nieporowatych płytek ceramicznych, zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz.
  • Fuga epoksydowa – odznacza się dużą odpornością na wodę czy środki chemiczne. Nie absorbuje ani wilgoci, ani substancji mogących na fudze innego typu pozostawiać trwałe zabrudzenia. Dlatego fuga epoksydowa bardzo dobrze sprawdza się pod prysznicem, w basenie czy w kuchni. Stosuje się ją zarówno między płytkami ceramicznymi, gresowymi, klinkierowymi, jak i tymi z naturalnego kamienia. Bez problemu można je także użyć na powierzchni z ogrzewaniem podłogowym.
  • Fuga akrylowa – jest odporna na wodę oraz pleśń. Może być stosowana w łazience czy kuchni, a także na zewnątrz. Bez obaw można jej użyć na powierzchni z ogrzewaniem podłogowym. Sprawdza się zarówno do fugowania kafelków ceramicznych, gresowych, jak i szklanych czy mozaiki.
  • Fuga silikonowa – ma postać elastycznej masy, która dostępna jest w kartuszach, czyli specjalnych opakowaniach, umożliwiających bezpośrednią aplikację. Jest wodoszczelna, a w dodatku nie poddaje się działaniu wysokiej temperatury czy środków chemicznych. Jest również odporna na pleśń.

Jak kolorystycznie dopasować fugę do płytek?

Jaki kolor fugi
Dobór koloru fugi nie jest łatwy

Wybierając fugę nie można ignorować znaczenia jej koloru. Na rynku możemy znaleźć nie tylko neutralne beże czy szarości, lecz także intensywną czerwień czy zieleń. Bez wątpienia więc każdy będzie w stanie wybrać produkt, który doskonale wkomponuje się w wybrane wcześniej kafelki lub uwydatni ich charakter.

Jeśli zależy nam na stonowanym efekcie, możemy wybrać fugę w kolorze zbliżonym do barwy płytek. Spoina nie będzie wówczas rzucała się w oczy i stworzy z kafelkami jednolitą powierzchnię. Z barwą fugi nie należy eksperymentować w przypadku płytek kamiennych. Powinna być ona zbliżona do ich koloru, by efekt był naturalny, a spoina nie dominowała nad wzorek kamienia. Neutralny kolor sprawdzi się także między wielobarwnymi płytkami. Wprowadzenie dodatkowego, wyróżniającego się koloru mogłoby sprawić, że efekt przestanie być miły dla oka. Z kolei biała fuga może być doskonałym wyborem do różnego rodzaju mozaik. Bardzo dobrze uwydatni ich niewielkie fragmenty.

Jeśli lubimy odważne rozwiązania, chcemy podkreślić ułożenie płytek czy ich kształt, możemy zdecydować się na produkt w kontrastującym kolorze. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Jest to także ciekawa metoda na wydzielenie na przykład strefy wokół wanny czy prysznica w łazience.

Warto wziąć także pod uwagę przeznaczenie miejsca, w którym znajdzie się fuga. W pomieszczeniach gospodarczych czy w przedpokoju lepiej zdecydować się na ciemniejsze kolory spoiny. Jasne odcienie między kafelkami ułożonymi na podłodze mogą się szybko zabrudzić. Dobrze jest mieć także na uwadze, że mocno wyróżniające się fugi w ciemniejszych kolorach, a zwłaszcza te szersze, mogą optycznie pomniejszać przestrzeń.