18.09.2024
Domy w kształcie kostki były bardzo chętnie budowane w latach 70-tych, gdy wiele rodzin samodzielnie stawiało budynki. To prosta konstrukcja o płaskim dachu, która jest tania i łatwa w budowie, co idealnie korespondowało z potrzebami i możliwościami PRL-u. Jednak nudny wygląd domu kostki można szybko odmienić, wykonując remont elewacji. Dlaczego warto odświeżyć elewację domu kostki? Oto nasze porady i inspiracje na elewacje domów z lat 70-tych.
Dom kostka z PRL-u – dlaczego były tak popularne?
Prosta bryła, płaski dach i charakterystyczny baranek na elewacji, czyli domy kostki z lat 70. – wszystkie wyglądały niemal identycznie i były bardzo popularne w czasach PRL-u. Ich główną zaletą był niższy koszt niż przy wymyślnych konstrukcjach oraz duże możliwości. Taki dom zajmuje mniej miejsca na działce i pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Proste ściany, łatwy rozkład pomieszczeń i geometryczne linie sprzyjały temu, żeby każdy cm został dobrze wykorzystany.
Nowa elewacja domu kostki – prawdziwa metamorfoza
Nowi właściciele domów typu kostka mają duże możliwości aranżacyjne i mogą zdecydować się na całkowitą przebudowę, rozbudowę lub remont domu, aby dopasować go do swoich potrzeb i aktualnych trendów architektonicznych. Dziś jednak skupimy się na samej wizytówce domu, czyli elewacji. To doskonała okazja na odświeżenie wyglądu domu i wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań.
Estetyka
Odnowienie elewacji domu kostki to przede wszystkim doskonała okazja do całkowitej odmiany jej wyglądu. W zależności od wybranych materiałów i kolorów można podkreślić jej charakter czasów PRL-u lub zyskać budynek o nowoczesnym i minimalistycznym wyglądzie.
Termoizolacja
Remont elewacji to najlepszy czas na poprawę termoizolacji budynku. Warto ocieplić budynek, usunąć miejsca, w których może dochodzić do strat ciepła oraz odpowiednio zabezpieczyć ściany przed wilgocią.
Personalizacja
Dawniej domy kostki wyglądały niemal identycznie, ale dziś duże możliwości technologiczne i dostęp do materiałów sprawiają, że budynek może nabrać zupełnie nowego wyglądu. Odnowienie elewacji pozwala nadać domowi indywidualnego charakteru przez zastosowanie nietuzinkowych połączeń kolorystyczny, wykorzystanie drewna, czy stworzeniu efektu przestrzennego.
Usunięcie szkód i zanieczyszczeń
Remont zawsze wiąże się z usunięciem różnego rodzaju uszkodzeń, wad technicznych i przede wszystkim zanieczyszczeń. Dlatego, nawet jeśli zdecydujesz się tylko na proste odświeżenie i malowanie elewacji, to budynek będzie się prezentował dużo lepiej.
Pomysły i inspiracje na elewacje domów z lat 70-tych
Nowoczesny minimalizm
Nie musisz wprowadzać wielkich zmian, aby Twój dom pasował do aktualnych trendów. Antracytowe wykończenia w połączeniu z białymi ścianami lub ciekawe malowanie różnymi odcieniami szarości z wydzielonymi strefami to prosty sposób na uzyskanie nowoczesnego wyglądu mniejszym kosztem.
Klasyczne drewno
Wykończenie części elewacji drewnem sprawia, że dom nabiera zupełnie nowego wyglądu. Drewniane deski możesz wykorzystać na całej elewacji lub tylko jej fragmentach np. części frontowej ściany. Dzięki temu budynek będzie się prezentował schludnie i będzie doskonale współgrał z ogrodem.
Mocne barwy
Jeśli chcesz, żeby Twój dom się wyróżniał postaw na mocne barwy. Elewacja w czarnym lub ciemnoszarym kolorze przyciąga wzrok i sprawia, że nawet prosta bryła wygląda ciekawie i nowocześnie.
Przestrzenna elewacja
Wykorzystanie drewnianych lub aluminiowych lameli pozwala na stworzenie przestrzennej elewacji i dodaje bryle lekkości. Takie rozwiązanie doskonale wpasowuje się w aktualne trendy i dobrze wygląda na wszystkich ścianach, tylko froncie lub części elewacji.
Nowoczesne materiały
Większy budżet to większe możliwości aranżacyjne. Na elewację możesz położyć kamień ozdobny, dekoracyjne płyty włóknocementowe lub beton architektoniczny. Każdy z tych materiałów dostępny jest w najróżniejszych kolorach, dzięki czemu można je łączyć z innymi rozwiązaniami i dopasowywać do swoich oczekiwań i gustu.
Podsumowanie
Popularne dawniej domy kostki z lat 70. nie muszą być nudne i wykończone według jednego schematu! Duży wybór materiałów to możliwość odświeżenia elewacji i nadania jej zupełnie nowego wyglądu. Możesz wykorzystać kamień, drewno lub specjalnie przygotowane płyty, co sprawi, że dom będzie miał indywidualny charakter. Remont elewacji to też dobry sposób na poprawę termoizolacji budynku i usunięcie ewentualnych uszkodzeń. Pamiętaj, że elewację należy odświeżać mniej więcej, co 10 lat, aby zachować budynek w dobrym stanie.