salon z aneksem

Salon z aneksem kuchennym – najważniejsze porady

Od jakiegoś czasu bardzo popularne jest projektowanie salonu z aneksem kuchennym. Początkowo po to rozwiązanie sięgali głównie właściciele niedużych mieszkań, jednak obecnie wspólna przestrzeń pełniąca obie funkcje, coraz częściej pojawia się również w większych domach.

Zalety i wady salonu z aneksem kuchennym

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, nie inaczej jest w przypadku salonu połączonego z kuchnią, a ich postrzeganie może się znacznie zmieniać w zależności od rodziny.

Zalety salonu z aneksem kuchennym:

  • Salon z aneksem kuchennym ułatwia wspólne spędzanie czasu.
  • Gotując, można łatwiej pilnować dzieci bawiących się w salonie.
  • Urządzenie w jednym pomieszczeniu części wypoczynkowej i kuchennej, może je optycznie powiększyć.
  • Jedno nieco większe pomieszczenie może być łatwiejsze w zaprojektowaniu, bardziej ustawne niż dwa małe.

Wady salonu z aneksem kuchennym:

  • Hałasy oraz zapachy towarzyszące gotowaniu mogą być uciążliwe podczas wypoczynku.
  • Kuchnia otwarta na salon bardziej wymaga rygorystycznego utrzymywania porządku. Naczynia zalegające w zlewie mogą skutecznie zakłócać relaks.
  • Nie można zamknąć kuchni przed zwierzętami, na przykład kotami.

Jak zaaranżować salon z aneksem kuchennym?

W przypadku, gdy w naszym domu lub mieszkaniu planujemy salon z aneksem kuchennym, jedną z najważniejszych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest spójność. Obie przestrzenie powinny być urządzone w jednym stylu i tworzyć harmonijną całość. Przy czym w większości przypadków będziemy chcieli, by na pierwszy plan wysuwał się salon, co możemy osiągnąć, na przykład unikając w części kuchennej mocnych, wyróżniających się kolorów.

Drugą, równie ważną kwestią jest zachowanie w aneksie kuchennym ergonomii, by korzystanie z niego było jak najwygodniejsze. Najkorzystniejsze jest ułożenie blatów w L lub U. Wówczas nie tylko mamy więcej przestrzeni roboczej, ale też możemy najważniejsze punkty kuchni, czyli lodówkę, kuchenkę oraz zlew rozmieścić na planie trójkąta, który jest najbardziej polecany. Często jednak w niedużych mieszkaniach na aneks pozostaje tylko jedna ściana, przy której mogą stanąć szafki i sprzęty. Wówczas warto postawić na węższe wersje sprzętów AGD. Jeśli tylko metraż nam na to pozwala, dobrze jest zdecydować się na wyspę lub półwysep. Dzięki temu możemy zyskać dodatkowe miejsce do pracy, a jednocześnie wizualnie oddzielić kuchnię od reszty pomieszczenia.

Jak wizualnie oddzielić salon od kuchni?

Salon z aneksem kuchennym powinien tworzyć spójną całość pod względem wystroju, jednak warto zadbać o wizualne oddzielenie strefy wypoczynkowej od kuchennej. Dzięki temu nie będziemy mieli wrażenia, że odpoczywamy w kuchni lub gotujemy w salonie.

W osiągnięciu tego efektu może pomóc wspomniana już wyspa lub półwysep – wizualnie zamknie przestrzeń kuchenną. W ten sposób można także użyć stołu, który jako cześć jadalniana będzie obie przestrzenie jednocześnie łączył i oddzielał. Do niewielkich przestrzeni najbardziej polecane są stoły okrągłe – łatwiej je ustawić i nie zakłócają ciągów komunikacyjnych.

Salon z aneksem kuchennym można również rozdzielić inną podłogą. Do salonu najchętniej wybieramy drewno naturalne lub panele. Z kolei w części kuchennej doskonale sprawdzą się płytki, którym nie zaszkodzi zachlapanie wodą.

Jaka podłoga do salonu z kuchnią?

Wspominaliśmy już o tym w poprzednim akapicie, jednak nie wszyscy chcą za pomocą podłogi rozdzielać obie strefy. Dla niektórych osób ważniejsze może być optyczne powiększenie przestrzeni, a temu sprzyja jednolita podłoga. W takim przypadku może pojawić się problem, na co się zdecydować. Drewno lub panele nie są odporne na wilgoć i mogą się odkształcać pod jej wpływem. Z kolei płytki w salonie, dla niektórych mogą być trudne do wyobrażenia.

W takiej sytuacji można zdecydować się na płytki gresowe imitujące drewno. W ten sposób nie tylko nie będziemy musieli martwić się zachlapaniem podłogi w kuchni, lecz także w salonie dzięki imitacji drewna uda nam się stworzyć przytulną przestrzeń. Gres jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy ogrzewanie podłogowe, ponieważ doskonale przewodzi ciepło.

Drugą opcją są panele winylowe. Są droższe od najczęściej wybieranych paneli, ale też odróżniają się od nich odpornością na wodę.