czarna łazienka i drewno

Jak stworzyć zachwycającą czarną łazienkę z drewnem?

Zwykle myśląc o aranżacji łazienki, wyobrażamy sobie pomieszczenia urządzone w jasnych barwach. Tymczasem od jakiegoś czasu czerń cieszy się coraz większą popularnością. Z powodzeniem jest wprowadzana nie tylko do dużych łazienek, lecz także tych niewielkich. Szczególnie jeśli czarny kolor połączymy z drewnem, stworzymy niecodzienną i zachwycającą łazienkę.

Czarna łazienka – na co trzeba zwrócić uwagę?

Czerń to kolor, przy użyciu którego, możemy zaaranżować naprawdę eleganckie wnętrze, którym nasi goście będą zachwyceni. Musimy jednak pamiętać, że jednocześnie jest to barwa mogąca sprawiać kłopoty. Dlatego planując czarną łazienkę, zawsze bierzmy pod uwagę kilka elementów, które pozwolą uniknąć nam wrażenia ciasnej, przytłoczonej przestrzeni, za to dodadzą jej nutkę ekstrawagancji czy luksusu.

Na początku przede wszystkim przemyślmy rozmieszczenie czerni. Im większe pomieszczenie, tym więcej jej możemy użyć. W niedużych łazienkach lepiej skupić się konkretnych przestrzeniach – na przykład na ścianie nad umywalką, wanną, czy pod prysznicem. Dzięki temu ciemny kolor nie przytłoczy wnętrza, a doskonale wydzieli w nim konkretne strefy.

Wybierając czarne lub po prostu ciemne kafelki do łazienki, zwróćmy uwagę przede wszystkim na te o błyszczącej powierzchni. Odbijające się od niej światło, pomoże nam osiągnąć wrażenie optycznie powiększonej przestrzeni. Z tego powodu też należy zadbać o dobre oświetlenie czarnej łazienki. Światło powinno być jasne i ciepłe. Oprócz głównej lampy warto postawić też na dodatkowe oświetlenie, na przykład taśmy LED. Jeśli aranżujemy czarną łazienkę z drewnem, warto dodatkowe oświetlenie skupić właśnie na nim, by mocniej wydobyć jego ciepło i atmosferę przytulności, jaką tworzy.

Czarna łazienka z drewnem – dlaczego to doskonały pomysł?

Czerń sama w sobie potrafi być bardzo elegancka, ale przełamanie jej jaśniejszym kolorem jeszcze mocniej podkreśla jej walory. Szczególnie warto w tym celu wykorzystać drewno, ponieważ nie tylko będzie z nią w pewnym stopniu kontrastowało, ale także nieco ją złagodzi i doda ponadczasowego, klasycznego sznytu. Naturalne kolory drewna tworzą ciepłe i przytulne wnętrza. Dlatego połączenie czerni z drewnem to nie tylko doskonały pomysł dla odważnie stawiających na zaskakujące, wywierające duże wrażenie aranżacje, lecz także dla tych, którzy chcieliby spróbować wprowadzić czerń do łazienki, ale trochę jej się obawiają.

Do urządzenia łazienki możemy wykorzystać naturalne, egzotyczne odmiany drewna jak tek, iroko, doussie czy merbau. Jest to jednak drogie rozwiązanie i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tańszą opcją mogą być płytki gresowe doskonale imitujące drewno lub panele winylowe.

Niezależnie czy zdecydujemy się na naturalne drewno, czy jego imitację, możemy je wykorzystać do wyłożenia podłogi czy ściany. Doskonale sprawdzi się na przykład wokół wanny, tworząc przytulny kącik na relaksacyjną kąpiel. W ciemnej łazience możemy także wykorzystać modne lamele, które będą efektownie wyróżniały jedną ze ścian lub mogą pomóc nam podzielić pomieszczenie na różne strefy jako ażurowa ścianka działowa. To drugie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w dużych łazienkach. Dopełnieniem aranżacji będę drewniane blaty pod umywalkami czy szafkami.

Jakie urządzenia sanitarne do czarnej łazienki z drewnem?

Jeżeli czerń bardzo dobrze prezentuje się w kontraście, warto brać pod uwagę białe urządzenia sanitarne. To klasyczne połączenie, które sprawdzi się niemal w każdej łazience, a szczególnie tej niewielkiej. Biel umywalki, wanny i toalety pomoże rozjaśnić wnętrze i doda mu więcej lekkości. Czarne urządzenia sanitarne z kolei mogą zdać egzamin w dużych łazienkach lub tych, w których czerń stanowi tylko akcent, a nie dominuje. Z kolei kolor armatury łazienkowej, czyli wszystkich baterii najlepiej dopasować do stylu wnętrza.

Czarna łazienka z drewnem – w jakim stylu ją urządzić?

Drewno to materiał bardzo uniwersalny i doskonale sprawdza się w każdym stylu. Czerń pod tym względem nie daje nam aż tak wielu możliwości. Z oczywistych względów ciemniej łazienki nie urządzimy w stylu, którego podstawę stanowią jasne barwy jak styl skandynawski czy prowansalski. Czarna łazienka z drewnem to natomiast doskonały pomysł dla zwolenników nowoczesności, stylu loftowego i – co może nieco dziwić – glamour.

Nowoczesność wnętrza podkreślą proste formy sprzętów i mebli. Do takiej łazienki raczej postawimy na białe urządzenia sanitarne i srebrne baterie, choć i czarne krany mogą się dobrze prezentować.

Styl loftowy to prawdopodobnie najbardziej oczywisty wybór. Ciemne kolory i drewno to jego podstawa. Jeśli do tego dodamy czarną armaturę oraz czarne metalowe obramowanie szklanej kabiny prysznicowej czy lustra, stworzymy naprawdę stylowe wnętrze.

Wnętrza glamour kojarzą się ze świetlistością i szkłem zastępującym drewno. Jednak i do czarnej łazienki możemy wprowadzić ten dający wrażenie luksusu styl. Wystarczy, że zdecydujemy się na użycie płytek imitujących czarny marmur, szczególnie tych ze złotymi smugami, a do tego dodamy złote akcenty w postaci armatury czy ozdobnej ramy lustra. Również drewno odnajdzie w niej swoje miejsce i efektownie ją dopełni. W tym przypadku lepiej sprawdzają się jego nieco ciemniejsze odcienie, ale można znaleźć również efektowne realizacje z drewnem w jasnym, ciepłym kolorze, którego odcień dodatkowo podkreślają złote elementy i ciepłe światło.