Jak dobrać tapetę do salonu lub sypialni?

25.05.2024

Kiedyś tapety były uważane za niemodny i przestarzały element wystroju wnętrz. Obecnie ponownie wracają do łask. Wybór odpowiedniego wzoru do pokoju nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jak dobrać odpowiednią tapetę do salonu i sypialni? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Subtelne tło czy wyrazisty kontrast?

Wybór tapety zależy oczywiście od tego, jaki masz pomysł na resztę pomieszczenia. We wnętrzach z wyróżniającymi się meblami najlepiej sprawdzi się jednokolorowa tapeta, która będzie stanowiła jedynie tło. Jeśli zdecydujesz się na jasne wyposażenie, warto postawić na ciemniejszą tapetę, która podkreśli kolor mebli. Jeśli natomiast wybór padnie na sprzęty w ciemnych odcieniach, jasna tapeta pozwoli wprowadzić do pokoju, czy salonu – na przykład w stylu minimalistycznym – nieco światła.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest także pokrycie tapetą tylko jednej ściany. Będzie akcentem, który nada pomieszczeniu charakteru, a jednocześnie podkreśli znaczenie pozostałych elementów wystroju. W przypadku sypialni tapeta najlepiej sprawdzi się na ścianie, przy której ustawione jest łóżko, najczęściej naprzeciwko drzwi, sprawiając że pokój będzie wydawał się przytulniejszy. W dodatku to rozwiązanie bardzo praktyczne – zazwyczaj tapetę nakleja się na ścianę, która jest najbardziej narażona na zabrudzenia, ponieważ z takiej powierzchni zdecydowanie łatwiej usunąć niechciane plamy.

Tapeta w pokoju – sztuczki optyczne

Wykorzystanie tapety to także świetny sposób na optyczne powiększenie lub podwyższenie pokoju. Wzór w poziome pasy sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się szersze, natomiast pasy pionowe spowodują, że sufit podniesie się o kilka centymetrów. Tapety warto użyć również, jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka. Ten oryginalny element wnętrza można dodatkowo zaakcentować ciekawym wzorem, który uwypukli jego zalety, a sam pokój będzie wyglądał bardzo oryginalnie. Jedną z opcji może byś również nadanie naszej sypialni szczególnego charakteru poprzez montaż tapet w stylu boho.


naklejka wianek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i wzorów tapet, dlatego z pewnością każdy znajdzie taki, który przypadnie mu do gustu. Najważniejsze jest, by współgrał z resztą pokoju – albo na zasadzie harmonii, albo kontrastu. Nie bój się eksperymentować przy tworzeniu własnego gniazdka!