taras pomysły

Jak znaleźć pomysł na swój taras

05.04.2024

Taras to doskonałe uzupełnienie domu z ogrodem. Pozwala w rodzinnym gronie lub z zaproszonymi gośćmi spędzać czas na świeżym powietrzu. Jego projekt i ostateczny wystrój to klucz do stworzenia przestrzeni, w której będziemy się dobrze czuli. Wraz ze zbliżającymi się ciepłymi miesiącami możemy zobaczyć coraz więcej propozycji na aranżację, co nie zawsze sprzyja sprawnemu podejmowaniu decyzji. Jak więc znaleźć pomysł na taras, który będzie idealny dla nas?

Znajdź pomysł na taras – najlepszy dla siebie

Najlepszy pomysł na taras to taki, który będzie w pełni dopasowany do nas, do tego, jak lubimy spędzać czas, co nam się najbardziej podoba. Nawet miejsce będące wierną kopią najpiękniejszego tarasu z katalogu, może nie stać się naszą oazą, w której najchętniej będziemy odpoczywać. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jak chcemy korzystać z naszego tarasu. W zależności od tego będziemy potrzebować innych mebli ogrodowych, inaczej je ustawimy. Jeśli chcemy na tarasie stworzyć spokojny kącik na odpoczynek, gdzie będziemy spędzać czas z kubkiem kawy i ulubioną książką, postawimy na kanapę czy fotele wyścielone miękkimi poduchami. Świetnym dodatkiem będzie również hamak czy huśtawka.

Podobne meble wybierzemy, gdy najchętniej popołudnia spędzamy na długich rozmowach z przyjaciółmi. Natomiast jeśli wolimy spotykać się przy obiedzie lub kolacji, na naszym tarasie znajdzie się stół i krzesła, a być możne także miejsce na grill.

Na samym początku planowania tarasu zwróćmy też uwagę na to, od której strony jest położony i ile słońca preferujemy. Całkowicie zacienione tarasy nie są dobrym pomysłem, nie zachęcają do spędzania na nich czasu, jednak pełne słońce przez cały dzień również może być męczące. Dlatego warto zastanowić się nad zamontowaniem zadaszenia. Dla niektórych może to być jednak zbyt kosztowne. Tańszą opcją jest pergola, którą obsadzimy lubiącymi słońce roślinami pnącymi, na przykład powojnikami. W ten sposób nie tylko zagwarantujemy sobie nieco cienia, lecz także osłonę od wiatru.

Kiedy odpowiemy sobie już na te nieco bardziej techniczne pytania, musimy zastanowić się, jaki styl nam się najbardziej podoba i jaki najbardziej będzie pasował do naszego domu. Mówi się, że taras, na który wychodzi się z salonu, jest jego przedłużeniem. Nie musimy jednak sztywno trzymać się stylu wybranego wcześniej do środka. Możemy ograniczyć się do lekkiego nawiązania, ważne jest tylko, by nie tworzyć tarasu na zasadzie całkowitego kontrastu, łącząc na przykład loftowy salon z tarasem boho. Istotniejsze jest, by tworząc plan na taras, wziąć pod uwagę elewację naszego domu, ponieważ to ona będzie jego bezpośrednim tłem. Do nowoczesnego domu powinniśmy dobierać meble i dodatki o prostej formie i raczej w stonowanej kolorystyce. Niech pojawi się jedna wyróżniająca się barwa, nie kilka. Podobnie stonowane powinny być rośliny. Przy tradycyjnym domu możemy bardziej zaszaleć, zbliżając się nawet do stylu rustykalnego. Wówczas możemy śmiało sięgać po ozdobniejsze meble, różnokolorowe tkaniny, dekoracje i kwiaty.

Jakie tarasy będą modne w 2024 roku?

Szukając swojego pomysłu na taras, możemy się także zainspirować aktualnymi trendami. Nie musimy się obawiać, że wybrane rozwiązania szybko wyjdą z mody. Trendy zwykle utrzymują się przez kilka sezonów, a później lubią wracać. Co będzie popularne w 2024 roku?

  • Taras wielofunkcyjny. Ostatnio coraz więcej aspektów naszego życie skupia się w domu – tam odpoczywamy, ćwiczymy, ale też pracujemy. Dlatego, jeśli odpowiada to naszemu trybowi życia i pozwala nam na to powierzchnia tarasu, możemy spróbować podzielić go na kilka stref – wydzielić kącik do pracy z laptopem, miejsce na rozłożenie maty do ćwiczeń oraz na meble do spotkań towarzyskich.
  • Taras ekologiczny. Powinniśmy stawiać przede wszystkim na naturalne materiały jak drewno, bambus, wiklina, kamień, a także na wykorzystanie materiałów z odzysku. Dobrym pomysłem mogą być meble z palet czy kubki, których już nie używamy, a które doskonale sprawdzą się jako ciekawe doniczki dla kwiatów, ale też dla ziół – bazylii, oregano, mięty.
  • Taras przytulny. Ten punkt pozornie pozostaje w sprzeczności z pierwszym, ale doskonale odpowiada potrzebom osób spędzających całe dnie na mieście. Po powrocie do domu potrzebują miejsca, gdzie mogą odpocząć i się odprężyć. Jeśli my też tego oczekujemy, zadbajmy, by światło było ciepłe i żeby na tarasowych meblach znalazły się dodatkowe miękkie koce.
  • Peach Fuzz. Według Instytutu Pantone to właśnie ten delikatny odcień brzoskwini będzie kolorem tego roku. Może warto wykorzystać go jako wyróżniający się akcent kolorystyczny na tarasie?