Firanki w stylu angielskim

Firanki do kuchni w stylu angielskim

20.11.2023

Kuchnia w stylu angielskim jest ciepła, przytulna, a przy tym bardzo funkcjonalna. Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach nie znajdziemy w niej minimalizmu. Oprócz zdobionych mebli nie brakuje w niej również elementów typowo dekoracyjnych, do których między innymi możemy zaliczyć odpowiednio dobrane firanki, które podkreślą styl wnętrza. Jakie firany dobrać do angielskiej kuchni?

Kuchnia w stylu angielskim – czym się charakteryzuje?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie firanki sprawdzą się w stylu angielskim, najpierw powinniśmy przyjrzeć się samemu wnętrzu, by lepiej zrozumieć jego charakter. Kuchnia angielska urządzana jest w jasnych kolorach – przede wszystkim bieli i écru. Wypełniają ją liczne szafki, zarówno stojące, jak i wiszące. Gwarantują one wysoką funkcjonalność pomieszczenia, zapewniając sporo przestrzeni roboczej i miejsca na przechowywanie wyposażenia. Ich jasne kolory mogą kojarzyć się ze współczesnym minimalizmem, ale utrzymane są w zupełnie innym stylu. Ich fronty są frezowane, a całości dopełniają metalowe, postarzane uchwyty. W kuchni angielskiej bardzo rzadko znajdziemy kamień, kwintesencją jej stylu są drewniane blaty, nadające pomieszczeniu dodatkowej przytulności i swojskości.

Ogromnym plusem kuchni angielskiej jest fakt, że utrzymana w jasnych, spójnych kolorach daje dużo możliwości dekoracyjnych. Dodatkami, których nie brak w angielskich wnętrzach, bardzo łatwo, a przede wszystkim niskim kosztem, można całkowicie odmienić jej wizerunek. Zioła ustawione na parapecie lub szafce dodadzą jej swojskości i nieco wiejskiego charakteru, dekoracyjne, stylizowane puszki na kawę, herbatę czy cukier wprowadzą klimat vintage, a kwiatowe motywy dodadzą wnętrzu romantyczności.

Firany do kuchni w stylu angielskim

Poszukiwania idealnych firan w stylu angielskim dają nam dość szerokie możliwości. Możemy wybierać między firankami gładkimi lub zdobionymi, dłuższymi podpiętymi po bokach lub krótszymi. Okna w stylu angielskim mają zapewniać sporo światła, ale pełnią też ważną funkcję dekoracyjną.
Firanka w stylu angielskim zwykle jest niezbyt długa. Bardzo często można spotkać zazdrostki zaczynające się w połowie okna. Mogą być gładkie lub zdobione kwiatowym wzorem. Z kuchnią angielską doskonale komponują się także firanki koronkowe. Do dyspozycji mamy również dekoracyjny, romantyczny lambrekin, który sprawdzi się zarówno w parze z zazdrostką, jak i samodzielnie. Możemy także wybrać dłuższe, muślinowe firanki, które podwiązane po bokach będą się pięknie układać. Niezależnie od tego, na jaką firankę się zdecydujemy, zawsze powinna być wykonana z naturalnego materiału.
W bardziej nowoczesnej kuchni w stylu angielskim coraz częściej pojawiają się także rolety rzymskie. Nie zapewnią one dekoracji tyle lekkości co firanki, dlatego warto wówczas postawić na kwiatowe wzory, będące popularnym elementem stylu angielskiego.