Styl loftu

Styl loftu – czym jest i komu się spodoba

Surowy minimalizm, mocno wyeksponowane elementy konstrukcyjne – niegdyś lofty w całości podporządkowane były funkcjom użytkowym fabryk, przy których się znajdowały. Obecnie jednak kojarzą się z artyzmem, swobodą i surowym, artystycznym pięknem życia w miastach. Czym są lofty i dlaczego styl industrialny zaczął być doceniany w przestrzeniach mieszkalnych? Czym się cechuje? Przekonaj się!

Czym jest loft?

Loft to nic innego jak słowo określające poddasze lub studio. Używane było w kontekście pomieszczeń mieszczących się nad fabrykami czy magazynami. Niegdyś te pofabryczne przestrzenie nie były przewidziane na mieszkania i nikt o nich w takich znaczeniach nie myślał. Wszystko z czasem uległo jednak gwałtownej zmianie i dzisiaj loft jest dla wielu synonimem prawdziwego luksusu.

Loftowe wnętrza

Skąd się wziął styl loftowy?

Początków należy się doszukiwać w stylu życia bohemy paryskiej, która już około roku 1900 aranżowała te wielkie pofabryczne przestrzenie do swoich własnych potrzeb. Prawdziwa moda na nie przyszła jednak dopiero za oceanem i kilkadziesiąt lat później. Nowojorscy artyści zaczęli wynajmować lofty jako swoje pracownie, mieszkania i miejsca działań artystycznych, bo były one duże, przestronne, miały spore okna, które dawały dużo światła, a przy tym należały do bardzo tanich, bo czynsze były niezwykle niskie. Wtedy zaczęto też dostrzegać zalety tego typu przestrzeni mieszkalnych i narodził się styl loftowy, zwany także industrialnym.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Przede wszystkim w oczy rzuca się surowy minimalizm. Ważną rolę odgrywają beton, cegły i widoczne elementy konstrukcyjne – takie jak, na przykład, mocno wyeksponowane rury, kable czy inne tego rodzaju elementy. Bardzo ważna jest neutralna kolorystyka, która nie ma za zadanie rzucać się w oczy, tylko podkreślić jeszcze bardziej surowość jaką reprezentuje styl industrialny. Nie pozwala on też na dużą ilość dodatków i elementów dekoracyjnych, bo tymi są po prostu charakterystyczne elementy całego loftu.

Komu najbardziej przypadnie do gustu styl loftowy?

Nie ma się co oszukiwać – styl loft zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Zrezygnuj z niego, jeśli cenisz sobie przytulność i lubisz otaczać się mnóstwem rzeczy, w tym także pamiątek. To dobre miejsce dla osób nietuzinkowych, oryginalnych i o silnym charakterze. Takich, którzy cenią sobie przestrzeń, aktywny tryb życia i są wielkimi indywidualistami. Przypadnie też do gustu artystom, którym bliskie są idee bohemy, a także chcą wnętrz mocno oświetlonych, z dużymi, przestronnymi oknami.

29.09.2023