Kuchnia otwarta

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

18.08.2023

Kuchnia z wyspą otwarta na salon ostatnio coraz częściej pojawia się w nowo wybudowanych mieszkaniach. Jak w takiej sytuacji oddzielić jedną część od drugiej? Istnieje wiele możliwości. Warto z nich skorzystać, aby we wnętrzu panowała harmonia, a spędzanie w nim czasu było po prostu przyjemniejsze. Jednak to, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, zależy między innymi od wielkości wnętrza.

Czy kuchnia w innym kolorze to dobry pomysł?

Częstym pomysłem na wydzielenie kuchni od salonu jest wykorzystanie innych kolorów w tych dwóch przestrzeniach. To pomysł dobry, ale najlepiej sprawdzający się w większym mieszkaniu bądź domu. Wtedy wnętrze nie zmniejsza się optycznie. Oczywiście można taki podział wprowadzić mniej drastycznie, np. decydując się na ten sam kolor mebli, ale wybierając inną barwę dodatków. Dzięki temu strefy będą jednocześnie wydzielone i spójne, a ty prawdopodobnie będziesz czuł się w tej przestrzeni po prostu komfortowo.

Duży salon – spróbuj wybrać inną podłogę!

Kolejnym pomysłem na wydzielenie przestrzeni jest postawienie na różne posadzki. Po jednej stronie często królują klasyczne płytki, a po drugiej drewno, lub panele (np. winylowe). To również pomaga w rozgraniczeniu przestrzeni. Jednak podobnie jak wybór innych barw na każdą z części, tak i ten zabieg może optycznie zmniejszyć wnętrze i jest zalecany właściwie wyłącznie do większych mieszkań. W końcu mały salon, który ma zaledwie kilka metrów kwadratowych, ponieważ jest pomniejszony o kuchnie, nie będzie wcale komfortowym miejscem do odpoczynku.

Kuchnia oddzielona wyspą otwarta na salon

Kuchnia może zostać oddzielona również w bardziej konkretny sposób – może to być właśnie kuchnią z wyspą. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomiędzy nią a salonem postawić jakąś fizyczną barierę. Jednak nie musisz iść tak daleko! Zamiast wyspy może to być również  kwietnik albo półka na książki. W wielu przypadkach postawienie stołu lub wyspy pomiędzy tymi dwoma strefami będzie dawało znakomity efekt. Jednak ponieważ wyspa będzie wtedy zajmowała centralne miejsce w pomieszczeniu, zadbaj o to, by była dopasowana do wnętrza. Nie wybieraj najtańszego modelu, który szybko może zacząć się niszczyć.

Kuchnia z wyspą
Kuchnia z wyspą – otwarta na salon

Kuchnia z salonem jako dwa osobne pomieszczenia

Postawienie bariery w formie regału to dobry pomysł, ale czasem warto pójść o krok dalej! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomiędzy ustawić szklaną ściankę. Dzięki niej salon nie będzie zawsze pachniał jedzeniem, a ty nie zmniejszysz optycznie wnętrza i nie pozbawisz go światła. Na dodatek taki design wygląda bardzo nowocześnie i bez wątpienia wzbudzi zainteresowanie wszystkich gości, którzy przyjdą w odwiedziny. Jedną z wad jest jednak potencjalny problem z wygodnym ustawieniem stołu, jeśli masz naprawdę niewielkie wnętrze.

Kuchnia oddzielona wyspą i otwarta na salon może być bardzo funkcjonalnym pomieszczeniem. Często sprawia, że nawet w najmniejszych mieszkaniach znajduje się sypialnia, pozwalająca na odrobinę prywatności. Dlatego jej popularność ciągle rośnie, a producenci mebli i dodatków coraz częściej oferują produkty, które najlepiej wpasują się właśnie w tego typu wnętrza.