21.06.2024
Rośliny doniczkowe to piękna ozdoba sypialni. Zieleń oddziałuje relaksująco, rośliny pomagają się odstresować. Co więcej, wiele gatunków korzystnie wpływa na powietrze w pomieszczeniu – nawilżając je, oczyszczając i wydzielając tlen. Dzięki temu można cieszyć się lepszym snem. Jakie rośliny do sypialni są najlepsze? Zobacz te 5 przykładów!
Rośliny idealne do sypialni
Wśród najchętniej wybieranych gatunków do pomieszczenia sypialnianego należą:
- Dracena. To roślina, oczyszczająca powietrze z wielu szkodliwych substancji chemicznych, a jednocześnie łatwa w pielęgnacji. Pomaga m.in. w filtrowaniu dymu z papierosów.
- Paproć – znana ze swojej zdolności do usuwania z powietrza szkodliwych substancji chemicznych takich jak ksylen czy formaldehyd. Tego typu substancje to częsty składnik spalin samochodowych. Poleca się więc paprotki w mieszkaniach, zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach. Gatunek ten pomaga także regulować wilgotność w pomieszczeniu. Nie jest zbyt wymagający, jednak nie lubi ostrego słońca.
- Aloes. Sprzymierzeniec w oczyszczaniu powietrza. Jest łatwy w pielęgnacji – nie trzeba go często podlewać. Wymaga jedynie umiarkowanego światła. Nocą produkuje tlen, pochłaniając z powietrza dwutlenek węgla. Reguluje wilgotność, poprawiając sen. Roślina znana jest ze swych właściwości leczniczych: antybakteryjnych i nawilżających.
- Lawenda. Kojarząca się ze słonecznymi polami Prowansji, jest piękną i urzekającą zapachem ozdobą sypialni. Działa odprężająco i relaksująco, pomagając się wyciszyć przed zaśnięciem. Lubi dobrze nasłonecznione miejsce, można więc postawić ją na parapecie przy łóżku. Olejki eteryczne zawarte w lawendzie koją emocje i zmniejszają napięcie. Są również grzybo- i bakteriobójcze.
- Sansewieria – jeden z najskuteczniej oczyszczających powietrze gatunków. Potrafi usuwać substancje wydzielane np. z farb, mebli, klejów czy pochodzące z zewnątrz. Ma m.in. zdolność pochłaniania szkodliwego, rakotwórczego benzenu. Należy do roślin, produkujących tlen nocną porą. Nie jest wymagająca, ale nie lubi zbyt niskich temperatur. To okaz, który wiele lat posłuży jako doniczkowa ozdoba sypialni, a dodatkowo wyreguluje wilgotność pomieszczenia.
Na co zwrócić uwagę, kupując kwiaty do sypialni?
Nie wszystkie rośliny będą jednakowo pasowały do wszystkich pomieszczeń. W sypialni sprawdzą się te, mające zdolność do produkcji tlenu w nocy. Warto wziąć pod uwagę swoje doświadczenie w uprawie roślin doniczkowych. Kwiaty w sypialni mają przecież być źródłem relaksu i sprzyjać wyciszeniu, a nie wywoływać stres z powodu marnienia.
Kolejna kwestia to obecność w domu małych dzieci bądź zwierzaków. Wiele roślin nie nadaje się do mieszkań z małymi lokatorami. Pamiętaj, że psy lub koty mogą obgryzać liście i pędy, a te często są dla nich toksyczne. Do trujących roślin należą m.in. dracena, lilia, dieffenbachia i skrzydłokwiat. Dzieci i zwierzęta nie powinny mieć też dostępu do kłujących kaktusów. Bezpieczna jest natomiast zielistka, która znakomicie odnajdzie się w każdym miejscu – czy na parapecie, czy na stoliku nocnym.
Polecamy również dopasować kwiaty do sypialni pod kątem powierzchni pomieszczenia. Im większe, tym na więcej okazów można sobie pozwolić. W małej sypialni kilka roślin doniczkowych będzie w sam raz. Jeżeli nie masz miejsca na parapecie ani komodzie, rozważ podwieszane donice – np. na ścianie bądź pod sufitem.
Na zdrowy, regenerujący sen wpływa wiele czynników. To nie tylko kwestia wygodnego materaca, ale też odpowiedniego oświetlenia, uporządkowania przestrzeni i wreszcie dobrej jakości powietrza. Ten ostatni czynnik można modyfikować, umieszczając w sypialni rośliny doniczkowe regulujące wilgoć i oczyszczające otoczenie. Które z nich Ty wybierzesz?