kwiat do łazienki

Kwiat do łazienki: jakie rośliny nadają się do tego pomieszczenia?

05.02.2024

Rośliny doniczkowe to popularny element dekoracyjny wnętrz. Nie tylko pięknie wyglądają, ale także pozytywnie wpływają na mikroklimat w domu. O ile ustawianie kwiatów w salonie, sypialni czy jadalni jest powszechne, tak w łazience – już niekoniecznie. A przecież dopasowany kwiat do łazienki może wspaniale wzbogacić domowe spa. Jakie rośliny są odpowiednie do takiego wnętrza? Zobacz!

Rośliny do łazienki: o czym pamiętać?

Decydując się na kwiaty w łazience, trzeba uwzględnić specyficzne warunki, panujące w pomieszczeniu. Ze względu na sporą wilgotność, nadadzą się tam gatunki, które lubią klimat okołotropikalny i duże nasycenie pary wodnej.

Światło a kwiaty w łazience

Często w łazience nie ma dostępu do dziennego światła. To pomieszczenie najczęściej jest bez okna. Wówczas konieczne jest takie oświetlenie, które będzie zastępować zielonym ozdobom promienie słoneczne. Tylko wówczas będą mogły rozwijać się i nie zmarnieją. Światło musi wtedy świecić się dłużej, co najmniej kilka godzin na dobę.

Gdzie postawić donicę?

Zaplanuj umiejscowienie kwiatów doniczkowych. Masz ogrzewanie podłogowe? Pamiętaj, że nie każda roślina powinna stać bezpośrednio na takim podłożu. Nie umieszczaj też roślin blisko kaloryfera. Dobrym pomysłem może być podwieszana doniczka. Roślina musi być ulokowana tak, aby nie trącać jej przy codziennych zabiegach higienicznych.

Warto pamiętać, że prawdziwej zieleni nie służy nadmiar chemii. Korzystając w łazience z dezodorantu w sprayu, lakieru do włosów czy perfum, trzeba to robić w oddaleniu od kwiatów w doniczce. Liście mogą bowiem źle reagować na opadający na nie aerozol z kosmetyków.

Jakie kwiaty do łazienki?

Wśród najczęściej wybieranych do pomieszczeń łazienkowych roślin wyróżnić można następujące gatunki:

  1. Paproć. Jej rozłożyste liście dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Roślina ta uwielbia stabilne, wilgotne środowisko, zatem w łazience będzie czuć się znakomicie. Nie przeszkadza jej również brak bezpośredniego nasłonecznienia. Paprocie wręcz nie lubią ostrych promieni słońca. Wiele osób wybiera je więc do łazienki, w której nie ma okien.
  2. Fikus. Sprzyja mu oświetlenie rozproszone. Ponadto wykazuje się odpornością na wilgoć.
  3. Bluszcz. Świetnie wygląda jako roślina zwieszająca się z donic pod sufitem. Co więcej, można pokierować jego pędy tak, aby oplatały wybrane elementy. Ta roślina dobrze odnajdzie się w niezbyt jasnych pomieszczeniach i polubi wilgotne otoczenie. W takich warunkach dobrze się rozwija. Nie jest wymagająca.
  4. Skrzydłokwiat. Nie tylko stanie się ozdobą domowego spa, ale także oczyści powietrze. Jego rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza, więc takie pomieszczenie to dla niego idealne miejsce. Lubi półcień – w przypadku małego okna lub odpowiedniej lampy świetnie sobie poradzi. To roślina, która ma szybkie tempo regeneracji i nie jest wymagająca. Za to jej kwiaty roztaczają subtelny zapach.
  5. Filodendron. Gatunek cieniolubny, który można „pokierować”. Wystarczy umieścić w donicy patyk, po którym ta wdzięczna roślina będzie mogła się piąć. Urocze, sercowate liście ozdobią łazienkę. Są dostępne odmiany filodendronów z ozdobnymi, niejednolitymi liśćmi. Gatunek ogólnie jest odporny na wilgoć.
  6. Dracena – o wąskich, ozdobnych liściach z barwną krawędzią. Niezbyt wymagająca roślina, która wręcz przepada za wilgocią i wodą. Jej ojczyzna to Madagaskar, gdzie pora deszczowa i ciepło to standard.
  7. Storczyk. Przepięknie kwitnący gatunek, który bez wątpienia stanie się niezwykłą dekoracją. Ceni środowisko wilgotne, ale trzeba odpowiednio przygotować mu podłoże. To roślina bardziej wymagająca, polecana jest zatem osobom doświadczonym w hodowli kwiatów doniczkowych.

Jak widać, łazienka może być udekorowana wieloma żywymi roślinami. Powyższe 7 przykładów to oczywiście tylko niektóre gatunki, jakie nadadzą się do takiego wnętrza. Grunt to pamiętanie o właściwym oświetleniu i odpowiednim ulokowaniu doniczki z rośliną.