kuchnia kaszmir z drewnem

Kuchnia w kolorze kaszmiru: z czym łączyć ten odcień?

26.02.2024

W ostatnich miesiącach kuchenne aranżacje zostały zdominowane przez odcień kaszmirowy. I choć białe kuchnie wciąż cieszą się popularnością, to właśnie kaszmir powoli zaczyna grać pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o trendy na 2024 r. W jaki sposób urządzić kuchnię w kaszmirze?

Jaki kolor pasuje do kaszmiru oraz z jakimi materiałami dobrze komponuje się ten kolor? Sprawdź!

Kaszmir – elegancka prostota

Nazwa tej barwy może kojarzyć się z luksusową tkaniną wełnianą. I słusznie! Jest bowiem inspirowana kolorem cennego i efektownego futra owiec, żyjących w górskich rejonach Azji (m.in. Chiny, Indie, Mongolia). Odcień kaszmirowy to zatem ciepłe połączenie delikatnego beżu, łagodnej szarości i bieli.

Jest to idealna barwa do kuchni, które mają być przytulne, eleganckie i stonowane. Kaszmir często staje się bazą aranżacyjną, zdobiąc fronty mebli (kaszmir mat lub połysk), ściany i inne elementy.

Szukasz czegoś, co zastąpi klasyczną biel i jednocześnie świetnie łączy się z innymi kolorami? Kaszmirowy kolor będzie strzałem w dziesiątkę. Pięknie współgra z ciepłymi odcieniami brązu, zieleniami, barwą miedzianą, złotą, szarościami – i oczywiście z ponadczasową czernią. Ciekawie zaprezentuje się również w towarzystwie pudrowego różu. Lubisz mocniejsze akcenty? Rozważ dodatki w bordo. A z jakimi tworzywami dobrze jest go zestawiać?

Kuchnia kaszmir: z drewnem, kamieniem czy cegłą?

Meblowe fronty w kaszmirze pięknie komponują się z materiałami naturalnymi, a także z ich stylową imitacją. Ale nie tylko! Do kaszmiru pasuje np.:

  • ciepłe drewno, np. jesionowe lub dębowe,
  • biała imitacja marmuru,
  • kamień, np. czarny granit na blatach,
  • szkło w postaci przeszkleń na frontach czy przezroczystych półeczek,
  • kwarc,
  • miedź – w formie baterii nad zlewozmywakiem i uchwytów szafek,
  • ceramika w postaci białych albo różowych płytek ściennych.

Zastanów się, czy chcesz wyeksponować kaszmirowe elementy, czy też skomponować je jednolicie wraz z resztą wyposażenia. Możesz uwypuklić kaszmirowe fronty w macie na tle ciemniejszej ściany lub w towarzystwie drewnianych powierzchni podłóg lub czarnych blatów. Weź też pod uwagę spójność z aranżacją jadalni lub salonu, jeśli kuchnia jest łączona z taką przestrzenią. Wszystko zależy od tego, czy kuchenna strefa ma być wyraźnie zarysowana, czy też np. stanowić tło dla otwartego na nią salonu. W drugim przypadku możesz rozważyć wyspę z szafkami o kaszmirowych frontach, przykrytą drewnianym blatem. Taki mebel przysłoni nieco strefę kuchenną, co sprawdza się np. przy wizytach gości.

Kuchnia w kaszmirze a styl aranżacji

Do jakiego nurtu pasuje kaszmir? Z drewnem pięknie skomponuje się on zarówno w klasycznych aranżacjach, jak i tych nowoczesnych oraz minimalistycznych. To dość uniwersalny kolor. Modyfikować można natomiast fronty mebli – zależnie od wybranego stylu. W klasycznych lub rustykalnych aranżacjach sprawdzą się fronty kaszmir-mat lub kaszmir-połysk ozdobione ciekawymi uchwytami bądź dekoracyjnymi listwami. W nurcie nowoczesnym dobrą opcją są proste fronty na wysoki połysk w systemie tip-on, czyli bez uchwytów. Lustrzane szafki optycznie powiększą małą kuchnię, co dodatkowo będzie zaletą takiego rozwiązania.

Zobacz z czym łączyć kaszmir (mat lub połysk) w nowoczesnej kuchni

Kaszmir to uniwersalny, ponadczasowy kolor. Nie tylko świetnie współgra z innymi barwami, ale też komponuje się z licznymi teksturami i materiałami. Obecnie jest wysoko, jeśli chodzi o trendy w aranżacjach wnętrz. A Ty, jak wprowadzisz ten odcień do swej kuchni? Z drewnem, w towarzystwie drewna, kamienia, a może cegły? Mamy nadzieję, że nasz artykuł dostarczył Ci nieco inspiracji. Powodzenia w kreowaniu wymarzonej, pięknej strefy kuchennej na miarę potrzeb!