kuchnia poddasze

Jak zaaranżować funkcjonalną kuchnię na poddaszu?

Poddasze często kojarzy nam się z przestrzenią bardzo przytulną, ale sprawiającą kłopoty podczas aranżacji. Zwykle przeznaczamy je na sypialnię, pokoje dziecięce czy gabinet. Znacznie rzadziej pojawia się tam kuchnia. Czy zatem możliwe jest urządzenie na poddaszu funkcjonalnej kuchni, w której będziemy chcieli spędzać czas? Oczywiście, jednak trzeba wziąć pod uwagę więcej aspektów niż tylko nasze oczekiwania.

Okna w kuchni na poddaszu

Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu lub robimy generalny remont, zadbajmy w pomieszczeniach na poddaszu o dostęp do naturalnego światła. Prawo budowlane mówi, że okna na poddaszu powinny stanowić co najmniej 10% powierzchni jego podłogi. Rozplanujmy je tak, by również kuchnię dobrze naświetlały, szczególnie jeśli jest to jedno z naszych ulubionych pomieszczeń w domu. Istotny będzie również kąt nachylenia dachu, ponieważ przy łagodniejszym spadzie okna powinny być dłuższe i odwrotnie, przy stromym dachu wykorzystamy krótsze okna.

Obecność większych okien może również pomóc nam optycznie powiększyć przestrzeń. Połączenie przestrzeni roboczej i skosu może wydawać nam się przytłaczająca, jednak umieszczenie w nim okna połaciowego nie tylko sprawi, że światło będzie padać tam, gdzie najbardziej go potrzebujemy, lecz także pomoże nam nadać mu nieco lekkości.

Jeszcze więcej światła niż okna połaciowe wpuszczają okna kolankowe, czyli takie, które znajdują się jednocześnie w połaci dachu, jak i ścianie kolankowej, czyli tej, na którą opada skos. Dodatkowo prezentują się one doskonale. Trzeba jednak brać pod uwagę, że ich zastosowanie wyłączy nam ten fragment pomieszczenia z powierzchni przeznaczonej na szafki.

Kolory w kuchni na poddaszu

Skosy nieco zmniejszają przestrzeń, ale też optycznie mogą ją dodatkowo pomniejszać. Dlatego oprócz dobrego naświetlenia ważne jest zastosowanie jasnych kolorów, które pomogą nam osiągnąć efekt przestronności. Doskonałym wyborem będą biel, beż, jasne odcienie szarości, ale także delikatne pastelowe kolory.

Optycznie powiększyć przestrzeń mogą nam także pomóc błyszczące powierzchnie mebli czy płytek, jeśli tylko wpisują się w preferowaną przez nas estetykę.

Ustawienie mebli w kuchni na poddaszu

Rozmieszczenie mebli w kuchni na poddaszu na początkowym etapie planowania aranżacji może spędzać nam sen z powiek, jednak nie ma się czego bać. Również taką kuchnię może urządzić w wygodny sposób.

Najbardziej ergonomiczne jest ustawienie blatów roboczych w literę U lub L. Także na poddaszu można je zastosować.

Decydującym aspektem podczas meblowania jest wysokość ścianki kolankowej. Blaty szafek znajdują się na wysokości około 90 cm, więc i ścianka powinna mieć co najmniej taką wysokość, by meble zmieściły się pod skosem. Jednak lepiej, jeśli jest ona wyższa od szafek o około 30 cm, by na blacie zmieściły się sprzęty kuchenne czy pojemniki. Funkcjonalność przestrzeni pod skosem zależy również od stopnia nachylenia – im bardziej stromy dach, tym większa odległość będzie między podłogą a sufitem przed szafką.

W tej przestrzeni możemy oprócz zwykłych szafek zamontować zlewozmywak. Nie ustawimy tam jednak kuchenki czy nie zamontujemy płyty kuchennej, ze względu na brak możliwości zawieszenia okapu. Przestrzeń na gotowanie możemy urządzić pod ścianą działową lub szczytową. To tutaj też oprócz szafek stojących, które z szafkami pod skosem stworzą literę L, możemy umieścić szafki wiszące lub półki. Te drugie będzie najłatwiej dopasować do skosu w rogu, dodadzą też ścianie większej lekkości.

Jeśli jednak chcemy postawić na klasyczne, zamykane szafki wiszące, warto pomyśleć o zamówieniu mebli na wymiar. Jest to rozwiązanie znacznie droższe, ale pozwoli nam jeszcze lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i uniknąć nie najlepiej wyglądającej przestrzeni, jaka stworzy się między rogiem szafki wiszącej a skośną ścianą.

W przypadku łagodnych, niskich skosów ustawienie mebli będzie trudniejsze. Wówczas najlepszym wyjściem może być ustawienie szafek pod ścianą naprzeciwko skosu, a jeśli nam przestrzeń na to pozwala również stworzenie wyspy.

W kuchni na niskim poddaszu pod skosem możemy umieścić niższe szafki, których jedyną funkcją będzie przechowywanie sprzętów, naczyń czy produktów spożywczych.