łazienka poddasze

Łazienka ze skosem na poddaszu – aranżacje z wanną i prysznicem

18.10.2024

Łazienka na poddaszu to pragnienie wielu osób marzących o przytulnym pomieszczeniu, którego atmosfera będzie sprzyjała spokojnemu relaksowi. Takim myślom, jednak często towarzyszą wątpliwości. Czy taka łazienka będzie funkcjonalna? Czy łazienka ze skosem nie będzie zbyt trudna w aranżacji? Skosy w szczególnie w małej łazience bywają wyzwaniem, jednak warto je podjąć. Spójrzmy na możliwości, jakie mamy w takiej łazience.

Łazienka z wanną, prysznicem, umywalką i WC  na poddaszu

Kluczowe znaczenie dla rozmieszczenia wanny, WC czy prysznica w łazience na poddaszu będzie miała wysokość ścianki kolankowej, czyli niskiej ścianki, na którą opada skos. Istotny jest również stopień nachylenia dachu, ponieważ od niego zależy wysokość sufitu w określonym oddaleniu od ściany.

Wanna w łazience ze skosem

Wanna to prawdopodobnie najbardziej wdzięczny w ustawieniu element łazienki ze skosami. Tym bardziej że obecna moda mocno nam tu sprzyja. To właśnie wannę najlepiej jest umieścić pod skosem, jeśli tylko parametry łazienki pozwolą nam na jej komfortowe użytkowanie, bez ryzykowania uderzeniem się w głowę. Przyjmuje się, że przed wanną skos od podłogi powinno dzielić 190 cm, byśmy mogli swobodnie stanąć i się osuszyć.

Jeśli jednak ścianka kolankowa jest niższa niż około 100–130 cm lub skos jest łagodny, przez co powoli się podnosi, nie musimy od razu rezygnować z przytulnej, klimatycznej przestrzeni kąpielowej w tym miejscu. Wystarczy, że postawimy na bardzo modną wannę wolnostojącą i zamontujemy ją nieco dalej od ściany. Taki wybór nie tylko pozwoli zaaranżować „trudniejsze” łazienki, lecz także sprawi, że wnętrze będzie się prezentowało nieco bardziej ekskluzywnie.

Prysznic

W pierwszej chwili może nam się wydawać, że montaż prysznica na poddaszu jest prawie niemożliwy, jednak nic bardziej mylnego.

Oczywiście najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zamontowanie klasycznej kabiny dostępnej w markecie budowlanym. Dlatego, gdy ogranicza nas budżet, możemy umieścić ją przy ścianie przeciwnej do skosu lub w miejscu, gdzie ściana prostopadła do niego ma pełną wysokość na wystarczającej powierzchni.

Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na większy wydatek, warto rozważyć kabinę na zamówienie, której ścianki zostaną przycięte odpowiednio do skosu. Taka kabina prysznicowa będzie się doskonale prezentować, naturalnie komponując się z przestrzenią. Będzie można z niej także swobodnie korzystać, jeżeli tylko większa jej część znajdzie się w miejscu, gdzie ściana wznosi się na około 200 cm lub więcej. To bardzo dobre rozwiązanie szczególnie do niedużych łazienek, w których każda przestrzeń nadająca się do wykorzystania jest bardzo cenna.

Umywalka

Umywalka to jedyne urządzenie sanitarne, którego na poddaszu nigdy nie montujemy w pobliżu skosu. Korzysta się z niej wiele razy dziennie, więc ważne jest, by móc przy niej swobodnie stanąć. Na ścianie o pełnej wysokości będziemy mogli także swobodnie powiesić lustro.

umywalka w łazience ze skosami

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by blat, w którym będzie zamontowana umywalka przeciągnąć aż pod skos. Nie będziemy musieli do niego podchodzić bardzo blisko, ale zyskamy miejsce na ustawienie kosmetyków czy ozdób.

WC w łazience na poddaszu

Pierwszym rozwiązaniem, jakie najprawdopodobniej przyjdzie nam do głowy, będzie zamontowanie toalety przy ścianie o standardowej wysokości. Warto jednak pamiętać, że również WC możemy umieścić pod skosem. To już trzecie urządzenie sanitarne, które możemy z nim łączyć, dlatego, jak widać, opcji na aranżację jest dość sporo.

Montaż WC pod skosem jest możliwy, jeśli ścianka kolankowa ma minimum 90–130 cm wysokości. Podobnie jak w przypadku wanny ważna jest również odległość od podłogi do sufitu tuż przed toaletą, by spokojnie móc z niej korzystać.