salon styl industrialny

Jak wygląda salon w stylu industrialnym?

12.02.2024

Styl industrialny od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością i robi furorę w branży wnętrzarskiej. Surowa przestrzeń i ciekawe połączenie skrajnie różnych elementów sprawia, że salony urządzane właśnie w tym stylu zawsze są nietuzinkowe. Czym jest styl industrialny, skąd się wywodzi i jak można wykorzystać go w salonie? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest styl industrialny?

Styl ten ma swoje początki w trendach amerykańskich z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to opuszczone fabryki i tereny przemysłowe zaczęto masowo przerabiać na budynki mieszkalne. Nietypowe było wówczas to, że aranżacja nie zakładała całkowitego usunięcia cech charakterystycznych dla tego rodzaju przestrzeni. Od początku więc industrialny styl wnętrzarski cechował się dość dużymi, surowymi przestrzeniami, w których królowały metal, drewno, surowa cegła, beton czy szkło, a najlepiej połączenie kilku z tych elementów. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej zdarza się, aby oryginalne przestrzenie postindustrialne zamieniane były w apartamenty czy mieszkania, ale z powodzeniem aranżuje się klasyczne wnętrza tak, aby silnie nawiązywały do tej estetyki.

Styl industrialny w salonie – obowiązkowe elementy

Salon w stylu industrialnym
Naturalne materiały, niski kontrast pod względem kolorystycznym, oraz z pozoru niewykończone elementy to podstawa

Salon zwykle bywa największym pomieszczeniem w mieszkaniu, co bardzo sprzyja temu trendowi wnętrzarskiemu, ale nawet jeśli tak nie jest, można osiągnąć wspaniały efekt za sprawą odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni i oświetlenia. Podstawą tego stylu są naturalne materiały, pozornie niewykończone elementy oraz niski kontrast pod względem kolorystycznym. W tej ostatniej kwestii nie chodzi o monotonię i jałowość, ale raczej o surowy i dość chłodny klimat, który może zostać przełamany na przykład za sprawą obrazów czy innych dodatków o intensywniejszym kolorze. Idealnym połączeniem będą beton i wstawki ceglane czy też szkło i metal. To właśnie tego rodzaju materiały stanowią tutaj bazę, którą później można podrasować za sprawą dodatków. Tych nie powinno być jednak zbyt wiele.

Dodatki do salonu w stylu industrialnym

Styl loftu w salonie, w przeciwieństwie do stylu boho czy glamour, nie lubi natłoku dodatków. Obowiązuje tutaj minimalizm, a wszystkie elementy powinny stanowić spójną całość. Jednym z hitów w salonach urządzanych właśnie w tym stylu są metalowe regały, na których mogą znaleźć się doniczki z kwiatami czy książki. Lamp może być sporo, a temperatura oświetlenia może być różna w każdej z nich, ale ważne jest, aby wszystkie z nich cechował minimalizm. Warto zdecydować się na lampy metalowe czy też reflektory na szynach. Ciekawym urozmaiceniem będą również antyki czy też celowo postarzane meble.