Meble skandynawskie

Salon w stylu skandynawskim

21.09.2023

Salony w stylu skandynawskim to rosnący trend, który obserwujemy w branży projektowania wnętrz. Cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a projekty wnętrz utrzymane w tym stylu zaskakują swoją oryginalnością. Co warto wiedzieć na ten temat? Co sprawia, że wnętrza skandynawskie są tak cenione?

Salon w stylu skandynawskim – od czego zacząć projektowanie?

Ideą tego trendu jest stworzenie środowiska zachęcającego i wygodnego dla mieszkańców do wędrowania i odkrywania przestrzeni bez poczucia presji lub przytłoczenia – podobny w idei wydaje się być styl loftu. Omówimy, jak projektuje się te salony, jakie meble są używane i inne aspekty tego trendu, jednak zaczniemy od początku…

Czym jest styl skandynawski i jakie były jego początki?

Styl skandynawski to sposób urządzania wnętrz, który narodził się w krajach skandynawskich. Za twórcę tego stylu uchodzi Carl Larsson – malarz i architekt ze Szwecji, który już na przełomie XIX i XX wieku postawił na przestrzeń, jasne barwy i naturalne materiały. Zapoczątkowane przez niego rozwiązania stały się modne w latach 60. XX wieku. Dziś, dzięki modzie na Skandynawię i ogromne zainteresowanie jej kulturą, styl skandynawski pojawia się we wnętrzach domów na całym świecie. Co go wyróżnia?
Powodów, dla których tak wiele osób stawia na wnętrza skandynawskie, jest sporo. Ten styl łączy piękno i funkcjonalizm, a jego podstawowe zasady świetnie sprawdzają się w mniejszych wnętrzach. Tu cenione są przede wszystkim proste meble i jasne barwy, dzięki czemu małe wnętrza sprawiają wrażenie większych i przytulniejszych zarazem. Projekty wnętrz skandynawskich uwzględniają rolę światła – szczególnie światła dziennego. W mieszkaniach i domach, w których stawia się na taki sposób urządzania wnętrz, bardzo ważne są okna oraz sposób ich dekorowania. Zwykle wnętrza skandynawskie wolne są od takich dekoracji, jak firanki czy zasłony, choć nie jest to regułą.

Styl skandynawski to nie tylko jasna barwa i przestrzeń. To również materiały, które nawiązują do natury. Ważną rolę odgrywa tu drewno, warto jednak docenić dodatki z wikliny, kamienia czy takich materiałów, jak wełna, bawełna czy len. Dzięki nim w prosty sposób można ozdobić minimalistyczne wnętrze skandynawskie i ożywić je ciekawymi barwami. Można też postawić na takie dekoracje, jak zegar czy lampa o ciekawym kształcie, można wybrać jedno zdjęcie i wyeksponować je w ciekawy sposób. Dzięki temu wnętrza w stylu skandynawskim nadal będą urzekały prostotą i minimalizmem, a jednocześnie przyjazną, rodzinną atmosferą. Styl ten charakteryzuje się zatem prostotą, funkcjonalnością i minimalizmem i jest stylem progresywnym. Kładzie nacisk na użycie czystych linii, naturalnych kolorów i prostych kształtów, aby stworzyć atmosferę spokoju i harmonii.

Najlepsze pomysły na stworzenie atmosfery w skandynawskim salonie

Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w domu i powinien być miejscem, w którym można odpocząć i poczuć się komfortowo. Skandynawskie salony są często ozdobione białymi meblami, jasnymi kolorami i dużą ilością naturalnego światła.
Istnieje wiele sposobów na zaprojektowanie skandynawskiego salonu w zależności od tego, ile masz miejsca. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, najlepiej jest mieć niskie meble, które nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Salon styl skandynawski
Meble charakterystyczne dla stylu skandynawskiego

Wybór idealnych mebli skandynawskich

Jeśli szukasz mebli, które idealnie sprawdziłyby się w skandynawskiej przestrzeni, to jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Pierwszą rzeczą jest wielkość mebla i to, jak wpasuje się w Twoją przestrzeń. Chcesz mieć pewność, że to, co kupisz, nie zdominuje Twojej przestrzeni.
Następną rzeczą do rozważenia są materiały i kolory mebli. Chcesz mieć pewność, że pasują do Twojego stylu i nastroju, a jednocześnie są wystarczająco praktyczne do codziennego życia z dziećmi lub zwierzętami.
Na koniec zastanów się, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania, a także jaką funkcję mają mieć Twoje meble. Na przykład, czy potrzebujesz stołu do jedzenia lub pracy? Potrzebujesz sofy do relaksu, czy potrzebujesz krzeseł, które mogą służyć jako dodatkowe miejsce do siedzenia?

Jak tanio zaprojektować salon w stylu skandynawskim

Jeśli chcesz mieć niedrogi salon w stylu skandynawskim, możesz skorzystać z tych porad i wskazówek.

  1. Zacznij od zakupu zestawu sof, jaki możesz znaleźć. Lepiej, jeśli jest używany lub używany. Zestaw sof możesz również kupić w skandynawskim sklepie meblowym, a następnie pomalować go na kolor biały lub czarny.
  2. Jeśli chcesz dodać kolor do swojego salonu, wybierz kolory takie jak czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony lub niebieski i pomaluj nimi ściany. Jeśli masz w salonie meble z ciemnego drewna, najlepiej pomalować ściany na jaśniejsze kolory, takie jak biel lub beż, a jeśli masz meble z jasnego drewna, ciemniejsze kolory są bardziej odpowiednie dla ścian.
  3. Następnym krokiem jest wystrój, który powinien zawierać nie tylko meble, ale i skandynawskie oświetlenie i dodatki.