Stylowy salon – meble i dodatki

Stylowy salon – meble i dodatki

Salon jest sercem naszego domu i miejscem, w którym rodzina i przyjaciele mogą się spotykać i spędzać miło czas. To wystarczający powód, aby wyposażyć go w stylowe meble, wyjątkowe dodatki i nastrojowe oświetlenie.

Wyposażenie - od czego zacząć?

Najważniejsze jest aby wybrać styl, w jakim ma być urządzony salon. Nie ma znaczenia, czy to będzie styl industrialny, vintage, wiejski czy może secesyjny. Ważne jest aby urządzić salon zgodnie z jakimś pomysłem, w dobrym guście i harmonijnie. Może być elegancko, nowocześnie, minimalistycznie albo bogato i kolorowo, z mnóstwem dodatków, ale spójnie.

Meble - jakie kolory wybrać?

Niezależnie od tego, czy chce się przeprojektować cały salon, czy nieco odświeżyć, przed rozpoczęciem należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim kolory i styl wyposażenia, które stanowią podstawę pięknego wystroju i nadają pomieszczeniom indywidualny charakter. Zdecydowanie dozwolone jest mieszanie różnych barw. Aby jednak salon był przytulny, tony powinny ładnie ze sobą współgrać. Kolory takie jak biel, jasny szary czy kremowy to stylowe klasyki, które można wspaniale połączyć z pastelowymi tonami lub intensywnymi kolorami, takimi jak fiolet, nocny błękit czy słoneczna żółć. Szczególnie atrakcyjnie mogą się one prezentować w salonie w stylu skandynawskim.

Jak ustawić meble?

Aby salon (szczególnie mały) był efektowny, zaleca się odpowiednie rozmieszczenie mebli. Najlepiej jest ustawić sofę, fotele i krzesła tak, aby wszyscy siedzieli naprzeciw siebie. W klasycznej aranżacji dwie sofy mogą stać naprzeciw siebie, ponieważ wygląda to harmonijnie i sprzyja komunikacji. Jakie sofy najlepiej wybrać? Istotnymi czynnikami jest oczywiście dostępna przestrzeń i kolorystyka w salonie. Warto również zadać sobie pytanie, ile osób korzysta z mebla i czy musi on mieć właściwości wielofunkcyjne, takie jak przekształcenie go w miejsce do spania. Nie powinno też zabraknąć małego stolika obok sofy. Kwadratowe stoły dobrze wyglądają, gdy są ustawione między sofą a fotelami.

Stylowe dodatki w salonie

Czasami nie trzeba nawet zmieniać wszystkich mebli w salonie, aby nadać pomieszczeniu nowy, stylowy charakter. Dobrym rozwiązaniem jest montaż tapet, na przykład z motywem roślinnym. Uzyskamy wówczas efekt nastrojowej zieleni lub jej odcieniów. Świetnym pomysłem jest również zainstalowanie kominka. Trzaskający ogień i pomarańczowy blask, zapewnią ciepłą i przytulną atmosferę w każdym salonie.
Zamiast kominka można zacząć od kilku świec, które skąpią salon w promiennym blasku i zapewnią nastrojowe chwile we wspaniałej atmosferze.

Redakcja