panele podłogowe w łazience

Czy panele podłogowe nadają się do łazienki?

16.10.2023

Chociaż standardowo podłoga w łazience kojarzy się z płytkami, wiele osób znudzonych standardowymi rozwiązaniami poszukuje alternatywy w postaci paneli podłogowych. Panele podłogowe winylowe stają się coraz bardziej popularnym wyborem na podłogę. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i niebanalnemu wzornictwu, pasują do każdego stylu wnętrzarskiego. Właśnie z tych powodów planując remont, wiele osób rozważa zakup paneli winylowych do łazienki. Zastanówmy się zatem, czy popularne panele podłogowe sprawdzą się w łazience.

Na co narażona jest podłoga w łazience?

Przede wszystkim łazienka jest miejscem , w którym nawet korzystając z wanny występuje nie tyle woda na podłodze, co bardzo wysoka wilgotność. Musimy więc zastanowić się z jakich materiałów powinna być wykonana podłoga w łazience aby nie pochłaniała wody i wilgoci. Dodatkowo ewentualna wymiana podłogi łączy się z całkowitym remontem tego pomieszczenia, warto więc zainwestować w wysokiej jakości materiały.

Które panele sprawdzą się w łazience?

Dobrą alternatywą dla płytek na podłodze są panele podłogowe winylowe, które są całkowicie wodoodporne i nie pochłaniają wilgoci z pomieszczenia. Panele podłogowe winylowe nie ulegają także szybkiemu zużyciu. Dzięki specjalnemu materiałowi zachowują swoją elastyczność i są wysoko odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.Wydaje się to produkt wręcz stworzony do łazienki, a jego cena nie odbiega od średniej ceny płytek podłogowych. Przed zakupem należy jednak sprawdzić, czy podłoże, na którym zostanie zastosowany montaż paneli winylowych jest równe, ponieważ jest to produkt elastyczny i uwypukli wszelkie mankamenty źle przygotowanego podłoża.

Jak zamontować panele winylowe?

Montaż paneli winylowych jest możliwy na kilka sposobów. Dostępne są panele winylowe na standardowy klik, gdzie łączymy deski ze sobą, ale również można wybrać wersję samoprzylepną. Takie panele winylowe posiadają pod spodem warstwę kleju zabezpieczoną taśmą, którą odrywamy, następnie przytwierdzamy panel do podłoża i dociskamy wałkiem. Klej umieszczony na panelach winylowych jest wyjątkowo silny i nie musimy się martwić, że z czasem podłoga zacznie się odklejać.

Co ze starymi płytkami?

Jeżeli w naszej łazience na podłodze znajdują się stare płytki ceramiczne nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować montaż paneli winylowych na istniejące podłoże. Możemy wybrać panele winylowe samoprzylepne, które pod specjalną taśmą posiadają silny klej i jesteśmy wstanie przymocować je do płytek.

Ściana w panelach winylowych

Panele winylowe możemy montować także na ścianach w łazience

Równie dobrym i oryginalnym pomysłem jest zastosowanie paneli winylowych na ścianach w naszej łazience. Ich specjalna struktura i możliwość samoprzylepnego montażu sprawiają, że panele winylowe nadają się również do umiejscowienia ich na ścianach łazienki. Nie zmniejszymy o wiele w ten sposób pomieszczenia, gdyż najczęściej panele winylowe samoprzylepne mają 5 mm grubości i nie musimy konstruować specjalnego stelaża montażowego, a przykleić bezpośrednio na ścianę.