Co to jest markizeta

Co to jest markizeta?

20.11.2023

Wybór firan ze względu na bardzo szeroką ofertą może być dużym problemem. Możemy zdecydować się na materiały bardzo zdobione, jak i gładkie. O większych lub mniejszych oczkach. Dodających elegancji dekoracji okna lub lekkości i świeżości. Jednym z materiałów, z którego można uszyć firankę, jest markizeta.

Co to jest markizeta?

Markizeta to materiał wyglądem przypominający siatkę. Jej splot może mieć różną gęstość, czyli oczka mogą być większe lub mniejsze. Dzięki temu możemy w zależności od naszych oczekiwań wybrać firanę, która wpuści do pokoju więcej światła, lub gęstszą, która będzie lepiej chroniła przed spojrzeniami sąsiadów. Dużą zaletą materiału jest fakt, że nie wymaga prasowania. Jeśli firanę z markizety zawiesimy jeszcze wilgotną, bez żadnego problemu rozprostuje się pod wpływem własnego ciężaru.

Firany z markizety – do jakiego wnętrza?

Markizetę możemy znaleźć w kilku wersjach, dzięki czemu dopasujemy ją niemal do każdego stylu. Zdobione haftem doskonale uzupełniają wnętrza tradycyjne lub w stylu vintage. Do pomieszczeń tak urządzonych można dobrać także firany z markizety z gipiurą, czyli efektownym, ażurowym zdobieniem. Wnętrza rustykalne bardzo dobrze uzupełni firanka zdobiona roślinnymi motywami. Możemy do nich dobrać także gładką, subtelniejszą wersję materiału. Z kolei markizeta zdobiona opalizującymi nitkami lub perełkami doskonale wkomponuje się we wnętrze w stylu glamour.