Jak optycznie powiększyć małą sypialnię?

16.10.2024

Niewielka przestrzeń w sypialni zwłaszcza dla właścicieli małych mieszkań w bloku potrafi być wyjątkowo problematyczna podczas aranżacji. Co prawda, żeby najważniejszym elementem w tym pomieszczeniu jest łózko, jednak dobrze gdy uda nam się wygospodarować dodatkowo przestrzeń na małą garderobę. Jak optycznie powiększyć małą sypialnię, aby nie stwarzała wrażenie przytłoczenia i nieładu? Oto kilka praktycznych porad.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie sypialni naturalnym światłem dziennym

Sypialnia jest miejscem, które za dnia powinno być jak najbardziej oświetlone przez naturalne światło dzienne, natomiast wieczorem stwarzać poczucie intymności, ale również zapewnić możliwość przeczytania książki. Dlatego w celu optycznego powiększenia zadbajmy o czystość szyb i nie zasłaniajmy ich firankami, czy zasłonami. Dzięki temu naturalne światło dotrze do najciemniejszych kątów, a zamontowanie rolet zaciemniających zapewni komfort wieczorową porą.
Sypialnie to jedno z tych newralgicznych pomieszczeń w domu, które powinno być zaprojektowane z wielką troską o szczegóły. Ostatecznie to właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy mniej więcej jedną trzecią każdej doby, regenerując się po całym dniu, a także witamy nowy dzień. W każdym pomieszczeniu oświetlenie nadaje ostateczny charakter aranżacji, ale w tym wypadku ma ono często nieco inne zastosowanie niż zwykle. Jakie oświetlenie wybrać do sypialni, aby była funkcjonalna i przytulna?

Główne oświetlenie

W sypialniach najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe, które mają na celu ogólne oświetlenie całego pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym, kiedy słońce późno wschodzi i wcześnie zachodzi. W pomieszczeniu panują wówczas ciemności właśnie wtedy, kiedy z niego korzystamy i nie chodzi tutaj o sen. Oświetlenie sufitowe w dużej mierze zależy od stylu całej sypialni. Jeśli jest ona urządzona w stylu glamour, to najczęstszym wyborem będzie kryształowy żyrandol. Jeśli jednak stawiamy na bardziej minimalistyczne aranżacje, to doskonale sprawdzą się na przykład halogeny.

Lampki nocne

W sypialni często są dużo ważniejsze niż oświetlenie główne. Zwykle znajdują się nad łóżkiem lub na stolikach obok łóżka. Ich głównym celem jest możliwość oświetlenia małego obszaru sypialni i brak konieczności wstawania, aby wyłączyć światło przed snem. Dzięki temu użytkownicy sypialni mogą poświęcić ostatnie chwile przed snem na lekturę czy też rozmawiać ze sobą w bardziej kameralnej atmosferze. W stylu vintage czy boho znakomicie sprawdzą się lampki stojące na stoliczkach nocnych, które mają stylizowane abażury z tkanin i drewniane podstawy. Z kolei w sypialniach urządzanych w stylu loftowym czy industrialnym o wiele lepszym wyborem będą lampy metalowe, przypominające nieco lampy kreślarskie. W okresie zimowym i jesiennym stojąca lampka nocna może również służyć kobietom do wykonania porannego makijażu.  Na moment stolik nocny zamienimy w funkcjonalną toaletkę.

Dodatkowe oświetlenie w sypialni

kinkiety sufitowe
Unikaj sufitowych kinkietów

W małych sypialniach zwykle nie jest potrzebne, ale sytuacja diametralnie się zmienia, kiedy pomieszczenie jest duże, wysokie i przestronne. Wówczas dodatkowe lampki z ciepłym, żółtym światłem mogą nadać mu więcej przytulności czy też podświetlić efektowne elementy i dodatki. W nowoczesnych sypialniach doskonale sprawdzają się lampki na szynach montowane na suficie. Lampki mogą być regulowane i punktowo podświetlać poszczególne obszary. W sypialniach klasycznych mogą to być na przykład kinkiety. Unikaj jednak kinkietów sufitowych, które mogą sprawić że pomieszczenie będzie wydawać się niższe.

Lustro w sypialni

lustro w sypialni
Umieszczenie lustra w sypialni optycznie ją powiększy.

Zastosowanie lustra w sypialni może być świetnym elementem dekoracyjnym, a jednocześnie wizualnie powiększymy wnętrze. Umieszczenie na ścianie zamiast obrazu, dużego lustra w ozdobnej ramie zwłaszcza na ścianie naprzeciwko okna sprawi, że sypialnia wyda się większa i zarazem bardziej doświetlona. Jeżeli udało nam się zmieścić niewielką szafę dobrze, aby jej fronty były wykonane ze szkła. Taki zabieg jest niezwykle praktyczny i nadający szyku zwłaszcza w sypialniach w stylu glamour.

Czy podłoga ma znaczenie?

Jak najbardziej wybór odpowiedniej podłogi do niewielkiego znaczenia ma ogromne znaczenie. Niewłaściwy dobór może spowodować zaciemnienie i nieład aranżacyjny. Mała sypialnia powinna być utrzymana w jasnych tonacjach, dlatego wybierajmy podłogi o spokojnych i jasnych wzorach. Nie wychodząca z mody biel sprawdzi się w sypialniach w stylu skandynawskim. Z kolei klasyczne dęby ocieplą przestrzeń i wpasowują się w styl vintage. Zwracajmy uwagę, aby panele podłogowe w małym pomieszczeniu nie posiadały v-fugi i po złożeniu tworzyły gładką całość. Dzięki powstałej tafli nasz wzrok będzie się prześlizgiwał nie napotykając żadnej bariery.