Jak optycznie powiększyć małą sypialnię?

Jak optycznie powiększyć małą sypialnię?

Niewielka przestrzeń w sypialni zwłaszcza dla właścicieli małych mieszkań w bloku potrafi być wyjątkowo problematyczna podczas aranżacji. Co prawda, żeby najważniejszym elementem w tym pomieszczeniu jest łózko, jednak dobrze gdy uda nam się wygospodarować dodatkowo przestrzeń na małą garderobę. Jak optycznie powiększyć małą sypialnię, aby nie stwarzała wrażenie przytłoczenia i nieładu? Oto kilka praktycznych porad.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie sypialni naturalnym światłem dziennym

Sypialnia jest miejscem, które za dnia powinno być jak najbardziej oświetlone przez naturalne światło dzienne, natomiast wieczorem stwarzać poczucie intymności, ale również zapewnić możliwość przeczytania książki. Dlatego w celu optycznego powiększenia zadbajmy o czystość szyb i nie zasłaniajmy ich firankami, czy zasłonami. Dzięki temu naturalne światło dotrze do najciemniejszych kątów, a zamontowanie rolet zaciemniających zapewni komfort wieczorową porą. Nie zapominajmy o lampkach nocnych, a jeżeli nie mamy możliwości umiejscowienia stolika nocnego, zamontujmy tuż nad łóżkiem kinkiety, dzięki którym będziemy mogli przeczytać lekturę przed snem.

Lustro w sypialni

lustro w sypialni
Umieszczenie lustra w sypialni optycznie ją powiększy.

Zastosowanie lustra w sypialni może być świetnym elementem dekoracyjnym, a jednocześnie wizualnie powiększymy wnętrze. Umieszczenie na ścianie zamiast obrazu, dużego lustra w ozdobnej ramie zwłaszcza na ścianie naprzeciwko okna sprawi, że sypialnia wyda się większa i zarazem bardziej doświetlona. Jeżeli udało nam się zmieścić niewielką szafę dobrze, aby jej fronty były wykonane ze szkła. Taki zabieg jest niezwykle praktyczny i nadający szyku zwłaszcza w sypialniach w stylu glamour.

Czy podłoga ma znaczenie?

Jak najbardziej wybór odpowiedniej podłogi do niewielkiego znaczenia ma ogromne znaczenie. Niewłaściwy dobór może spowodować zaciemnienie i nieład aranżacyjny. Mała sypialnia powinna być utrzymana w jasnych tonacjach, dlatego wybierajmy podłogi o spokojnych i jasnych wzorach. Nie wychodząca z mody biel sprawdzi się w sypialniach w stylu skandynawskim, a klasyczne dęby ocieplą przestrzeń i wpasowują się w styl vintage. Zwracajmy uwagę, aby panele podłogowe w małym pomieszczeniu nie posiadały v-fugi i po złożeniu tworzyły gładką całość. Dzięki powstałej tafli nasz wzrok będzie się prześlizgiwał nie napotykając żadnej bariery.

Redakcja