Oświetlenie w domu

18.09.2023

Światło tworzy atmosferę w każdym pomieszczeniu, ale nawet jeśli odpowiednie oświetlenie jest niezbędne dla dobrego nastroju w ich otoczeniu, większość ludzi wciąż nie docenia czynnika światła. Dzięki właściwemu oświetleniu można stworzyć wyjątkowy klimat w domu.

Aranżacje i zabawy światłem

Żeby uzyskać odpowiednią atmosferę w pokoju, nie trzeba od razu robić przemeblowania. Wystarczy go inaczej oświetlić i zaaranżować grę światła i cieni. Jest to możliwe w przypadku kilku źródeł światła.
Ważne jest prawidłowe umiejscowienie oświetlenia. Tam, gdzie wymagane jest światło do czytania, najlepiej jest użyć lampy podłogowej z regulacją wysokości. Na stoliku do kawy, który nie powinien być zbyt duży, żeby nie zdominować przestrzeni, pasuje lampa stołowa. Lampy wiszące, ze światłem punktowym dobrze wyglądają nad kredensem. Obowiązuje zasada: im niżej zawieszone jest oświetlenie, tym bardziej przytulna tworzy się atmosfera. Z drugiej strony obrotowe modele ścienne zapewniają możliwość dowolnej regulacji oświetlenia. Dodatkowa lampa podłogowa wprowadza do pomieszczenia klimatyczne światło.

klimatyczne oświetlenie

Oświetlenie może tworzyć wyjątkowy nastrój

A jak za pomocą światła stworzyć nastrój? Wystarczy przyciemnić oświetlenie i użyć odpowiedniego źródła światła o przytulnej, ciepłej temperaturze wynoszącej maksymalnie 2700 kelwinów. Blask, który pada na ciepły kolor ściany lub drewnianą powierzchnię, odbija się i natychmiast tworzy miłą atmosferę.
Można też oświetlić wybrane obrazy indywidualnymi reflektorami, dzięki czemu tworzy się piękne akcenty na ścianie z obrazami.
Jednym z najczęstszych błędów przy ustawianiu stołu jest zamontowanie lampy wiszącej zbyt wysoko. Oślepiające światło może popsuć każdy posiłek. Jeśli chcemy podczas jedzenia patrzeć swojemu towarzyszowi w oczy, lampa powinna wisieć ok. 55 cm nad blatem. Niezwykle ważne jest zatem oświetlenie w kuchni. Optymalne jest, jeśli lampa jest również regulowana na wysokość i ściemniana.
Jedzenie, które powinno ładnie i świeżo wyglądać w supermarkecie, jest prezentowane w zimnym świetle. W przypadku pieczołowicie przygotowanej kolacji w domu obowiązuje inna zasada. Należy zwrócić uwagę na jakość oddawania barw zastosowanej lampy. Tak zwana wartość Ra nie powinna być niższa niż 85, wtedy liście sałaty i kanapki z serem zachowują swój naturalny kolor. Kolejną prostą i co prawda bardzo oczywistą wskazówką jest światło świec. Świece zawsze wyglądają dobrze i tworzą wyjątkowy klimat.

O dylematach związanych z oświetleniem sypialni ze skosami na poddaszu piszemy tutaj