dom wolnostojący czy szeregowiec

​Dom jednorodzinny, wolnostojący​ czy w zabudowie?

04.03.2024

Kupno własnego lokum to poważna decyzja. Dlatego warto rozważyć wszystkie możliwości i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Kupując dom jednorodzinny zastanawiamy się często, czy powinien to być dom wolnostojący,​ czy też może dom w zabudowie.

Zalety domu w zabudowie szeregowej

Szeregówka zwykle jest nieco tańsza, niż dom wolnostojący w mieście. Ma też zalety, których pozbawione jest mieszkanie. Przede wszystkim własny dom szeregowy zapewnia więcej prywatności niż blokowisko. Zyskuje się też dodatkową przestrzeń. Zwykle segmenty posiadają własny garaż, strych lub spiżarnię. Największym atutem jest posiadanie własnej działki z której mogą korzystać domownicy. Osiedla domów szeregowych są uważane za bezpieczniejsze od blokowisk, gdyż sąsiedzi łatwo zauważą obcą osobę przebywającą na cudzej posesji. Mniejsza anonimowość może być dla niektórych zaletą, a dla innych być nieco uciążliwa. Rachunki za prąd w szeregowcu są mniejsze niż w domu jednorodzinnym, gdyż następuje mniejsza utrata ciepła.

Jak zwykle, są także i wady

Wolnostojący dom ma swoje zalety
Często dom wolnostojący ma przewagę na zabudową szeregową

Minusem segmentu może okazać się ograniczony dostęp światła słonecznego, gdyż okna mogą znajdować się tylko na dwóch ścianach domu. Mieszkając we własnym szeregowcu zwykle sami musimy zatroszczyć się o odśnieżanie podjazdu.

To oczywiście nie wszystkie zalety i wady, skupiliśmy się tylko na kilku – według nas- najistotniejszych.

Reasumując, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie, to Wy sami musicie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” w Waszym konkretnym przypadku.