Jaką wannę wybrać?

14.09.2023

Dlaczego warto mieć wannę?

Posiadanie wanny w domu to marzenie wielu z nas, jednak nie zawsze mamy miejsce w łazience. Większe łazienki pomieszczą wannę, przy czym wciąż zostanie miejsce na pralkę i suszarkę. Długie kąpiele działają relaksująco, co pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Możliwość wzięcia długiej, relaksującej kąpieli po stresującym tygodniu to niewątpliwa zaletą posiadania wanny.

Jakie są inne zalety posiadania wanny?

Wanna pozwala na wykonywanie kąpieli z użyciem różnego rodzaju kul czy preparatów, które mają pozytywny wpływ na skórę. Sole do kąpieli czy olejki eteryczne dobrze rozpuszczają się w wodzie i poprawiają stan skóry. Ciepła kąpiel może być wsparciem w leczeniu infekcji, jeśli dodamy do wody sól i olejki eteryczne takie jak np. olejek z drzewa herbacianego. Kąpiel w wannie sprawdzi się lepiej niż prysznic u osób z suchą skórą. Siedząc kilkanaście czy kilkadziesiąt minut w wodzie z dodatkami nawilżającymi można uporać się z problemem suchej skóry.

Dla starszych i młodszych

Wanna będzie lepszym wyborem, jeśli mamy bądź planujemy mieć dziecko. Co prawda w sklepach są dostępne wanienki, które można napełniać wodą, jednak w przypadku nieco większych dzieci takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Dużo łatwiej jest wykąpać dziecko w wannie niż pod prysznicem. Wanna jest dobrym wyborem, jeśli lubimy ciepłe kąpiele. Mając piec gazowy w domu, trzeba nieco odczekać aż woda się nagrzeje. W przypadku wanny wystarczy poczekać i napełnić ją ciepłą wodą. Z kolei pod prysznicem musielibyśmy stać aż woda się nagrzeje, co nie będzie dobre. Kąpiel w wannie sprawdzi się również u starszych, gdyż nie muszą oni się schylać. Co prawda wejście do wanny może być dla nich problematyczne, ale już sama kąpiel jest przyjemna, gdyż nie trzeba stać. Wanna z hydromasażem jest co prawda droższa od klasycznej, jednak warto w nią zainwestować. Hydromasaż nie tylko działa odprężająco, ale również poprawia krążenie, ci jest przydatne.

Jaką wannę wybrać do naszej łazienki?

Decydując się na wannę powinno się przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka sprawdzonych typów, które należą do grupy godnej polecenia. Istotnie, najwięcej zależy od naszej łazienki oraz metrażu, ale jeżeli na tym polu nie znajdziemy przeszkód, to powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego nasza wanna jest wykonana.

Wanny akrylowe

Największą popularnością cieszą się wanny akrylowe, ponieważ ich waga jest stosunkowo niewielka w porównaniu do reszty. Dodatkowym plusem są oczywiście właściwości akrylu, który podtrzymuje ciepło i dzięki temu woda nie ulega szybkiemu ochłodzeniu. Na rynku dostępne są wanny akrylowe w najróżniejszych kształtach i dzięki temu, znalezienie idealnego modelu nie powinno stanowić wybitnego problemu. Jeżeli wysublimowany gust nie zadowoli się zwykłą akrylową wanną, rynek oferuje szereg innych opcji. Droższych, choć niekoniecznie bardziej praktycznych.

Wanny żeliwne, ceramiczne i marmurowe

wanna ceramiczna
Wanna ceramiczna jest stosunkowo droga

Żeliwne wanny są znacznie droższe, a ich dodatkową wadą jest fakt, że bardzo szybko się wychładzają. Z kolei wanny ceramiczne, a szczególnie wanny marmurowe należą do jednych z najdroższych, natomiast ich atutem jest dekoracyjny aspekt. Najadą blasku każdej łazience!