projektowanie kuchni

Czym się kierować w trakcie urządzania nowoczesnej kuchni?

W nowoczesnej kuchni niezwykle ważna jest harmonia, ale też styl i dopasowanie poszczególnych elementów użytkowych. Czym zainspirować się w trakcie jej projektowania?

Minimalizm wchodzi w grę

Nowoczesne meble do kuchni to propozycja głównie dla tych osób, które cenią sobie przede wszystkim minimalizm, ale też swoistą harmonię kształtów i kolorów. Nie znaczy to oczywiście, że kuchnia urządzona w innym stylu, na przykład w stylu angielskim, jest mniej atrakcyjna, Urządzając jednak kuchnię „minimalistycznie” warto pokusić się o usytuowanie mebli po jednej stronie. Można np. postawić na funkcjonalną, minimalistyczną ściankę, w której każda z przegród będzie oferowała dostęp do określonej zawartości. Oczywiście powinno się tu też znaleźć miejsce dla funkcjonalnego blatu, którego długość to co najmniej 2 – 2,5 metra.

Modne blaty kuchenne – kontrastowe czy stonowane

Nawet ten najpiękniejszy blat do kuchni szybko może stać się znienawidzonym elementem wyposażenia kuchni, jeżeli tylko okaże się podatny na zarysowania, szybko zacznie się kruszyć, a wszelkie płyny, które czasami na pewno zdarzy się na niego wylać, zaczną w niego wsiąkać i trwale zmieniać jego kolor. Dobry blat do kuchni powinien być jednak tak samo wytrzymały i dobry pod względem parametrów technicznych, co i estetyczny oraz dopasowany do aranżacji. W przypadku gdy próbuje się ustalić, jak rzeczywiście powinien on wyglądać, na pewno warto pomyśleć nieco głębiej nad jego kolorem, by dostosować go do koloru pozostałych mebli, ścian, podłóg, dodatków i ogólnej stylistyki pomieszczenia.

Zabawa kontrastami

W kuchniach, w których z założenia zwykle nie umieszcza się zbyt wielu elementów typowo dekoracyjnych, fajnie stosować kolorystyczne kontrasty. Jasne i neutralne otoczenie wspaniale wyeksponuje ciemniejszy blat do kuchni, może nawet i czarny lub przynajmniej ciemnobrązowy, jak również stanie się bazowym tłem dla blatu w kolorze głębokiej zieleni albo nieco ekstrawaganckiej czerwieni. Tego typu rozwiązania robią duże wrażenie i naprawdę przyciągają wzrok, jednakże w ich przypadku trzeba się liczyć z ryzykiem wizualnego pomniejszenia przestrzeni. Bardzo duże kontrasty są dobre prawie wyłącznie dla naprawdę dużych wnętrz, zwłaszcza gdy przeważają w nich ciemniejsze lub mocniejsze barwy, a te jasne są traktowane jako dodatek.

blaty kuchenne kontrastowe
Duże kontrasty nadaję się raczej dużych wnętrz

Efektowne rozjaśnienie

Z kolei małym kuchniom, którym właśnie brakuje przynajmniej tych kilku dodatkowych metrów kwadratowych, architekci wnętrz polecają barwy jasne, stonowane i neutralne. Białe ściany i beżowe kafelki stworzą piękną bazę, jednakże na tej bazie nie należy poprzestawać, bo blaty do kuchni, stoliki, krzesła i wszelkie inne meble również mogą zostać utrzymane w podobnych odcieniach, czyli bieli lub beżu. Monolity są najlepszym wyborem dla kawalerek oraz tych bardzo małych kuchni oraz wszelkich wnętrz, którym brakuje przestrzeni, światła i nieco większego metrażu.

Co z kolorem i… światłem?

Pod względem kolorystycznym nowoczesne meble do kuchni (jak i sama jej elewacja) powinny być w miarę ujednolicone. W modernistycznych aranżacjach nie warto stawiać na małe płytki. Znacznie lepiej wprowadzić do aranżacji duże płyty bez zdobień lub też… nowoczesny, w miarę jednolity kolorystycznie tynk, który pasować będzie do barwy elewacji całego pomieszczenia. Innym ciekawym będzie zastosowanie farby satynowej do malowania ścian. Tak urządzone wnętrze powinno być „ozdobione” mnóstwem światła, najlepiej padającego przez duże, przestronne okna. A skoro już o świetle mowa, to warto postawić na minimalistyczne lampy sufitowe, niejako „wzbogacone” przez funkcjonalne, usadowione na blacie podświetlenie LED.

Podsumowując, nowoczesna kuchnia wcale nie musi być pusta! Niemniej to właśnie dzięki takiej metodzie aranżacji wnętrza, użytkownik może liczyć na dużo przestrzeni i jeszcze więcej światła.

Inspiracje i porady dotyczące kuchni z wyspą otwartą na salon.

18.09.2023