Wyjątkowa łazienka – rośliny z tropiku

18.09.2023

Łazienka to wyjątkowe miejsce w domu, czasem jednak niedoceniane. Miło jest odprężyć się po ciężkim dniu, zanurzyć w wannie ciepłej wody i odstresować. Łazienka z powodzeniem może być miejscem relaksu, jeśli jest odpowiednio zaaranżowana.

Harmonijna koncepcja kolorystyczna

Aby zmysły mogły odpocząć, kolorystyka w łazience powinna być harmonijnie skoordynowana, bez kolorowego zamieszania. Można zoptymalizować swoją łazienkę za pomocą kolorów takich jak beż i mokka, ponieważ tworzą one wyjątkowo relaksującą atmosferę. Odcienie zieleni i błękitu przywodzą na myśl łąki, lasy i morze, żółty to balsam dla duszy, a użycie na przykład farby satynowej pozwoli wzmocnić ten efekt. Nie trzeba przeprojektowywać całej łazienki ani przemalowywać ścian. Wystarczy zmienić poszczególne elementy i dodać akcenty kolorystyczne w łazience. Z drugiej strony należy unikać śmiałych eksperymentów, takich jak łączenie dopełniających się kolorów. To nie wpływa odprężająco na umysł.

Naturalne materiały

Dzięki naturalnym materiałom, takim jak drewno, kamień, wiklina, można szybko zmienić wygląd łazienki. Stanowią one doskonały kontrast z zimnymi kafelkami i ceramiką. Dębowa szafka łazienkowa, pleciony kosz na bieliznę z rafii, naturalne gąbki, drewniana drabinka jako element do zawieszania ręczników czy dozownik mydła z kamienia sprawiają, że łazienka od razu staje się bardziej przytulna.

natura w łazience
Drewno, kamień lub wiklina odmieniają wygląd łazienki.

Rośliny jak z tropiku

Zielone i kolorowe rośliny natychmiast tworzą dobry klimat w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Aby mimo wysokiej wilgotności długo żyły, warto polegać na roślinach tropikalnych. Są przyzwyczajone do ciepłego i wilgotnego klimatu, dlatego łazienka jest dla nich idealnym miejscem.
Jeśli pielęgnacja roślin wydaje się zbyt uciążliwa, można oczywiście skorzystać z sztucznych roślin o naturalnym wyglądzie.

Łazienka – aranżacje świetlne

Oświetlenie w łazience powinno być ciepłe i stonowane. Najłatwiej to osiągnąć za pomocą ściemnianych źródeł światła, które można dostosować do odpowiedniego przeznaczenia pomieszczenia. Używając dostępnych na rynku lamp energooszczędnych, należy zadbać o ciepłe, żółtawe światło, aby łazienka nie stała się zbyt ponura. Jeszcze lepsze są lampy LED lub paski świetlne LED RGB. Te ostatnie dostępne są w nieskończonej gamie kolorystycznej dla indywidualnych koncepcji oświetlenia – jedno- lub wielokolorowych, z gradientami kolorów lub bez. Pozwala to w szczególny sposób wpływać na nastrój: podczas gdy czerwony jest aktywny i orzeźwiający, niebieski zapewnia relaks, spokój i harmonię. Nad lustrem należy nadal używać tylko lamp, które dobrze oświetlają. Powinna jednak istnieć możliwość ich włączania i wyłączania oddzielnie od reszty oświetlenia łazienki.