trawa ozdobna miskanty

Trawy ozdobne w ogrodzie. Na co zwracać uwagę?

Trawy ozdobne są łatwe w utrzymaniu i na ogół nie sprawiają ogrodnikom żadnych problemów. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne gatunki mają konkretne wymagania. Niektóre trawy ozdobne będą potrzebowały zacienionej przestrzeni i wtedy doskonałą lokalizacją będą przestrzenie znajdujące się w cieniu większych roślin lub drzew, a inne z kolei preferują miejsca nasłonecznione. Przed zakupem warto również sprawdzić, jakiego rodzaju ziemia najlepiej sprawdzi się w przypadku wybranych gatunków.

Popularność traw ozdobnych

Trawy ozdobne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Dla wielu osób stały się przede wszystkim nieco łatwiejszym pod względem pielęgnacji sposobem na stworzenie wyjątkowego ogrodu. Są znacznie mniej wymagające, a wiele cenionych gatunków całkiem dobrze znosi niskie temperatury. Jednocześnie stanowią wyjątkowo atrakcyjne uzupełnienie każdego ogrodu, nadając mu stylu i ciekawego wyglądu o każdej porze roku. Co warto wiedzieć o trawach ozdobnych?

Rodzaje traw ozdobnych i ich aranżacje

Przymierzając się do zakupu traw ozdobnych warto przede wszystkim dobrze rozplanować całą przestrzeń i upewnić się, że dany gatunek nadaje się do naszego ogrodu. Trzeba pamiętać, że poszczególne trawy odznaczają się konkretnymi wymaganiami, które należy uwzględnić podczas aranżowania przestrzeni ogrodowej, ponieważ jakiekolwiek uchybienia w tej materii mogą poskutkować pełnowymiarową porażką. Przed zakupem warto również zastanowić się, czy dana trawa ma stanowić jedynie tło dla innych roślin czy też docelowo ma spełniać konkretną funkcję, np. oddzielać poszczególne strefy ogrodu lub być naturalnym ogrodzeniem. Trawy ozdobne mogą przybierać bardzo różne formy i właśnie dlatego cieszą się tak wielką popularnością – można za ich pomocą zaaranżować wymarzony ogród, w którym będzie aż roiło się od niebanalnych rozwiązań. Oto kilka przykładów:

  • Trawy niskie osiągają do 50cm wysokości i są dosyć powszechnym wyborem.
  • Trawy średnie na ogół liczą sobie od 50 do 100cm, a wszystkie trawy przekraczające tą wartość nazywane są wysokimi.
  • Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się trawy rozłogowe, które na ogół traktowane są jako naturalne tło dla innych roślin.
  • Trawy wodne doskonale sprawdzą się w przypadku oczek wodnych imitujących naturalne źródła.
  • W ogrodach japońskich najczęściej wykorzystywane są jednak bambusy, choć nie należy zapominać też o miskantach – trawach osiągających nawet do kilku metrów wysokości.

Jakie trawy ozdobne warto wziąć pod uwagę?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji, budżetu, przestrzeni, jaką dysponujemy oraz koncepcji. Niskie trawy przybierające kuliste formy są fantastycznym uzupełnieniem, dzięki któremu roślinność ogrodowa nabierze gęstości i stanie się bardziej widoczna. Roślinne tło w postaci zielonych niskich traw wpasowuje się idealnie w każdy styl aranżacyjny, co znacząco ułatwia sprawę.Warto dodać, że niskie trawy rozrastają się wszerz, a zatem siłą rzeczy doskonale sprawdzą się w zakrywaniu mniej imponującej nawierzchni lub  jako element imponujących skalniaków. W tym miejscu warto wspomnieć o trawie haconechloa macra, która odznacza się intensywną zieloną kolorystyką, nadając ogrodowi egzotycznego pierwiastka. Nieco wyższe trawy mogą doskonale maskować ogrodzenia i stanowić zacienione środowisko dla innych roślin, które właśnie takich warunków wymagają, a miskanty same mogą pełnić funkcję funkcjonalnego ogrodzenia.

Przed zakupem warto dowiedzieć się, jak dana roślina się rozrasta. Taka wiedza znacząco ułatwia planowanie przestrzeni i sprawia, że na żadnym etapie nie zostaniemy zaskoczeni. Aranżowanie ogrodu z udziałem traw ozdobnych z pewnością wymaga pewnej dozy kreatywności oraz wyobraźni przestrzennej. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie trawy tego typu zajmują bardzo wysokie miejsce w rankingach na najlepsze aranżacje ogrodowe. Zachwycają pięknymi formami i dzięki temu umożliwiają tworzenie unikatowych przestrzeni. Są idealnym wyborem zarówno dla osób preferujących minimalistyczny styl, jak i osób, które sukcesy ogrodowe będą oceniać przez pryzmat bujnej roślinności wypełniającej całą powierzchnię.