bazylia na balkonie

Zioła na balkonie

09.02.2024

Świeże i aromatyczne zioła to rewelacyjny dodatek do diety dla każdego z nas. Skąd je brać? Można kupować je w sklepie, jednak najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po własne rośliny. I tu pojawia się problem. Uprawa ziół nie powinna sprawić większych problemów ty, którzy posiadają własne ogrody, cóż jednak mogą zrobić osoby skazane na życie w bloku? Dla nich ostatnią deską ratunku może się okazać balkon, na którym – wbrew pozorom – można stworzyć ziołom pomyśle warunki do rozwoju. Kluczem do sukcesu będzie jednak wybór odpowiednich roślin. Jakie zioła na balkon można wybrać?

Bazylia pospolita – doskonały wybór do uprawy na balkonie

Jednym z tych ziół, które może sobie rewelacyjnie poradzić na balkonie, jest bazylia pospolita. Jej wielką zaletą jest przyjemny zapach oraz łatwość w uprawie. Bazylia nie wymaga ani zbyt częstego wylewania, ani specjalnych warunków, a w umiarkowanym i ciepłym klimacie radzi sobie doskonale.

mięta na balkonie

Mięta i szałwia z doniczki

W doniczce na balkonie doskonale radzi sobie również mięta, z powodzeniem uprawiana w całej Europie. Wielką zaletą też rośliny jest jej odporność na mrozy oraz choroby, dzięki czemu jej uprawa nie powinna nikomu z nas sprawiać zbyt wielkich problemów. Tam, gdzie jest sporo słońca, świetnie będzie się spisywała szałwia lekarska. Warto jednak pamiętać, iż ta roślina nie lubi wiatru, należy ją zatem ustawić w odpowiednim miejscu.

Uprawa kolendry na balkonie

Balkon może stać się dobrym miejscem dla tych, którzy chcą uprawiać kolendrę, jak i dla tych, którzy zdecydowali się postawić na cząber ogrodowy. Możliwości uprawy ziół na własnym balkonie jest wiele, dzięki czemu aromatycznymi i zdrowymi przyprawami może się cieszyć każdy z nas – nawet jeśli nie posiada własnego ogródka.

Dla zdrowia i urody – bratek

Bratek to jeden z cenniejszych darów natury, który może wspierać nas zarówno w walce o utrzymanie dobrej formy, jak i w walce o piękny wygląd. Bratek świetnie radzi sobie zarówno jako roślina lecznicza, jak i jako naturalny kosmetyk i znakomicie nadaje się do uprawy na balkonie.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z jego mocy?

Ziele bratka jest rewelacyjnym źródłem wielu ważnych dla naszego organizmu substancji odżywczych. Śluzy, garbniki, sole mineralne oraz witaminy – wszystko to sprawia, że napar z bratka staje się dla wielu z nas rewelacyjnym wsparciem w walce o utrzymanie dobrej formy. Dzięki składnikom, które znajdują się w tej roślinie, napar przygotowany z niej sprawdza się świetnie jako środek oczyszczający organizm ze szkodliwych toksyn. Ziele bratka działa moczopędnie, reguluje też ilość wydzielanego potu oraz łoju. Miłośnicy naturalnej kosmetyki cenią go przede wszystkim za skuteczność, jaką ta roślina wykazuje w walce z bakteriami oraz stanami zapalnymi. Z tego powodu bratek stał się ważnym elementem kuracji dla tych, którzy chcą się skuteczniej bronić przed trądzikiem oraz dla tych, którzy chcą poprawić stan cery przetłuszczającej się.

Z pewnością lista ziół, które możemy samodzielnie uprawiać na naszym balkonie nie została przez nas wyczerpana, a powyższe przykłady to tylko skromny wybór z szerokiej gamy możliwości.