Altanka ogrodowa

Altanki ogrodowe – co warto wiedzieć?

11.04.2024

Piękny ogród to miejsce wypoczynku, w którym możemy beztrosko spędzać czas z najbliższymi.  Warto wiedzieć, że działka to nie tylko zaopatrzenie rodziny w zdrowe własne warzywa i owoce oraz piękne kwiaty. W obecnych stresujących czasach chyba największą jej zaletą jest możliwość wypoczynku i relaksu. Co możemy zrobić, by ogród był jeszcze przyjemniejszym miejscem? Pomyśleć o tak praktycznym dodatku, jakim jest altanka ogrodowa.

Przeznaczenie altanki

W altanie ogrodowej możemy nie tylko przechowywać podstawowe narzędzia, ale także schronić się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i przygotować posiłek. Warto wiedzieć, że altana może być wykonana z różnych materiałów. Jeżeli jesteśmy użytkownikami miejskich ogródków działkowych, pamiętajmy o konieczności przestrzegania norm i przepisów dotyczących wielkości i usytuowania altanki na działce. W innych przypadkach, kiedy nie mamy odgórnych uregulowań kierujemy się zdrowym rozsądkiem i nie dajmy się ponieść fantazji.

Altanka na każdą porę roku

Altanka ogrodowa to idealne wsparcie dla tych, którzy chcą wypoczywać na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Latem altanka zapewni cień, w deszczowy dzień pozwoli schronić się przed wodą. O każdej porze roku może stanowić cenną ozdobę ogrodu. Wystarczy, że wybierzemy taką altankę, która będzie spełniała nasze potrzeby i będzie się pięknie komponowała z najbliższym otoczeniem.

O altankach z palet piszemy tutaj

Jaka altanka najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie

Wybór altanek ogrodowych jest ogromny, zatem do każdego ogrodu można znaleźć idealne rozwiązanie. Największą popularnością cieszą się altany drewniane, które mogą zaskakiwać trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Wystarczy je w porę pokryć odpowiednimi środkami impregnującymi, by mogły nas cieszyć pięknym wyglądem przez wiele lat. Dużą popularnością cieszą się też altanki do ogrodu, które zostały wykonane z metalu i takich dodatków, jak daszki z lekkiego materiału. Altanka ogrodowa może być altanką zamkniętą, która lepiej chroni przed czynnikami atmosferycznymi, lub cenioną za wygodę altanką otwartą. Każdą z nich można pięknie ozdobić. Pomaga w tym dobrze dobrane oświetlenie, np. lampki LED, które coraz częściej są wykorzystywane w ogrodowych aranżacjach. Donice z kwiatami, zasłonki z delikatnych materiałów – oto kolejne dodatki, dzięki którym piękny ogród stanie się jeszcze przyjemniejszym miejscem.

Działka funkcjonalna i podzielona na strefy

Chociaż rozplanowanie działki i umieszczenie na niej altanki ogrodowej jest sprawą indywidualną, najbardziej racjonalne wydaje się wydzielenie na niej trzech stref. Oto one:

  • Pierwsza strefa – należy wiedzieć, że znajduje się najbliżej wejścia; to wizytówka działki. Warto posadzić na niej rośliny wyglądające pięknie przez cały rok, na przykład: trzmielinę, zimozielone bukszpany, iglaki oraz kolorowe kwitnące rośliny jednoroczne.
  • Druga strefa – jest to strefa relaksu biernego. Tutaj może znaleźć się altana. Tu też leżakujemy, czytamy, palimy ognisko, grillujemy lub zwyczajnie wylegujemy się na trawie. Wokół niej posadźmy ozdobne rośliny, które najbardziej cieszą nasze oczy i węch.
  • Trzecia strefa – jest to część sadowniczo – warzywna (relaks czynny).

Warto wiedzieć, że wielkość poszczególnych stref oraz rodzaj naszej altanki ogrodowej zależy od potrzeb i upodobań rodziny.