trawa ozdobna w ogrodzie

Nowoczesny ogród z trawami

28.02.2024

Aranżacja ogrodu to nie lada wyzwanie dla początkujących, którzy do tej pory nie mierzyli się z koniecznością dokładnego rozplanowywania przestrzeni. Wbrew pozorom zadanie nie należy do najłatwiejszych, a należy również wziąć pod uwagę merytoryczne przygotowanie, które pozwoli nam stworzyć zachwycającą kompozycję roślinną, dostosowaną do warunków atmosferycznych panujących w naszym kraju. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się trawy ozdobne, które stały się ciekawą alternatywą dla kolorowych roślin lub uzupełnieniem, dzięki któremu nowoczesny ogród nabiera zachwycającego wyglądu. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego warto wziąć je pod uwagę, przymierzając się do zaaranżowania własnego ogrodu?

Czym są trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to rośliny, które docelowo mają trafić do nowoczesnego ogrodu, wzbogacając jego styl i sprawiając, że przestrzeń wypełni się piękną i jednocześnie stosunkowo niewymagającą roślinnością. Spektrum możliwości jest dosyć obszerne, ponieważ wyróżniamy bardzo wiele gatunków traw ozdobnych począwszy od niskich, a skończywszy na majestatycznych i wysokich trawach, które doskonale wypełniają pustą przestrzeń w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że trawy ozdobne pochodzą z najróżniejszych zakątków świata, a zatem trzeba będzie uwzględniać rozmaite metody pielęgnacji oraz różne wymagania. W Polsce największym uznaniem cieszy się turzyca buchanana. To wyjątkowo spektakularny okaz odznaczający się podłużnymi brunatnymi liśćmi, które osiągają nawet do 50cm długości. Miłośnicy zielonych rozwiązań powinni jednak zwrócić uwagę na kostrzewę miotlastą. Ta trawa przybiera formę gęstych, intensywnie zielonych kłębów, które bardzo dobrze dopasowują się do stylu rozmaicie urządzonych ogrodów. Niezaprzeczalną zaletą gatunku jest mrozoodporność, dzięki której będzie wspaniałą ozdobą całoroczną. Warto także zwrócić uwagę na wspaniałą imperatę cylindryczną, potocznie zwaną trawą czerwoną. Może stanowić przepiękną dekorację każdego ogrodu i jest równie dobrze uodporniona na niskie temperatury.

Dlaczego warto zainwestować w trawy ozdobne?

Każdy właściciel ogrodu marzy o stworzeniu unikatowej przestrzeni, która będzie po brzegi wypełniona imponującymi roślinami. Stworzenie satysfakcjonującej kompozycji bywa jednak trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę sezonowość niektórych gatunków oraz spore wymagania pielęgnacyjne. Trawy ozdobne to wyjątkowo dobra propozycja dla osób, które poszukują nieco łatwiejszego sposobu na piękną aranżację, a także gwarancji na to, że ogród nie będzie zachwycał wyłącznie w okresie wiosenno-letnim. Wiele gatunków traw ozdobnych doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami, które dla kwiatów są po prostu zabójcze. Nie jest to jedyna zaleta takiego rozwiązania. Trawy ozdobne prezentują się obłędnie, jeżeli tylko usytuujemy je we właściwych miejscach. Fantastycznie wypełniają wolną przestrzeń, a dzięki zachwycającej formie i często również ubarwieniu, stają się mimowolnie dekoracją, obok której nie sposób przejść obojętnie. Nic zatem dziwnego w tym, że coraz więcej osób się na nie decyduje. Mnogość gatunków sprawia, że bez najmniejszego problemu znajdziemy trawy, które idealnie wpasują się w naszą koncepcję nowoczesnego ogrodu.

Trawy ozdobne w nowoczesnym ogrodzie. Na co zwracać uwagę?

Trawy ozdobne są łatwe w utrzymaniu i na ogół nie sprawiają ogrodnikom żadnych problemów. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne gatunki mają konkretne wymagania. Niektóre trawy ozdobne będą potrzebowały zacienionej przestrzeni i wtedy doskonałą lokalizacją będą przestrzenie znajdujące się w cieniu większych roślin lub drzew, a inne z kolei preferują miejsca nasłonecznione. Przed zakupem warto również sprawdzić, jakiego rodzaju ziemia najlepiej sprawdzi się w przypadku wybranych gatunków.