Naturalne światło w mieszkaniu

Jak wpuścić więcej naturalnego światła do mieszkania?

07.03.2023

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia. Wzmacnia nasz układ odpornościowy, poprawia nastrój, ponieważ sprawia, że wydzielamy więcej serotoniny, jest korzystne dla zdrowia wzroku, a także reguluje nasz zegar biologiczny, pozwalając nam lepiej spać i odpoczywać.

Jak dużo naturalnego światła potrzebuje dana przestrzeń?

Ilość światła słonecznego wpadającego do danego pomieszczenie w domu zależy od wielu czynników: orientacji słońca, pory roku, pory dnia, warunków atmosferycznych, wielkości okien itp.

Aby obliczyć, ile naturalnego światła potrzeba do danego pomieszczenia, można zastosować zasadę kciuka, która uwzględnia wielkość przestrzeni. Innymi słowy, minimalną ilość światła naturalnego określa się ilościowo, biorąc pod uwagę, że okna powinny zajmować powierzchnię od 10 do 20 % powierzchni pomieszczenia. Innymi słowy, jeśli Twój salon mierzy 20 metrów kwadratowych, okna powinny mieć łącznie od 2 do 4 metrów kwadratowych.

Obszary dzienne

Projektując układ domu, na przykład w fazie budowy, należy wziąć pod uwagę, które pomieszczenia wymagają najwięcej światła i umieścić je w południowej lub zachodniej części domu. Są to strefy dzienne, takie jak salon, kuchnia, gabinet czy pokój dziecięcy. Z kolei bardziej intymne miejsca przeznaczone do odpoczynku, takie jak łazienka czy sypialnie, nie potrzebują tak dużo naturalnego światła w ciągu dnia.

Postaw na otwartą przestrzeń

Postaw na otwarte i funkcjonalne przestrzenie, bez ścianek działowych i podziałów, które dają wrażenie większej amplitudy i świetlistości.  Jedną z zalet tej koncepcji jest to, że zwiększa jasność w całym domu, ponieważ światło przepływa swobodnie bez przegród i ścian, które je zatrzymują.

Wybierz jasne kolory

Wystrój oparty na bieli i jasnych kolorach jest niezbędny, aby uzyskać większą jasność w pomieszczeniach. Wielokrotnie udowodniono, że ciemne odcienie zmniejszają przestrzenie, podczas gdy jasne odcienie sprawiają, że są one wizualnie większe.

Podłogi w jasnych kolorach

Niezależnie od tego, czy są one wykonane z drewna, laminatu czy jakiegokolwiek innego materiału, wybór jasnych kolorów dla podłóg w całym domu jest sposobem na sprawienie, że pomieszczenie będzie wydawać się jaśniejsze. Wybór jasnych odcieni drewna lub białych laminatów pomaga odbijać światło do pomieszczenia.

Wyczyść okna

Czy Twoje okna są za małe, nie są skierowane we właściwą stronę i dostają zbyt mało naturalnego światła? Jeśli tak i nie możesz ich w tej chwili zmienić, czyść je regularnie, aby wpuścić jak najwięcej słońca.

Nie zasłaniaj ich grubymi, ciężkimi zasłonami lub firankami wykonanymi w ciemnych kolorach. Zamiast tego zdecyduj się na lekkie zasłony lub żaluzje w jasnych odcieniach lub nawet białe.

Usuń również rośliny wewnętrzne i wszelkie przedmioty dekoracyjne, które masz na parapecie, aby nie blokowały przepływu światła.