modne dekoracje okienne

Modny wystrój okien – czyli jaki?

20.11.2023

Marzysz o zmianie swoich starych zasłon i firan? A może chcesz w niebanalny sposób przystroić swoje okna? W poniższym artykule znajdziesz kilka pomysłów na ich nowoczesny wystrój. Koniecznie przeczytaj i sprawdź, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla ciebie i twojej przestrzeni mieszkalnej.

Jakie są najnowsze trendy?

Dekoracje okienne mogą kojarzyć się z raczej staromodnymi falbaniastymi zasłonami czy też typowymi prostymi roletami, które ani nie dają całkowitej osłony przed słońcem i nie są optymalnym zabezpieczeniem przed włamaniami, ani też nie są szczególnie urokliwie i ogólnie rzecz biorąc nie potrafią ulepszyć aranżacji. Współczesny wystrój okien oparty jest jednak na zupełnie innych trendach. Zachęcają one do zabawy różnymi naturalnymi tkaninami i wzorami nawiązującymi do florystyki oraz awangardowego, lekko orientalnego wzornictwa.

Wzory roślinne wciąż w modzie

Modne są na pewno wzory typowo roślinne. Bajeczne wachlarze liści, łączonych ze sobą w drobne i większe wzory, opartych na jednolitej zielonej kolorystyce, która wyróżnia się na tle idealnie białego płótna, są niczym żywa roślinność dla salonów, sypialni i pokojów dziennych, która zdobi je tak samo dobrze jak normalne kwiaty, ale jednak nie wymaga nawożenia i podlewania. Roślinne wzory pojawiają się teraz głównie na prostych roletach. Połączone z minimalistyczną formą żaluzji rzymskich będą dobrym ożywieniem dla wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych.

Klasyka i elegancja w dekoracji okien

Jeżeli jednak szuka się czegoś bardziej klasycznego i eleganckiego, a zarazem zdolnego do subtelniejszego dekorowania przestrzeni, lepiej postawić na delikatne, aczkolwiek równie modne dekoracje okienne występujące pod postacią bardzo długich i cienkich niczym piórko firan. Lekki materiał sięga samej ziemi. Potrafi zakryć całe okna, ale jednocześnie pozostawia dostęp do naturalnego światła ze względu na swoją przezroczystą strukturę. Delikatne firanki przeważnie są białe, jasnoszare lub kremowe. Pozwalają wprowadzić do pomieszczeń dużo naturalnego światła, a jednocześnie dają pewne dodatkowe poczucie prywatności, bo częściowo zasłaniają okna, mimo iż nie mają pełnego krycia.

Ciekawy wystrój okien to bardzo dobry sposób na praktyczne udekorowanie przestrzeni. Lepiej skorzystać z piękna firanek lub nowoczesności prostych rolet rzymskich niżeli zagracać pokój takimi dekoracjami, które nie będą mieć żadnej określonej funkcji.

Może flexy i szelki?

Aktualne trendy wnętrzarskie nie dopuszczają już tradycyjnego zapięcia zasłon i firan. Praktycznie wszystkie modele posiadają zapięcie montowane na szelkach i flexach (znanych też jako mikroflexy). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie niewymagające pracochłonnego układania, a ponadto nadaje wnętrzu nowoczesnego i innowacyjnego wyglądu.

Czyste powietrze, dzięki zasłonie

Większości osób zasłony i firany kojarzyły się wyłącznie jako siedlisko kurzu. Również z tego powodu znaczna część z nas po prostu z nich rezygnowała. Obecnie twórcy tekstyliów okiennych skupiają się na produkcji nie tylko ekologicznych produktów, ale również antyalergicznych. Tak też powstały firany z przetworzonych butelek PET lub zasłona oczyszczająca powietrze. Działanie tej drugiej opiera się na fotokatalicznej powłoce na bazie minerałów, znajdującej się na materiale, która aktywowana światłem dziennym jest w stanie rozłożyć cząsteczki typowych zanieczyszczeń powietrza domowego. Od dziś wystrój okien może być nie tylko ładny, ale również ekologiczny i  prozdrowotny.

Okna bez zasłon i firan

A kto powiedział, że wystrój okien musi koniecznie odbyć się z wykorzystaniem zasłon i firan? Jeżeli chcesz, aby twoje wnętrze było nowoczesne, zrezygnuj z wszelkiego rodzaju tekstyliów okiennych na rzecz pozostawienia samych przesłon na przykład rolet. Branża budowlana daje tutaj spore pole do popisu nie tylko pod względem doboru tkanin, ale również sposobu wyglądu systemu przesłony. Klient może wybierać spośród rolet plisowanych, rzymskich, wolnowiszących, z zabudową kasetkową, systemem dzień-noc czy też żaluzji aluminiowych, drewnianych lub bambusowych. Taki nowoczesny wystrój okienny optycznie powiększa przestrzeń pomieszczenia oraz zmniejsza ilość pracy związanej z praniem, prasowaniem i wieszaniem zasłon i firan.

Shuttersy

shuttersy okiennice wewnętrzne
Shuttersy – czyli okiennice wewnętrzne

Choć nazwa ta może dla wielu osób brzmieć dość obco to w rzeczywistości jest to nic innego jak funkcjonalne i stylowe okiennice wewnętrzne. Taki wystrój okien jest nie tylko ozdobą, ale również precyzyjnie kontroluje ilość słońca wpadającego do wnętrza oraz daje poczucie prywatności. Lamele w shuttersach są ruchome, dzięki czemu możemy je z łatwością wyczyścić, ale również wyregulować poziom jasności w pomieszczeniu.

Istnieje wiele pomysłów na nowoczesny wystrój okna. Być może to właśnie jeden z tych wskazanych w artykule zainspiruje cię do zmiany aranżacji swojego wnętrza.