włoski prysznic

Dlaczego warto wybrać prysznic typu włoskiego?

14.11.2023

Włoski prysznic stał się gwiazdą magazynów dekoratorskich i jest obecnie bardzo modny. Elegancki, estetyczny i praktyczny, montaż prysznica typu walk-in zapewnia wiele korzyści i większe bezpieczeństwo. Jest to najlepsza alternatywa, zwłaszcza dla osób starszych, osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub małych dzieci w domu. Nadal nie jesteś pewien? Oto krótki przegląd zalet i wad prysznica tego typu, który pomoże Ci podjąć decyzję.

Co to jest włoski prysznic?

Specyfika włoskiego prysznica polega na tym, że jest on zrównany z podłogą. W przeciwieństwie do tradycyjnego prysznica lub wanny nie ma żadnych stopni, po których trzeba się wspinać. W strefie prysznica nie ma żadnych przeszkód. Zazwyczaj jest on otwarty, bez drzwi przesuwnych, ale dla nadania indywidualnego charakteru można zainstalować szklaną obudowę. Ponieważ jest to model z otwartym prysznicem, głowica prysznicowa będzie umieszczona naprzeciwko wejścia. Oznacza to, że woda będzie wypływała jak w konwencjonalnej kabinie prysznicowej.

Ten typ prysznica wyposażony jest w brodzik, który w większości przypadków nie jest śliski, niezależnie od tego czy jest wyłożony płytkami czy nie. Właściciel może swobodnie wybrać odpowiednie pokrycie podłogi w momencie instalacji, w zależności od przestrzeni dostępnej w łazience. Ściany są opcjonalne, ale nie obowiązkowe.

Chociaż istnieją tylko dwa rodzaje pryszniców typu walk-in, istnieje wiele modeli. Włoskie prysznice są wszystkie wyposażone w konstrukcję, która jest przymocowana do ściany i wspierana przez jedno lub więcej metalowych ramion, co gwarantuje ich solidność.

Jakie są właściwości techniczne prysznica typu włoskiego?

Prysznice te charakteryzują się tym, że posiadają odpływ. Podczas prac instalacyjnych zostaniesz poproszony o wybór kształtu odpływu: kwadratowego lub okrągłego. Można go umiejscowić w zależności od wymiarów lokalu.

Oprócz odpływu, podczas montażu należy również uwzględnić rynny i odpływy. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania i trwałości tych elementów, producenci nieustannie starają się oferować elementy, które są zarówno wytrzymałe, jak i designerskie, aby zachować elegancję, która jest tak bardzo ceniona w prysznicu typu walk-in.

Jakie materiały są wykorzystywane?

Jedną z zalet prysznica typu walk-in jest fakt, że oferuje on wiele możliwości pokrycia ścian prysznica. W zależności od upodobań można zdecydować się na klasyczne płytki, kamyczki lub mozaikę.

Płytki

płytki w prysznicu włoskim
Klasyczne płytki w prysznicu włoskim

Klasyczne płytki są polecane, jeśli lubisz tradycyjny styl łazienki. Dodatkowo, materiał ten jest łatwy w utrzymaniu. Wystarczy niewiele, by nabrał blasku.

Kamyki

Kamyczki nadają włoskiemu prysznicowi naturalny, designerski wygląd. Aby zapobiec poślizgom i innym wypadkom związanym z tym rodzajem podłogi, można nałożyć na nie specjalny produkt. Proces ten zabezpieczy je również przed zużyciem.

Mozaika

Masz słabość do stylu hammam? Nie wahaj się użyć mozaiki do pokrycia podłogi swojego prysznica i ścian.

Jakie są zalety prysznica typu włoskiego?

Włoski prysznic stał się popularny ze względu na wiele zalet, które oferuje. W rzeczywistości, oprócz tego, że jest łatwo dostępny, oferuje przyjemne uczucie komfortu. Jest również ceniony za swoją przestronność. Praktyczny, prysznic typu walk-in może być zainstalowany w łazience niezależnie od jej wielkości i lokalizacji.

Zaletą jest również jego modułowość, ponieważ można do niego zamontować kolumny prysznicowe, aby spersonalizować łazienkę. Bezpieczny, jego antypoślizgowa podłoga eliminuje ryzyko wypadków, które mogłyby być związane z wilgotnością podłogi. Upadki i poślizgnięcia mogą być w niektórych przypadkach śmiertelne.

Włoski prysznic nie wymaga szczególnej konserwacji. Jeśli chodzi o kreatywność, właściciel ma ogromne pole działania i może dać wolną rękę swojej kreatywności. Zaadoptować jeden lub więcej stylów lub spersonalizować wnętrze walk-in shower, aby nadać mu atmosferę Zen, stylową lub inną.

Jakie są ograniczenia związane z instalacją prysznica typu włoskiego?

Wysokość

Aby zagwarantować instalację prysznica typu włoskiego w łazience, musi ona mieć wystarczającą wysokość pod podłogą, aby prawidłowo zintegrować system odprowadzania wody. Wszystkie rury i syfon zostaną zagłębione, aby mieć prysznic na tym samym poziomie. Warto jednak zaznaczyć, że to ograniczenie występuje tylko podczas prac remontowych.

Montaż bardzo płaskiego brodzika

Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na zabudowę systemu odwodnienia, fachowcy zazwyczaj decydują się na montaż ekstra płaskiego brodzika. Ten ostatni pozwala na uzyskanie takiego samego wyglądu poziomu jak włoski prysznic dzięki niewielkiemu podwyższeniu podłogi prysznica. Mimo że między prysznicem a podłogą występuje różnica wysokości, jest ona ledwo widoczna. Ten rodzaj instalacji jest również tańszy niż instalacja prysznica typu walk-in.

Podniesienie podłogi w łazience

Inną alternatywą jest podniesienie całej podłogi w łazience. To rozwiązanie jest jednak droższe. Możliwe jest wykonanie stopnia przy wejściu do łazienki, aby uniknąć stąpania po stopniu, co jest jedną z zalet włoskiego prysznica.

Wybór profesjonalisty czy zrobienie tego samemu

Chociaż instalację prysznica typu włoskiego można wykonać samodzielnie, to częściej wzywa się profesjonalistę. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli zdecydowałeś się dostosować swój prysznic od podłogi do sufitu. Innymi słowy, jest to instalacja kabiny prysznicowej na miarę, która może spełnić Twoje potrzeby i gusta. Można nawet pójść dalej, dodając elementy dekoracyjne, takie jak oświetlenie punktowe itp.