modne firany do salonu

Wybór firan do salonu – czym się kierować?

20.11.2023

Wybór odpowiednich firan do salonu to nie lada wyzwanie. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim stylu zostało urządzone pomieszczenie, aczkolwiek warto również pod uwagę wziąć kilka innych czynników. Salon to jedno z tych miejsc w całym domu lub mieszkaniu, w którym spotykają się wszyscy członkowie rodziny. Bardzo ważnym jest zatem, aby zapewniał maksymalny poziom komfortu pod każdym możliwym względem oraz by spełniał estetyczne oczekiwania. Tylko w takim salonie będziemy czuli się swobodnie. Jakie firany będą idealnym wyborem do salonu?

Minimalizm i elegancja

W dobie cieszącego się sporym uznaniem stylu skandynawskiego nie sposób dziwić się, że największym uznaniem cieszą się firany o minimalistycznym charakterze. Tego rodzaju firany nie posiadają żadnych dodatkowych wzorów. Odznaczają się prostym i tym samym niezwykle estetycznym wyglądem. Jednocześnie są tworzone z materiału, który doskonale strzeże prywatności domowników. W salonach z dużymi oknami najczęściej królują firany sięgające samej podłogi. To nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale i prezentujące się niezwykle elegancko. Tiulowe proste firany stanowią fantastyczny dodatek do nowoczesnego salonu. Taka prostota nadaje całości wyważonego wyglądu i zdecydowanie nie przytłacza, czego nie można powiedzieć o finezyjnych firanach z różnego rodzaju upięciami.

Czym kierować się przed zakupem?

Bardzo wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz aranżacji całego wnętrza. Mogłoby się wydawać, że era firan już dawno minęła, co jednak jest błędnym przekonaniem, ponieważ tego rodzaju dodatek praktyczny powrócił z niemal zdwojoną siłą. Warto pamiętać, że najczęściej mamy do czynienia z firanami w odcieniu bieli, którą łatwo będzie zestawić z kolorystyką salonu. Niemniej, pojawiają się również oferty firan do salonu w odcieniach kremowych oraz szarych. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że w niektórych przypadkach taka kolorystyka może sprawdzić się o wiele bardziej, zwłaszcza gdy w grę wchodzi styl skandynawski odznaczający się barwami nawiązującymi do kolorów natury. Zbyt masywne firany w niewielkim salonie mogą optycznie pomniejszyć salon. Z kolei lekkie i przewiewne firany nadają całości subtelnego wyglądu i jednocześnie przyczyniają się do tego, że całe pomieszczenie staje się przestronniejsze. Warto również zastanawiać się nad ostateczną długością firan do salonu. Nie w każdym salonie firany sięgające podłogi będą dobrym wyborem.

Firany do salonu to niezwykle praktyczny element wyposażenia każdego salonu. Nie należy jednak zapominać, że może stanowić jednocześnie gustowny element aranżacji, który znacząco uświetni całe wnętrze. Odpowiednie dopasowanie firan do stylu salonu ma w tym wypadku kluczowe znaczenie.