31.05.2024
W ostatnich latach ogromną popularnością cieszył się styl boho oraz styl skandynawski. Oba skupiają się wokół naturalnych materiałów, ale można odnieść wrażenie, że mimo to nie sposób je ze sobą połączyć. Tymczasem to właśnie ich mieszanka zaczyna królować w aktualnych aranżacjach. Czym jest styl scandi boho i jak urządzić w nim salon?
Czym jest styl scandi boho?
Styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm, prostota i delikatne kolory. Z kolei boho to żywsze kolory i wielość dekoracji, która niejednokrotnie może tworzyć wrażenie chaosu. Co może wyjść z ich połączenia w scandi boho nazywane także skandynawskim boho? Zestawienie sprzeczności czy może jednak spójna całość zbudowana z uzupełniających się elementów? Wzięcie z każdego stylu jego typowych cech, czyli funkcjonalności, uporządkowania wnętrz skandynawskich oraz dekoracji charakterystycznych dla boho pozwala stworzyć wnętrze urządzone praktycznie, a przy tym ciepłe i przytulne.
Podstawą dla stworzenia wnętrza w stylu scandi boho jest skupienie się na ich cesze wspólnej, czyli naturalnych materiałach. Ani wnętrza boho, ani skandynawskie nie mogą obyć się bez drewna, lnu, bawełny czy wikliny. Dzięki nim powstaje spójne tło, na którym można nieco bardziej eksperymentować, łącząc kolory i dodatki obu stylów.
Podstawą aranżacji pod względem kolorystyki pozostają delikatne barwy stylu skandynawskiego – biel, delikatne szarości, błękit czy beż. Jednak uzupełniają je ciepłe kolory ziemi typowe dla aranżacji boho, czyli brązy, zielenie, czerwień czy żółć. Pojawiają się przede wszystkim w dodatkach. Urozmaicają i ożywiają spokojne wnętrza.
Meble we wnętrzach scandi boho czerpią przede wszystkim ze skandynawskiego minimalizmu i funkcjonalności. Muszą w sobie łączyć prostotę z wygodą. Z kolei w dekoracjach najmocniej przejawia się nieco szalony charakter boho. Dekoracyjne poduszki w etniczne wzory, plecione pledy i dywany, makramy, łapacze snów, a także wiele roślin umieszczonych w wiklinowych doniczkach.
Jak urządzić salon w stylu scandi boho?
Styl scandi boho jest na tyle uniwersalny i pozwala dopasować się do upodobań mieszkańców, że sprawdza się niemal w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego rozmiaru i przeznaczenia. W salonie można stworzyć prawdziwą oazę nastawioną na komfortowy odpoczynek w przytulnej przestrzeni.
Jakie kolory i materiały do salonu scandi boho?
Bazowanie na kolorach typowych dla skandynawskich wnętrz sprawia, że małe salony mogą optycznie zyskać nieco przestronności, z kolei większe staną się przytulniejsze, szczególnie jeśli postawimy na ciepłe beże. Harmonijne, delikatne kolory ścian czy mebli stanowią także doskonałe tło, które pozwoli nam na większe szaleństwo podczas wyboru dodatków. W ich przypadku śmiało możemy kierować się w stronę kolorów boho, czyli ciemniejszych brązów, zieleni czy czerwieni.
Pod względem materiałów w salonach scandi boho króluje natura. Drewno, wiklina, len czy bawełniane przyjemne w dotyku tkaniny. Wymienione materiały powinny być naszym pierwszym wyborem zarówno w przypadku mebli, jak i dodatków.
Jakie meble do salonu scandi boho?
Najważniejszym elementem salonu bez wątpienia jest kanapa. We wnętrzu scandi boho powinna mieć dość minimalistyczną formę i zapewniać dużą wygodę. Sofa zwykle jest dość szeroka, wyposażona w miękkie poduchy. Jej obicie powinno być wykonane z naturalnego, przyjemnego w dotyku materiału w odcieniach beżu lub szarości. Często wybierane są modele na drewnianych nóżkach, dzięki którym nawet większy mebel zyskuje nieco lekkości.
Stolik kawowy może być wykonany z drewna, ale możemy także postawić wiklinę. Jeśli w salonie przewidujemy również część jadalnianą, zdecydujmy się na prosty drewniany stół w kolorze jasnego, ciepłego brązu i dopasowane do niego krzesła.
Jeśli pozwala nam na to rozmiar salonu i chcemy mocniej zaakcentować charakter boho, możemy także pokusić się o zawieszenie plecionej huśtawki. Upewnijmy się jednak najpierw, czy nie zaburzymy panującej w pokoju harmonii.
Jakie dodatki do salonu scandi boho?
Dodatki do wnętrz scandi boho oscylują przede wszystkim wokół drugiej części nazwy stylu. W oknach bardzo dobrze prezentują się spokojne, jasne, lniane lub imitujące len zasłony, ale już na kanapie znajdzie się miejsce dla poduszek w etniczne wzory lub zdobione frędzlami. Możemy także na niej umieścić bawełniany pled. Z kolei na podłodze przed kanapą przyda się pleciony, przyjemny w dotyku dywan zakończony frędzlami. Ściany można ozdobić łapaczami snów czy bawełnianymi makramami.
We wnętrzach scandi boho nie może zabraknąć zielonych roślin. Sprawdzą się paprotki, fikusy, monstery, a nawet palmy. Ich doskonałym uzupełnieniem są wiklinowe donice. Jeśli makramy i łapacze snów nie trafiają w nasz gust, możemy pokusić się o zawieszenie na ścianie wiklinowego kwietnika i umieszczenie w nim rośliny o zwisających pędach.
Jak widać, styl scandi boho z jednej strony wymaga zachowania nieco rozsądku, by aranżacja salonu tworzyła spójną, przytulną całość, ale z drugiej pozwala na modyfikację, by wnętrze jak najbardziej odpowiadało naszym gustom. Jeśli chcemy mocniej skierować się w stronę boho, możemy postawić na więcej wyrazistych dodatków, natomiast jeśli chcemy wnętrze nieco uspokoić, wystarczy, że ozdobne poduszki przebierzemy w bardziej stonowane bliższe stylowi skandynawskiego poszewki, schowamy makramy, a wiklinowe doniczki zastąpimy glinianymi.
Komentarz eksperta do artykułu
Na naszym portalu Decoberry mamy sporą ilość tapet z motywami boho i scandi boho. Temu tematowi poświęciliśmy też dwa oddzielne artykuły, tj.: „Salon w stylu boho dla ceniących naturalność” i „Urządzamy szarą sypialnię”. Pewną nowością w tym opracowaniu było dla mnie wykorzystanie etnicznych wzorów z frędzlami wraz z możliwością jednoczesnego wykorzystania innych wyrazistych dodatków. Jako inspirujący przykład zamieszczam wzór naszej tapety – „Polne szkice”