łazienka w bloku 2m2

Mała łazienka w bloku 2m2

Wiele osób marzy o posiadaniu przestronnej łazienki, która jest nie tylko funkcjonalnym pomieszczeniem, ale również estetyczną strefą relaksu. Tymczasem w blokach mieszkalnych łazienki zwykle są najmniejszymi pomieszczeniami w całym mieszkaniu, a ich urządzenie może okazać się nie lada wyzwaniem dla gospodarzy. Jak wykonać projekty takich łazienek i jak urządzić łazienkę mającą dwa metry kwadratowe i sprawić, aby wyglądała na nieco większą?

Mała łazienka w bloku – od czego zacząć projekt?

Przy tak niewielkiej powierzchni np. 2m2, gdzie każdy centymetr ma wielkie znaczenie, całość prac musi rozpocząć się od szczegółowego planu i postawienia na priorytety. Pierwszym krokiem przy projektach łazienek jest dokładne zmierzenie całej przestrzeni i zdecydowanie się na wyposażenie, które jest absolutnie niezbędne. Następnie należy znaleźć takie elementy wyposażenia, które pod względem gabarytów będą miały rację bytu na tak niewielkiej powierzchni. Osoby mające do dyspozycji najmniejsze z możliwych łazienek siłą rzeczy muszą zdecydować się na minimalizm i to zarówno w zakresie wyposażenia, jak i estetycznych dodatków. W przeciwnym razie łazienka będzie wyglądała na przeładowaną, zagraconą i jeszcze mniejszą. Dobry plan powinien więc zawierać przede wszystkim te elementy, bez których łazienka nie może funkcjonować i które pod względem wymiarów będą optymalne i kompatybilne ze sobą.

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w małej łazience?

mała łazienka i wanna
Wanna w małej łazience w bloku (na zdjęciu łazienka w szarościach) to nie lada wyzwanie

Ze względów praktycznych od razu warto postawić na kabinę prysznicową, a nie na wannę, która zabiera cenną przestrzeń. Kolejnym elementem, bez którego większość osób nie wyobraża sobie łazienki, jest umywalka. W tym wypadku warto zastanowić się nad umywalką narożną, ponieważ w ten sposób można maksymalnie wykorzystać jeden z kątów łazienki, podczas gdy w drugim znajdzie się kabina prysznicowa. Trzeci z kątów często okazuje się dobrym miejscem na podwieszaną półkę narożną, na której wylądują niezbędne do codziennej pielęgnacji kosmetyki. Zresztą wiszące meble, naturalnie w niewielkiej ilości, to jedyne dobre rozwiązanie w przypadku małych łazienek. Masywne, stojące meble będą nie tylko zajmowały dodatkową przestrzeń (którą w przypadku wiszących mebli można wykorzystać na przykład do składowania detergentów, wiadra i innych niezbędników łazienkowych) i optycznie pomniejszały pomieszczenie. Podczas wybierania pralki do łazienki powinno się zaś zwracać uwagę przede wszystkim na modele slim, które są znacznie mniejsze i znajdą zastosowanie nawet w najbardziej nieustawnych pomieszczeniach.

Światło i triki – jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Istnieje kilka prostych sposobów na to, aby optycznie powiększyć małą łazienkę. Pierwszym z nich jest stosowanie w pomieszczeniu wyłącznie jasnych, pastelowych kolorów, ponieważ optycznie „otwierają” przestrzeń poprzez odbijanie światła. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie w łazience jak największego lustra, ponieważ będzie ono odbijało w sobie całą przestrzeń. Najlepszym wyborem będzie zwykłe lustro wiszące. Ich odpowiedniki wyposażone w szafki przesuwne lub otwierane do przodu pozornie zajmują tylko nieco więcej przestrzeni, a w rzeczywistości przestrzeń zostanie przez nie zakłócona i optycznie pomniejszona. Ilość wszelkich dekoracji powinna być ograniczona do absolutnego minimum. W tak małych łazienkach nawet nadmiar kosmetyków na półkach może wpłynąć niekorzystnie na finalny efekt. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie, to główne źródło światła powinno być bardzo jasne. dodatkowym źródłem światła mogą być lampy wpuszczane w okolicach lustra lub też samo lustro z oświetleniem LED.

oświetlenie małej łazienki
Oświetlenie LED-owe małej łazienki oraz umieszczenie lustra przynosi dobre efekty

Pomysły na aranżacje małych łazienek

W ostatnich latach nie tylko w małych łazienkach jak choćby 2m2 króluje prostota, wobec czego inspiracje można czerpać zewsząd. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie przewagi białych płytek z płytkami imitującymi jasne drewno i ograniczoną ilością drewnianych dodatków, takich jak drzwi z dopasowaną okleiną, drewniana mydelniczka czy rama lustra. Nawet najmniejszą łazienkę można też urządzić w stylu rustykalnym, wykorzystując jasne lub pobielone drewno, toaletkę podwieszaną, elementy z kamienia czy też kabinę prysznicową w macie w kolorze nawiązującym do natury.

21.03.2024