kuchnia marmur

Mała łazienka: marmur, drewno i cegła

14.03.2024

Marmur i drewno to zestawienie idealne, bo łączące dwa trwałe, naturalne i piękne materiały, które mają ponadczasowy urok i nadają wnętrzom elegancji. Duet ten jest od kilku lat bardzo popularny w łazienkach, ponieważ materiały zachwycają pod względem estetycznym, ale też świetnie radzą sobie w kontakcie z wilgotnością czy wodą. Jak urządzić małą łazienkę z wykorzystaniem drewna i marmuru, a także dlaczego warto to zrobić?

Czy drewno sprawdza się w łazience?

Do aranżacji łazienek zazwyczaj używa się specjalnych gatunków drewna, takich jak dąb kanadyjski, brzoza fińska czy drewno afrykańskie. Są to gatunki wyróżniające się odpornością na wilgotność i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli w łazience pojawia się prawdziwe drewno, to warto je wcześniej zaimpregnować. Można do tego używać lakierów na bazie żywicy, ale również oleju do drewna. W wielu łazienkach za „efekt drewna” odpowiada jednak nie prawdziwe drewno, ale płytki imitujące je. Wówczas aranżacja jest mocno ocieplona, a gospodarze nie muszą martwić się pielęgnacją drewnianych elementów.

Czy marmur to dobry pomysł do łazienki?

Naturalny marmur od wieków kojarzy się z luksusem i elegancją. Jest to kamień porowaty, nasiąkliwy i mało odporny na działanie chemicznych środków, ale i temu można zaradzić. Dzięki specjalnym preparatom można zadbać o to, aby marmur stał się odporniejszy na wszelkie czynniki zewnętrzne i nieustannie zachwycał swoją urodą. Nieco tańszym wariantem luksusowego wnętrza są płytki imitujące marmur, które nie wymagają pielęgnacji i wspaniale się prezentują. Są tworzone z myślą o trudniejszych warunkach panujących w łazience, przez co cieszą się długą żywotnością.

Jak łączyć drewno i marmur w małej łazience?

Drewno i marmur to dwa materiały, które doskonale się uzupełniają. Ten pierwszy zapewnia wnętrzom nieco ciepła i naturalnego uroku, a drugi nieco chłodnej elegancji. W małych łazienkach warto zadbać o wszelkie detale tak, aby aranżacja nie pomniejszała optycznie pomieszczenia. Jakie pomysły sprawdzą się w tym wypadku?

Biały marmur i jasne drewno

To jeden z najlepszych wyborów w przypadku niewielkich łazienek, ponieważ jasne kolory optycznie powiększają wnętrza. Zastosowanie białego marmuru na ścianach i jasnych płytek imitujących drewno na podłodze to baza w tym wypadku. Całości dopełnią dodatki w postaci mydelniczki z drewna czy drewnianego organizera na kosmetyki, które będą pasowały do podłogi. Całość będzie nie tylko szykowna, ale i bardzo przytulna. Warto jednak ograniczyć listę dodatkowych elementów do absolutnego minimum, aby łazienka nie wyglądała na zagraconą. Ciekawym rozwiązaniem będzie również dopasowanie dozowników na mydło w płynie do marmuru lub elementów drewnianych.

Czarny marmur i drewno

Zastosowanie czarnego marmuru w małej łazience może doprowadzić do tego, że będzie ona wyglądała na mniejszą. Są jednak rozwiązania, dzięki którym można tego uniknąć. Jeśli cała łazienka będzie pokryta płytkami imitującymi drewno o ciepłym odcieniu, to ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie płytek imitujących marmur tylko w kabinie prysznicowej. Dzięki temu łazienka będzie prezentowała się nowocześnie, a strefa kąpieli będzie wyraźnie oddzielona. W takiej łazience warto zadbać o dobre oświetlenie górne oraz dodatkowe źródła światła przy lustrze. Warto dodać, że czarny marmur idealnie pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym i eleganckim, takich jak glamour, w którym warto zestawiać go z elementami srebrnymi lub złotymi.

Ciemny marmur, drewno i cegła

Te trzy elementy to przepis na stylową wariację na temat loftowych aranżacji. W małych łazienkach zestawienie tego rodzaju powinno być jedyną ozdobą, ponieważ nadmiar dodatkowych elementów będzie wyglądać tandetnie. Jeśli jednak ściany będzie pokrywał szary lub czarny marmur, w strefie przy lustrze znajdą się cegły, a drewno pojawi się w postaci blatu czy belek przy suficie, całość będzie wyglądała niezwykle stylowo. Światło w takiej łazience powinno mieć kilka źródeł, ale zdecydowanie warto zdecydować się na lampy wpuszczane w sufit i ściany.