luksfery

Luksfery czyli szklane pustaki

Luksfery, zwane również pustakami szklanymi, to prostopadłościenne bloki ze szkła, które są używane jako elementy dekoracyjne we wnętrzach i nie tylko. Cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL, czego dowodem jest ich obecność w komunistycznej architekturze. Wówczas były wykonywane z jednolitego bloku szkła, natomiast dzisiaj produkuje się je zgoła inaczej. Współczesne luksfery składają się ze szklanej obudowy, ale w środku wypełnia je powietrze, dlatego współcześnie nazywane są również pustakami szklanymi. Pustaki szklane są cenione nie tylko jako element dekoracyjny o wysokich walorach estetycznych, ale również jako praktyczne rozwiązanie osób, które pragną więcej światła w niektórych pomieszczeniach. Promienie słońca są przez nie rozpraszane, przez co światło nie jest ostre, ale we wnętrzach zdecydowanie poprawia się widoczność.

Jakie właściwości mają luksfery?

Na pierwszy rzut oka i mając świadomość, że wypełnia je powietrze, można odnieść wrażenie, że luksfery są kruche i delikatne. Tymczasem są one produkowane z bardzo solidnego szkła, a ponadto umieszczone w mocnych ramach odpornych na mechaniczne uszkodzenia. Luksfery transparentne przepuszczają światło na poziomie siedemdziesięciu pięciu procent, a ich kolorowe odpowiedniki na poziomie sześćdziesięciu procent.
Współczesne luksfery dzielą się na dwie grupy, a mianowicie na luksfery zewnętrzne i wewnętrzne.

  • Te pierwsze zapewniają niższą przepuszczalność światła, ale wyróżniają się zdecydowanie większą odpornością na skrajne temperatury i warunki atmosferyczne.
  • Z kolei luksfery wewnętrzne świetnie sprawdzają się w nowocześnie urządzanych domach oraz mieszkaniach.

Standardowy szklany pustak ma wymiary 19x19x8 cm, ale zainteresowanie tymi elementami dekoracyjnymi sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej wariantów do wyboru. Jaki jest koszt jednego szklanego pustaka? Cena w tym wypadku jest zależna od wielu czynników i może się wahać od siedmiu do nawet kilkudziesięciu złotych. Najtańsze luksfery to te klasyczne i podstawowe, a ich cena będzie coraz wyższa w przypadku pustaków szklanych o ciekawej fakturze, nowoczesnym kształcie czy też oryginalnym kolorze. Do ceny należy również doliczyć koszty listwy obwodowej oraz specjalnego łącznika.

Gdzie można stosować luksfery?

Luksfery przeżywają obecnie renesans, ponieważ współcześni producenci udoskonalili pustaki szklane znane w poprzednim ustroju, a architekci i dekoratorzy wnętrz zaproponowali mnóstwo świetnych pomysłów na ich wykorzystanie. Luksfery doskonale sprawdzają się w charakterze ścianek działowych w małych mieszkaniach, w których konieczne jest podzielenie przestrzeni. Dzięki zastosowaniu pustaków szklanych mieszkanie nie wygląda wówczas na znacznie mniejsze, ponieważ luksfery przepuszczają światło i optycznie je powiększają. Świetnie sprawdzą się jako ścianka oddzielająca prysznic w większych łazienkach, ale również jako ściana między salonem a sypialnią. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby fragment ściany między dwoma pomieszczeniami składał się właśnie z luksferów, a jeśli dodatkowo będą one pod względem kolorystycznym nawiązywały do innych elementów w pomieszczeniach, to całość będzie prezentowała się bardzo spójnie. Luksfery znakomicie sprawdzają się we wnętrzach loftowych i industrialnych, ponieważ świetnie współgrają z betonem, metalem, drewnem czy surową cegłą. Nie oznacza to jednak, że nie znajdują zastosowania w klasycznych wnętrzach. Ponadto bardzo często wykorzystuje się je dzisiaj w zewnętrznych ścianach garaży czy piwnic, , czyniąc je jaśniejszymi, ale wciąż chroniąc prywatność przebywających w środku ludzi.

Jak zamontować luksfery?

Cały proces powinien rozpocząć się od odpylenia i zagruntowania powierzchni oraz stworzenia ramy, w której zmieści się pierwsza część luksferów. Należy w niej umieścić zaprawę klejową, a potem użyć krzyżyków dystansowych do wyznaczenia miejsc na pustaki. Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziur do zamontowania prętów zbrojeniowych, przy czym jedna dziura powinna się znajdować dokładnie co dwa luksfery. Układanie pustaków i wypełnianie przestrzeni zaprawą klejową to znacznie przyjemniejsza część, a później pozostaje już tylko zrobienie fugi.