altanka z palet

Altanka z palet: popularne rozwiązanie

Altanki z palet to stosunkowo młody trend idealnie wpisujący się w filozofię zero waste i pozwalający na wykorzystanie tanich czy często darmowych częściowo materiałów, aby uzyskać spektakularny efekt. Do czego mogą służyć, jakie są ich zalety i w jaki sposób można je samodzielnie zrobić? Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania i praktyczne wskazówki.

Jakie zastosowanie mają altanki z palet?

Zastosowanie altanek z palet nie różni się niczym od zastosowanie wszelkiego rodzaju zadaszeń na działkach czy też w przydomowych ogrodach. Są więc uniwersalnymi elementami wyposażenia ogrodu, które mogą okazać się ratunkiem podczas nagłego oberwania chmury czy grillowania w gronie przyjaciół, ale sprawdzą się również jako miejsce do przechowywania na stałe mebli czy narzędzi ogrodowych. W większości ogrodów, jeśli tylko jest na nie przestrzeń, to i szybko znajdzie się zastosowanie. Tym bardziej, że ich budowa nie jest skomplikowana, a altanki mają o wiele więcej zalet.

Jakie są największe zalety altanek z palet?

Pierwszą z nich jest wspomniane już wyżej uniwersalne zastosowanie, dzięki czemu raz wybudowana altanka może zmieniać swoją funkcję przez lata w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników ogrodu. Funkcjonalność i względy praktyczne nie są tutaj jedynymi plusami. dla wielu osób nie bez znaczenia jest fakt, że tego rodzaju altanki cechują się również walorami estetycznymi. Stanowią oryginalną i efektowną ozdobę ogrodu, a ponadto wpisują się w modę na naturalne, budżetowe rozwiązania. Drewno, z którego skonstruowane są palety, można również ozdobić w dowolny sposób. Niektórzy cenią jego surowość i nie stosują niczego oprócz impregnatu do drewna, a inni dają się ponieść swojej wyobraźni i ciekawe konstrukcje pokrywają jeszcze ciekawszymi wzorami. Wielkim plusem altanek jest bardzo niski koszt wykonania i nie da się ukryć, że zrobienie samemu tak imponującej konstrukcji owocuje przyjemną satysfakcją.

Jak samodzielnie zrobić altankę z palet?

Istnieje wiele inspiracji, do których można sięgnąć, aby zbudować z palet altankę swoich marzeń. Finalny wygląd konstrukcji jest uzależniony od wielu czynników, takich jak dostępna przestrzeń czy też docelowe przeznaczenie altany.
Przed rozpoczęciem budowy altany warto upewnić się u lokalnych władz, że konstrukcja o określonej wielkości nie wymaga pozwolenia na budowę, a jeśli wymaga, to koniecznie trzeba ją uzyskać.

  • Po wybraniu odpowiedniego projektu należy zgromadzić palety i upewnić się, że są w dobrym stanie. W razie konieczności należy je oczyścić i pozbawić większych drzazg.
  • Pierwszym krokiem do zbudowania altany będzie stworzenie podstawy o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, łącząc palety za pomocą gwoździ oraz śrub.
  • Następnie z mniejszych palet należy stworzyć ściany, a wówczas układa się je wokół podstawy i łączy ze sobą oraz z podstawą za pomocą tych samych narzędzi. Na bieżąco należy upewniać się, że ściany są równe i stabilne.
  • Ostatnim z elementarnych etapów w tym zakresie jest stworzenie dachu. W tym celu pozostałe palety układa się na szczycie konstrukcji w formie piramidy. Łączenia powinny być mocne i solidne, dlatego zawsze lepiej, żeby było ich więcej niż mniej.
  • Wykończenie dachu może składać się ze zwykłych desek przybitych gwoździami czy też poliwęglanu, który uszczelni konstrukcję. W efekcie tych wszystkich działań można uzyskać podstawową altankę z palet o kwadratowym lub prostokątnym kształcie i ze spadzistym dachem.
  •  Kiedy cała konstrukcja jest już gotowa, powinno się wyszlifować wszystkie ostre krawędzie, aby korzystanie z altany nie narażało nikogo na żadne niebezpieczeństwo, a także zabejcować altanę czy też pomalować ją na wybrany kolor. Jeśli altana ma być miejscem na narzędzia czy meble ogrodowe, warto postawić na naturalne, ciemniejsze kolory.

Jeśli jednak ma być przytulnym kącikiem w ogrodzie, z którego będą korzystały również dzieci, można na niej umieścić efektowne lampiony, pobielić drewno czy też umieścić w środku pasujące do całości meble a palet z miękkimi poduszkami czy nawet rustykalnymi dodatkami.

05.03.2024