Jak zainstalować kominek elektryczny

Jak zainstalować kominek elektryczny

Kominki elektryczne to jeden z najlepszych sposobów, aby cieszyć się ciepłem tych urządzeń bez dymu i popiołu. Są one nie tylko rezerwowym systemem grzewczym, ale pełnią również funkcję dekoracyjną w domu.

Jak działa kominek elektryczny?

Kominki elektryczne to elementy dekoracyjne, które jednocześnie pełnią funkcję uzupełniającego systemu grzewczego. Ich wygląd jest symulacją konwencjonalnych modeli, które wykorzystują drewno i generują ogień, ale w tym przypadku podczas pracy nie powstaje dym ani odpady.

Można powiedzieć, że urządzenia te łączą czystość i bezpieczeństwo ciepła elektrycznego z przytulną i komfortową atmosferą ognia. Do tego nie są wymagane żadne większe prace budowlane ani rozległa konserwacja. Zamiast tego, wszystko co jest potrzebne do zainstalowania jednego z tych urządzeń to uziemione gniazdo i środki ostrożności wymagane przy korzystaniu z instalacji elektrycznej.

Kominki elektryczne zawierają w sobie opór elektryczny o mocy, która waha się między 1500 a 2000 watów. Posiadają również oświetlenie imitujące efekt płomieni oraz wentylator, który odpowiada za przemieszczanie ciepła na zewnątrz przez szczeliny, dzięki czemu jest ono rozprowadzane po całym pomieszczeniu.

Mimo, że urządzenia te służą do ogrzewania pomieszczeń, to zazwyczaj powinny być stosowane jako rezerwowy system grzewczy. Należy zaznaczyć, że nie mają one zdolności do samodzielnego ogrzania całego domu. Umożliwiają one jednak regulację temperatury za pomocą termostatu, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie energii.

Dodatkowo niektóre modele posiadają również ogranicznik, który zapobiega zbytniemu nagrzaniu się kominka i wystąpieniu zdarzenia. Dzięki tej funkcjonalności i biorąc pod uwagę maksymalną moc wykorzystywaną przez te urządzenia, jest to system, który nie zużywa zbyt wiele energii, jeśli jest stosowany jako uzupełnienie innego rodzaju ogrzewania ogólnego.

Co jest potrzebne do zainstalowania kominka elektrycznego?

Przed zainstalowaniem kominka elektrycznego w domu ważne jest, aby przejść przez kilka podstawowych wymagań:

  • Jedną z kluczowych kwestii jest wybór miejsca, w którym ma stanąć kominek. Można go umieścić wolnostojącego na środku pomieszczenia, zawiesić na ścianie lub wbudować w mebel czy ściankę działową.
  • Moc urządzenia musi być dostosowana do liczby metrów kwadratowych pomieszczenia.
  • Upewnij się, że w pomieszczeniu znajduje się przyłącze sieciowe. Poza tym wymogiem nie jest konieczne, aby obszar ten posiadał wylot dymu lub specjalną wentylację.
  • Należy sprawdzić, czy miejsce wybrane na kominek jest chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz czy nie ma w nim wilgoci.
  • Ponadto należy zachować minimalną odległość jednego metra pomiędzy frontem kominka a jakimkolwiek innym elementem, takim jak meble, zasłony, papiery itp.
  • Przed zamontowaniem kominka w stałym punkcie warto podłączyć go do prądu i upewnić się, że działa prawidłowo.

12.05.2023