dywany jutowe

Dywany z włókien roślinnych

15.09.2023

Jeśli chcesz wybrać do swojego domu dywan z włókien roślinnych, być może rozważałeś różne opcje. Najpopularniejsze z nich to dywaniki jutowe i sizalowe. Podpowiadamy, jakie są główne różnice między nimi, abyś mógł wybrać najbardziej odpowiedni do wystroju swojego domu.

Dywany z włókien roślinnych

Dywaniki jutowe lub sizalowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ są bardzo uniwersalne i dostosowują się do każdego otoczenia. Oba materiały są odporne, mają naturalne odcienie i szorstki splot, więc będą idealne dla ruchliwych środowisk, ponieważ są odporne na zabrudzenia, mogą być łatwo czyszczone za pomocą odkurzacza i wymagają minimalnej konserwacji. Opowiadamy o głównych cechach każdego z nich.

Dywan z juty

Dywany jutowe są wykonane z rośliny zielnej o tej samej nazwie. Jej pochodzenie jest tropikalne, a wśród jej osobliwości wyróżnia się zastosowanie w produkcji tkanin. Dywany z tej rośliny mają piaskowe odcienie, więc są bardzo dyskretne i można je łatwo połączyć z każdym wystrojem. Trudno znaleźć dwa identyczne, ponieważ ich kolor bardzo się różni i są ciemniejsze niż dywaniki sizalowe.

Są one ekologiczne, biodegradowalne i niepowtarzalne. Ponieważ są one wytwarzane z rośliny, która nie wymaga dużej ilości wody, ich wpływ na środowisko jest bardzo niski. Są chłodne i idealne na każdą porę roku, ponieważ nie kumulują ciepła i pomagają regulować wilgotność otoczenia.

Chcąc zaopatrzyć się w dywanik jutowy, należy pamiętać, że wilgoć jest dla nich szkodliwa, dlatego należy uważać, aby nie rozlać na nie płynu. Z tego powodu nie nadają się do użytku zewnętrznego, ponieważ mogą gnić.

Dywan sizalowy

Dywaniki sizalowe są nawet bardziej odporne niż dywaniki jutowe, ponieważ ich włókno roślinne jest bardziej wytrzymałe i są w stanie zachować swój kształt przez długi czas bez deformacji. Występują w odcieniach ziemi od beżu po kolor kości. Ich włókna są w stanie wychwycić kurz, który jest zawieszony w powietrzu. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się w domach, w których mieszkają alergicy.

Można je łatwo wyczyścić za pomocą odkurzacza, więc nie wymagają dużej konserwacji. Z drugiej strony są one całkowicie ekologiczne i biodegradowalne. Dywaniki sizalowe pochodzą z rośliny zwanej agawą, tej samej, z której produkuje się tequilę i są pozyskiwane tradycyjnymi metodami.

Kolejną jej zaletą jest to, że dzięki swoim włóknom jest zarówno wykładziną ognioodporną jak i izolacyjną. Dywany te są idealne do każdego pomieszczenia we wnętrzu domu – także do sypialni, oprócz dekoracji pomagają kontrolować wilgotność i hałas.