glamour sypialnia

Jak w stylu glamour urządzić małą sypialnię?

29.05.2024

Styl glamour kojarzy się przede wszystkim z przepychem, ale też dużą klasą. Wiele w nim błysku, szkła i złota. Intuicyjnie połączylibyśmy go na pewno z domem lub obszernym apartamentem. A czy można styl glamour „zmieścić” w małej sypialni w bloku? Oczywiście, że tak, trzeba jednak pamiętać, że mała przestrzeń będzie wymagała od nas określonych rozwiązań. Przyjrzyjmy się tej sytuacji bliżej.

Czym charakteryzuje się styl glamour?

Styl glamour narodził się w Stanach Zjednoczonych i jest kwintesencją tego, jak swoje wille urządzały gwiazdy Złotej Ery Hollywood. To właśnie za ich sprawą zyskał swoją popularność. Początkowo zaczął pojawiać się w domach amerykańskich bogaczy, ale jego popularność wciąż rosła. Na przestrzeni lat nieco ewoluował. Nadmierny przepych z czasem został nieco unowocześniony i zamienił się w elegancję. Dwie cechy jednak wciąż pozostają niezmienne – luksus i blask.

Styl glamour pod względem kolorystycznym może obecnie przyjmować różne wersje. Można postawić na jasne kolory uzupełnione błyskiem i srebrnymi dekoracjami. Druga opcja stawia na ciemniejsze barwy tworzące nieco tajemnicze, ale wyrafinowane wnętrza. Możemy także połączyć obydwie propozycje i stworzyć wnętrze oparte na kontrastach.

Podstawą, od której zawsze powinniśmy zacząć, planując już konkretne wyposażenie miejsc projektowanych w stylu glamour, jest wysoka jakość materiałów, ewentualnie przypominające je do złudzenia imitacje. Egzotyczne drewno, metale szlachetne, kryształy, a także tkaniny takie jak: atłas, welur czy satyna już samą swoją obecnością budują wrażenie luksusu.

Meble we wnętrzach glamour mogą łączyć wyszukane, nieco barokowe formy z eleganckim minimalizmem. W salonach są to przede wszystkim pikowane kanapy, na przykład w stylu Chesterfield, czy szezlong, które można zestawić z dość prostym w formie stolikiem ze szklanym blatem.

Styl glamour to także dobre oświetlenie i dużo błysku. Obowiązkowy jest żyrandol, ale źródeł światła powinno być kilka. Wrażenie zostanie dodatkowo spotęgowane przez światło odbijające się w połyskliwych dekoracjach. Wnętrza glamour nie mogą obyć się bez złota lub srebra pojawiającego się zarówno pod postacią dekoracji, jak i elementów mebli, jak uchwyty szafek czy gięte nogi stołu i obramowanie jego blatu.

Jak urządzić małą sypialnię w bloku w stylu glamour?

W pierwszej chwili może się wydawać, że mieszkanie w bloku i styl glamour nie idą ze sobą w parze. Sypialnie w blokach nie należą do największych, podczas gdy styl glamour jest intensywny, każdy jego element jest bardzo wyrazisty. Czy wystrój o takim charakterze nie przytłoczy małej przestrzeni? Mogłoby się tak stać, gdybyśmy starali się odwzorować przepych panujący w amerykańskich posiadłościach ubiegłego wieku. Jednak gdy projektujemy wnętrze glamour o nieco bardziej nowoczesnym charakterze, bez większego problemu uda nam się stworzyć eleganckie, luksusowe wnętrze sprzyjające odpoczynkowi.

Meble w sypialni glamour

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko, a w przypadku sypialni glamour łóżko z pikowanym zagłówkiem. Możemy postawić na właśnie taki model lub jeśli nie chcemy wymieniać dotychczasowego mebla czy też zależy nam na zmniejszeniu kosztów, możemy dokupić taki zagłówek i zamontować na ścianie za łóżkiem. Obok, w zależności od naszych upodobań, możemy ustawić nowoczesne szafki nocne o połyskliwym wykończeniu i złotych elementach lub szafki pod względem kształtu stylizowane na antyki.

Jeśli nie mamy w mieszkaniu osobnej garderoby i musimy ustawić w sypialni szafę, zdecydujmy się na taką z lustrzanym frontem. Nie tylko doskonale wpisze się on w klimat glamour, lecz także pomoże optycznie powiększyć przestrzeń.

Jeśli metraż nam na to pozwala, może także dodać jeden z dodatkowych mebli jak tapicerowana ławeczka, pikowany fotel uszak czy toaletka z lustrem w złotej ramie.

Kolory w małej sypialni glamour

W małej sypialni zdecydowanie należy postawić na jasne kolory – odcienie złamanej bieli, beże lub szarości. Chcąc uzupełnić wnętrze dodatkowym kolorem, możemy postawić na pastelowe odcienie, na przykład różu, które bardzo dobrze komponują się ze stylistyką glamour, dodając jej nieco romantyczną nutę. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do małej sypialni mocniejszego akcentu jak butelkowa zieleń czy granat, wybierajmy elementy dekoracyjne, które w razie potrzeby będziemy mogli łatwo wymienić – poszewki na ozdobne poduszki, kapę na łóżko czy zasłony.

Oświetlenie sypialni w stylu glamour

Nieodłącznym elementem wnętrz w tym stylu są kryształowe żyrandole. Do sypialni w bloku możemy dobrać nieduży model oraz pasujące do niego kinkiety, które zawiesimy nad łóżkiem.

Elementy dekoracyjne w sypialni glamour

Do najważniejszych dekoracji w niedużej sypialni glamour należą wspomniane już lustra oraz wysokiej jakości tkaniny przeznaczone na narzutę na łóżko czy zasłony. Nie zapominajmy także o złotych lub srebrnych elementach jak uchwyty przy szafie czy szafkach nocnych. By nie przytłoczyć wnętrza, ale jeszcze podkreślić charakter glamour możemy zdecydować się na subtelne dekoracje – złote ramki na zdjęcia lub białe świeczki umieszczone w szklanych pojemnikach.