szafka nad wc

Szafka nad stelażem WC – dlaczego warto mieć ją w swojej łazience?

24.09.2024

Na łazienki, szczególnie w mieszkaniach, zwykle przeznaczane są niezbyt duże pomieszczenia. Dlatego w czasie planowania ich aranżacji ważne staje się wygospodarowanie przestrzeni na przechowywanie. Doskonale sprawdza się wówczas szafka nad stelażem WC. Z artykułu dowiesz się nie tylko, z jakiego materiału jest zwykle wykonana, lecz także jak sprawić, by zwykła szafka stała się elementem dekoracyjnym.

Jaką szafkę nad podwieszanym WC wybrać?

Urządzając łazienkę w nowym mieszkaniu lub po remoncie, szafkę nad toaletę bez problemu kupimy w komplecie z pozostały meblami – szafką pod umywalkę czy słupkiem łazienkowym. Nie musimy się wówczas martwić dopasowaniem do siebie poszczególnych elementów.

Szafkę możemy również zamówić u stolarza, jednak musimy się wówczas liczyć ze znacznie wyższymi kosztami. Jest to jednak dobre wyjście, kiedy chcemy uzupełnić wyposażenie po dłuższym czasie i kolekcja nie jest już dostępna w sprzedaży. Być może potrzebujemy szafki w nietypowym rozmiarze lub chcemy zadecydować o wyglądzie wszystkich jej elementów i stworzyć unikatowy mebel.

Szafki nad stelaż WC standardowo mają głębokość około 15–20 cm. Najczęściej wykonane są z płyt MDF, ponieważ wykazują one największą odporność na wilgotność czy zmiany temperatur. Dlatego niestraszna jest im para wodna i znacznie wyższa temperatura pojawiająca się łazience po kąpieli czy prysznicu.

Czy szafka nad stelaż WC może być głębsza?

niezabudowana szafka nad wc
Płytka (około 20 cm) szafka nad WC, która nie została zabudowana.

Szafki nad WC Geberit (lub innych marek) są płytkie, ponieważ ich głębokość dopasowuje się do grubości ścianki instalacyjnej. Dzięki temu możemy być spokojni, że korzystanie z toalety nie zakończy się bolesnym uderzeniem w głowę. Jeśli bardzo potrzebujemy przestrzeni na przechowywanie różnych rzeczy, możemy pokusić się o zamontowanie stelaża toalety w większej odległości od ściany niż przyjęte 20 cm. Chociaż musimy pamiętać, że jest to sposób bardziej skomplikowany i wymaga doświadczenia od montera. Dlatego nasz wybór fachowca powinien być wówczas dobrze przemyślany. Dzięki temu rozwiązaniu powstanie grubsza ścianka, a to z kolei pozwoli nam na zawieszenie nad nią głębszej szafki, w której zmieści się coś więcej niż kosmetyki czy środki czystości.

Montaż szafki nad stelażem WC a wystrój

Szafkę nad podwieszanym WC (Geberitem lub innym) możemy umieścić, zachowując odstęp od stelaża toalety. Dzięki temu uzyskamy wnękę, która doskonale nadaje się, by pełnić w łazience funkcję dekoracyjną. Możemy w niej ustawić ozdobne świeczki, muszle czy nieduże rośliny. Wnękę możemy także wyróżnić kolorowymi płytkami korespondującymi z innymi elementami w pomieszczeniu. Ciekawą opcją jest zastosowanie płytek lustrzanych, które dadzą efekt głębi, a także zamontowanie pod szafką oświetlenia ledowego. Wszystko zależy od wystroju łazienki i naszych preferencji.

Drugą opcją jest zamontowanie zabudowanej szafki, która zajmie całą przestrzeń od stelaża po sufit. W ten sposób zyskamy więcej miejsca na zagospodarowanie i sprawimy, że zabudowana szafka wraz ze ścianką stworzy wrażenie całości. Efekt będzie wzmocniony, jeśli do obudowy stelaża podwieszanego WC wykorzystamy ten sam materiał, z którego wykonany jest front szafki. Dzięki temu taka zabudowana szafka nie będzie już tylko pełniła funkcji użytkowej, lecz także sama w sobie stanie się elementem dekoracyjnym. Stworzony w ten sposób pionowy panel możemy subtelnie wyróżnić na tle ściany, decydując się na szarość, beż czy delikatny brąz. Takie rozwiązanie sprawdzi się w minimalistycznej i raczej klasycznej łazience. Dopełni jej wystroju, ale nie wybije się na pierwszy plan. Jeśli nie brakuje nam odwagi, możemy postawić na mocniejszy kontrast i wyrazisty kolor. To ciekawe uzupełnienie nowoczesnych projektów.

Powiększenie małej łazienki

Dodatkowy mebel w łazience może nam się kojarzyć z pomniejszaniem już i tak często niewielkiej przestrzeni. Tymczasem standardowa szafka nad toaletę dopasowana do szerokości zabudowy stelażu nie zajmuje dużo miejsca, a w prosty sposób może pomóc nam stworzyć wrażenie optycznie większej przestrzeni. Wystarczy, że wybierzmy do niej lustrzany front, który doskonale będzie pasował do wystroju w każdym stylu.