firanki w stylu prowansalskim

Firanki w stylu prowansalskim

26.01.2024

Firany mogą występować w bardzo różnych odsłonach. Istnieje wiele rodzajów firan, po które warto sięgać w przypadku konkretnych aranżacji wnętrz. Choć sporym uznaniem cieszą się w ostatnich latach firany minimalistyczne, to jednak warto zwrócić uwagę również na zupełnie inne propozycje, które mogą stać się prawdziwą ozdobą naszego salonu. Firanki w stylu prowansalskim to bez wątpienia niezwykle ciekawy wariant. Sam styl prowansalski narodził się w przepięknym regionie Francji wiele lat temu. Po latach jego urok jest jeszcze bardziej doceniany i w pewien sposób znalazł się na celowniku wielu projektantów wnętrz. Czym się odznacza i dlaczego warto go wziąć pod uwagę?

Styl prowansalski

Styl prowansalski to wyjątkowa mieszanka nienachalnej elegancji i pewnego rodzaju niedbałości, która fantastycznie sprawdza się we wszelkiego rodzaju wnętrzach. Dobrze jest, gdy stylowe elementy aranżacji mogą poszczycić się znakami czasu, które odcisnęły na nich swoje piętno. Mamy wobec tego do czynienia ze stylem, w którym perfekcjonizm przeplata się z jego absolutnym brakiem. Stylowe dodatki odznaczają się pięknym wykonaniem, aczkolwiek nie brak im pewnego rodzaju skaz, np. delikatnych rys, spękań czy przetarć.

Jak wyglądają firanki w stylu prowansalskim?

Firanki w stylu prowansalskim w niczym nie ustępują innym dodatkom odzwierciedlających klimat tego właśnie stylu. Najczęściej powstają z delikatnego tiulu, pięknie plecionych koronek, a nawet bawełny. Rzeczą, która najbardziej je wyróżnia jest fakt, iż tak naprawdę nikt nie oczekuje od nich perfekcyjnego wyglądu. W tym przypadku postrzępione brzegi są jak najbardziej mile widziane. Nie muszą być idealnie skrojone lub odznaczać się nienagannym wykonaniem. Są eleganckie, ale jednocześnie mają sprawiać wrażenie, że „przeżyły swoje”. Znaki czasu w postaci mniej lub bardziej widocznych skaz są cechą charakterystyczną tego stylu, w którym każdy przedmiot musi posiadać pewnego rodzaju historię.

Do jakiego salonu będą pasowały firanki w stylu prowansalskim?

Warto mieć przede wszystkim świadomość, że nie musimy posiadać salonu stworzonego w myśl stylu prowansalskiego, by móc cieszyć się takimi firankami. W dzisiejszych czasach pewnego rodzaju miksowanie popularnych rozwiązań aranżacyjnych jest jak najbardziej mile widziane. Z takich eksperymentów powstają niejednokrotnie wybitne wnętrza o nietuzinkowym charakterze. Firanki w stylu prowansalskim bez problemu można wykorzystać we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Będą również wspaniałą dekoracją w salonach, w których króluje styl eklektyczny i nowoczesny. Ich niezaprzeczalny urok sprawia, że doskonale dopasowują się do nowych przestrzeni, stając się praktycznym i niezwykle estetycznym dodatkiem.