schody z drewna

Drewniane schody w domu

07.07.2023

Wnętrze domu powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i przyjemne dla oka mieszkańców. Właśnie dlatego wiele osób bardzo dokładnie wybiera elementy składowe swoich czterech ścian. Idealnym przykładem połączenia funkcjonalności z funkcją dekoracyjną są schody. Mogą one pełnić swoją podstawową funkcję i jednocześnie ocieplać wnętrze domu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup drewnianych schodów do domu.

Kolejną istotną kwestią jest to, że można je zaprojektować tak, aby pasowały do każdej przestrzeni lub stylu, co czyni je idealną opcją dla tych, którzy chcą dodać odrobinę wyrafinowania do swojego domu. Drewniane schody mają również tę zaletę, że są trwałe i łatwe w utrzymaniu, co czyni je świetną opcją dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. Istnieją jednak pewne wady związane ze schodami drewnianymi, które należy wziąć pod uwagę przed ich montażem.

Plusy posiadania schodów drewnianych

schody z drewna
Schody z drewna znakomicie łączą się z metalem lub betonem

Decydując się na schody drewniane, ludzie kierują się głównie ich walorami estetycznymi. Drewno można określić jako materiał uniwersalny. Oznacza to, że znakomicie wkomponują się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne wnętrze. Dodatkowo drewno znakomicie łączy się z metalem czy betonem, dając wspaniały efekt wizualny.
Wbrew pozorom, odpowiedniej jakości schody drewniane wytrzymać mogą wiele lat. Nie jest więc prawdą, że drewniane schody zniszczą się bardzo szybko. Jeśli domownicy będą dbać o nie w należyty sposób, schody takie mogą wytrzymać wiele lat.

Schody drewniane z drewna egzotycznego są odporne na promienie słoneczne, dzięki czemu idealnie nadają się na schody do nasłonecznionych wnętrz. Zapewniają również ocieplenie wnętrza, co wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. I wreszcie, drewno jest materiałem łatwym w obróbce co daje możliwość wykonania schodów w dowolnym kształcie i rozmiarze, co pozwala dostosować je do własnych potrzeb i preferencji. Niektóre drewniane schody wykonywane są pod indywidualne zamówienia. Dlatego kupujący może zaprojektować je w praktycznie każdym kształcie. Rozwiązanie takie sprawdza się w oryginalnych wnętrzach, gdzie nietypowy kształt schodów dodaje wnętrzom uroku. Drewno jest materiałem niezwykle łatwym w obróbce, dlatego nietypowe wykończenia schodów nie są problemem.

Drewniane schody to doskonały sposób na dodanie klasycznego akcentu do każdego domu. Dzięki szerokiej gamie dostępnych rodzajów drewna bez problemu można wybrać odpowiedni rodzaj. Ponadto, przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, schody przetrwają dziesięciolecia. I chociaż mogą kosztować więcej, pozwolą zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę ze względu na ich trwałość i ponadczasowość.

Czy drewniane schody mają jakieś wady?

Schody drewniane są zatem popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów ze względu na ich ponadczasowe piękno i elegancję. Istnieją jednak pewne wady schodów drewnianych, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Drewniane schody są dość drogie, a koszt drewna egzotycznego jest szczególnie wysoki. Schody z drewna wymagają również dłuższego czasu produkcji niż inne materiały, przez co są mniej odpowiednie dla osób poszukujących szybkiego rozwiązania. Dodatkowo wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby służyły dłużej, ponieważ mogą szybko ulec uszkodzeniu pod wpływem choćby wody. Wreszcie dostęp do egzotycznych gatunków drewna może być ograniczony w zależności od lokalizacji, co dodatkowo zwiększa cenę schodów. Rodzime gatunki drewna popularne przy budowie schodów takie jak dąb czy jesion również nie należą do najtańszych. W przypadku zakupu drewnianych schodów kupujący muszą uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na zamówione schody może wynieść nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od wybranego kształtu schodów oraz rodzaju drewna, z jakiego mają zostać wykonane.
Inną, wspomnianą już wcześniej ważną rzeczą jest cena. W przypadku wykonywanych pod indywidualne zamówienie drewnianych schodów należy liczyć się z dość dużym wydatkiem. Szczególnie jeśli kupujący zdecyduje się na wykorzystanie drewna z drzew egzotycznych. Co prawda efekt robi wrażenie, jednak to wrażenie ma swoją dość wysoką cenę.
Drewniane schody do domu to ciekawe rozwiązanie, które wraca do łask. Coraz więcej osób decyduje się na zakup schodów z drewna. Warto jednak pamiętać, że należy o nie odpowiednio dbać. Co prawda schody takie posiadają przyjazny dla alergików mikroklimat, jednak należy czyścić je w odpowiedni sposób. Nieodpowiednie zabiegi czyszczenia schodów z drewna spowodują ich przedwczesne zużycie. Dlatego decydując się na wybór schodów do domu, warto rozważyć wszystkie plusy i minusy różnych materiałów.