szafa do pokoju dziecięcego

Idealna szafa do pokoju dziecięcego

07.10.2023

Urządzanie pokoju dziecięcego to czysta przyjemność. Na rynku meblowym co rusz pojawiają się nowe modele szaf, szafeczek i komód ze specjalnym przeznaczeniem dla najmłodszych dzieci. Wielu rodziców staje przed ogromnym dylematem, jaką szafę wybrać. Szafa w pokoju dla dzieci musi spełniać szereg wymagań. Najczęściej oprócz przechowywania odzieży, konieczne jest wsadzenie zabawek, różnych gier, a czasami przyborów szkolnych. Nie wystarczy wieszak i parę półek. W dodatku powinna być tak skonstruowana, aby nasze dziecko mogło swobodnie z niej korzystać. Oto kilka wskazówek jak wybrać szafę do pokoju dla dziecka.

Duża czy mała? A może jednak komoda?

Ilu rodziców tyle koncepcji i pomysłów. Część z nich decyduje się na ogromną szafę z dużą ilością półek, inni na jej mniejszą wersję zawierającą jedną przegródkę, gdzie można powiesić rzeczy maluszka, inni z kolei wolą komodę. Owszem być może na początku dziecko nosi malutkie rozmiary ubranek, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, to jednak musimy się liczyć z faktem, że w bardzo krótkim czasie się to zmieni. I wtedy może okazać się jednak, że sama komoda nie wystarczy. Jeżeli nie planujesz kolejnego zakupu mebla koniecznie zdecyduj się od razu na większy model szafy, który pozwoli ci na zachowanie porządku i segregację rzeczy.

Materiały wykonania

Przede wszystkim nasze dzieci zapewne nie będą delikatnie obchodzić się z szafą. Właśnie dlatego jednym z decydujących czynników podczas wybierania szafy do pokoju dla dziecka powinny być materiały, z jakich została wykonana. Zwracajmy więc uwagę na grubość płyty MDF, a jeżeli decydujemy się na drzwi przesuwne sprawdzajmy dokładny udźwig wózków oraz zabezpieczenia przed wysunięciem się skrzydła. Unikajmy również luster zamontowanych na drzwiach, mogą szybko ulec pęknięciu przez nieuwagę podczas zabawy.

Praktyczna przestrzeń

Jeżeli wiemy już jak ma wyglądać szafa i dokładnie zmierzyliśmy przestrzeń, w której będzie się ona znajdować, musimy zadbać o jak najwięcej możliwości przechowywania. Z pomocą przychodzą szafy na wymiar, które dobierzemy odpowiednio nawet do wzrostu dziecka, tak aby nie miało problemów z wyciąganiem swoich rzeczy. Zastosujmy szereg możliwości takich jak wysuwane kosze cargo, wiszące kosze i wyciągane szuflady. Im więcej poręcznych schowków, tym więcej różnych przedmiotów jesteśmy w stanie uporządkować.

Estetyka czy dziecięca kolorystyka?

Wielu rodziców daje ponieść się fantazji i wybiera dla swoich maluszków meble kolorowe, pokryte ciekawymi grafikami czy wyposażone w bajkowe dodatki. Niestety bardzo często okazuje się, że takie meble nie koniecznie idą w parze z ich użytecznością na przykład są niższe niż standardowe, a ich cena może nas zszokować. Bardzo dobrą opcją jest zakup białych mebli. To rozwiązanie jest o wiele tańsze i praktyczne, ale nie wyklucza również opcji ozdobienia ich kolorowymi naklejkami lub przylepkami, które możemy zawsze zmienić w późniejszym czasie, gdy wystrój znudzi się dziecku. Biały kolor mebli umożliwia również używanie ich przez każdą płeć dziecka. Niestety bardzo często w przypadku zakupu różowych mebli dla starszej córeczki może okazać się, że nie koniecznie spodobają się one młodszemu chłopcu, który będzie wolał kolor niebieski czy zielony.

Użyteczne kolory

różowa szafa dla dziecka
Kiedy dziecko dorośnie konieczna będzie wymiana różowej szafy.

Szafa w pokoju dla dziecka oczywiście powinna pasować kolorystycznie do całego pomieszczenia i nie dominować go. Praktyczna może okazać się biała szafa, która jest bardzo uniwersalnym kolorem, a w razie uszkodzenia mechanicznego z łatwością ją odmalujemy, lub uzupełnimy ubytki w płycie specjalnymi woskami. Kolorowe akcenty jak najbardziej będą pasować do charakteru pokoju jednak trzeba wziąć pod uwagę, że każde dziecko dorasta i z czasem będzie konieczność wymiany np. różowej szafy. Starajmy się dobierać kolorystykę, która posłuży na wiele lat i będzie uniwersalnym rozwiązaniem.

Dobra szafa to bezpieczna szafa!

Bez względu na to, na jaki rozmiar szafy się zdecydujesz koniecznie powinna ona być bezpieczna dla twojego dziecka. Co to oznacza w rzeczywistości? Przede wszystkim nie powinna być malowana farbami zawierającymi szkodliwe substancje, posiadać wszelkiego rodzaju zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem paluszków lub zatrzaśnięciem dziecka w środku, dlatego w przypadku, gdy zdecydujesz się na szafę przesuwną koniecznie zwróć uwagę czy posiada spowalniacze lub też, czy drzwi nie mogą się zamykać bez konieczności otwierania z wewnątrz. Dla bezpieczeństwa dziecka warto również zrezygnować z szafy z przeszkleniem bądź lustrem.

Chcąc znaleźć idealną szafę dla twojego dziecka staraj się kierować nie tylko jej wizualnym wyglądem, ale przede wszystkim jej użytecznością.