bolesławiec ceramika

Ceramika Bolesławiec – klasyka i nowoczesność

W dobie mody na rękodzieło i przedmioty z duszą ceramika przeżywa ostatnio prawdziwy renesans. Stanowi stylowy dodatek do kuchni urządzanych w różnych stylach, salonów i nie tylko. Do znanych produktów w tej kategorii należy ceramika bolesławiecka, której historia sięga odległej epoki, i która cieszy się uznaniem ekspertów w tej dziedzinie. Co warto o niej wiedzieć i jak można ją wykorzystać w domu?

Ceramika Bolesławiec – krótka historia

Pierwsze wzmianki na temat garncarzy działających w Bolesławcu pochodzą z epoki średniowiecza, a rozwój ceramiki był skutkiem dostępu do wysokiej jakości gliny. Dzięki zawartości tlenków glinu i krzemu glina ta po wypaleniu charakteryzuje się głębokim, brunatnym kolorem. Już na przełomie XVII i XVIII wieku ceramika bolesławiecka była produkowana z wielkim pietyzmem i troską o szczegóły, a jej kunsztowne zdobienia ceniono za walory estetyczne. Małe dzbanki, kałamarze czy też naczynia do picia wina i piwa były więc nie tylko funkcjonale, ale przy okazji piękne. Z czasem ceramika tworzona w Bolesławcu ulegała modyfikacjom możliwym dzięki rozwojowi techniki. Motywy botaniczne, zwierzęce czy heraldyczne były odciskane za pomocą specjalnych matryc, a naczynia zyskały wielką popularność. Z kolei przełom XIX i XX wieku przyniósł jeszcze nowocześniejsze możliwości dające szansę na tworzenie wspaniałej ceramiki secesyjnej. Dziś ceramika bolesławiecka wciąż wytwarzana jest za pomocą tradycyjnych metod, które łączone są innowacyjnymi technologiami.

Czym charakteryzuje się ceramika bolesławiecka?

Dzisiejsze wzory zdecydowanie różnią się od tych, które powstały wieki temu. Nie ulega jednak wątpliwości, że ceramika z Bolesławca jest szalenie różnorodna, malowana ręcznie i bardzo efektowna. Nie zawiera ona żadnych produktów szkodliwych dla przyrody, przez co wpisuje się w trendy dotyczące proekologicznych wyborów w każdym aspekcie życia. Jej wielką zaletą jest trwałość wynikająca z procesu produkcji. Kamionka ceramiczna jest w tym wypadku wypalana w piecu rozgrzanym do temperatury 1250 stopni Celsjusza, co nadaje jej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Współczesne wyroby ceramiczne rodem z Bolesławca mogą być używane w mikrofalówkach czy myte w zmywarkach i w żaden sposób nie wpływa to na ich wygląd.

Tradycyjne wnętrza z ceramiką z Bolesławca

Ceramika tego rodzaju naturalnie kojarzy się większości osób z tradycyjnymi wnętrzami. Rzeczywiście będzie znakomitym dodatkiem na przykład do kuchni urządzonych w stylu rustykalnym. Pomieszczenie urządzone w wiejskim stylu, w którym nie brakuje drewna, suszonych kwiatów i tradycyjnych przyborów kuchennych pozwoli idealnie wyeksponować białą ceramikę z kobaltowymi motywami roślinnymi.  W ofercie manufaktur bolesławieckich znajdują się stylowe i ręcznie malowane artykuły dekoracyjne do kuchni, dzbanki i wazony, w których mogą na co dzień znajdować się polne kwiaty. Tradycyjna ceramika będzie również idealnym dodatkiem do kuchni urządzonych w stylu angielskim czy prowansalskim. W tym pierwszym króluję frezowane, przeszklone meble i jasne kolory, a ceramika czy porcelana z motywami botanicznymi należy do ważnych dodatków. Styl prowansalski nawiązuje do stylu znanego od dekad na południu Francji. Królują w nim jasne kolory i naturalne tworzywa, takie jak kamień, drewno czy glina.

Ceramika a nowoczesne wnętrza

Nie jest powiedziane, że ceramika z Bolesławca to dobry pomysł wyłącznie w przypadku kuchni tradycyjnych. W nowoczesnych wnętrzach może stanowić niezwykle ciekawe przełamanie stylistyczne i utworzone z premedytacją nawiązanie do tradycji. Malowane ręcznie półmiski czy czajniki będą świetnie kontrastować z nowoczesnymi kuchniami urządzanymi w stylu minimalistycznym, zwłaszcza jeśli liczba kolorów użytych w aranżacji jest mała. Malowana ceramika z Bolesławca będzie pięknie wyglądała a w jasnych kuchniach z drewnianymi elementami, ale również w kuchniach eklektycznych czy industrialnych, w których najczęściej spotykamy połączenie metalu, surowej cegły, drewna i surowych kolorów.