Mały salon

Urządzamy mały salon

18.08.2023

Mały salon jest problemem dla niejednej osoby zwłaszcza mieszkańców bloków. Kierując się jednak kilkoma zasadami i puszczając wodzę fantazji możemy stworzyć piękne wnętrze nawet w mniejszych pomieszczeniach. Mając na uwagę funkcję jakie musi spełniać pokój dzienny musimy wyposażyć go w kilka podstawowych elementów, natomiast resztę aranżacji nadrobić odpowiednimi kolorami i materiałami. Poniżej kilka inspirujących pomysłów na urządzenie małego salonu.

Ściany małego salonu

Zaczynając metamorfozę salonu zacznijmy od zmiany kolorów ścian. W zależności od tego jakim stylem będziemy się kierować dobierajmy odpowiednie tonacje. Biel na ścianie optycznie powiększy pomieszczenie, jednak szybko się nudzi. Dlatego można zastosować efekt głębi poprzez pomalowanie dwóch przeciwległych ścian w jasnych tonacjach, i jednej umieszczonej między nimi na ciemny wyrazisty odcień. Świetnie sprawdzą się tutaj odcienie zieleni na przykład groszkowy z ciemnym awokado. Dzięki takiemu zabiegowi mały salon wyda się dłuższy. Możemy również manewrować pasami na ścianach. Układając lamele ścienne pionowy sprawimy, że pomieszczenie wyda się wyższe, natomiast stosując montaż poziomy, optycznie wydłużymy ściany. Podobne efekty uzyskamy stosując tapety w modne pasiaste wzory. Pamiętajmy o białym suficie, zmiana tej części na inny kolor sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytłaczające i mniejsze.

małe pomieszczenia

Przytulna podłoga w małym salonie

Po odnowieniu ścian czas na dobór odpowiedniej podłogi. W salonie jako miejscu o dużym natężeniu ruchu dobrze się sprawdzą panele podłogowe o klasie ścieralności AC 5. Zapewni nam to długotrwałą żywotność podłogi. Dodatkowym elementem, który warto wziąć pod uwagę jest możliwość zakupu paneli z właściwościami wodoodpornymi. Takie panele podłogowe najczęściej są oznaczone informacją aqua zero i zapewniają ochronę przed dostaniem się wody pod spód nawet do 72 godzin. W małych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się odcienie miodowego dębu, ułożone bez listew progowych. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie jeżeli nasz mały salon jest połączony z kuchnią. Stworzymy wtedy poczucie jednolitej tafli na podłodze i zarazem powiększymy przestrzeń.

Meble – zalecana kreatywność

Biorąc pod uwagę ilość wolnego miejsca musimy odpowiednio dobrać meble tapicerowane. Przed zakupem warto zastanowić się jaką funkcje w naszym salonie będą spełniać tego typu meble. Czy jesteśmy domatorami i wolny czas spędzamy sami, czy lubimy zapraszać gości. Czasami również pokój dzienny musi zapewnić nam funkcję sypialni. Jeżeli mamy na tyle miejsca dobrym rozwiązaniem jest klimatyczna wersalka, która w pozycji złożonej pomieści kilka osób i zapewni wygodne miejsce do seansów filmowych, natomiast rozłożona pozwoli na komfortowy sen. Dodatkowo duży pojemnik na pościel umożliwi przechowywanie rzeczy. Mniejszym lecz równie dobrym wyborem jest rozkładana sofa, która występuje w naprawdę minimalistycznych wersjach i posłuży na odrobinę relaksu. Wybierając meble do małego salonu kierujmy się ich jak największą użytecznością. Jeżeli rozważamy komodę postarajmy się aby była wyposażona w rozkładany blat, który może zapewnić miejsce do korzystania z laptopa, rozkładany mały stolik również będzie świetnym wyborem do uzupełnienia umeblowania.